Tahle chyba stojí Čechy statisíce ročně. A přitom ji dělá úplně každý. Den co den
Ráno nás pomáhá nastartovat, večer zklidnit. Koupelna je zkrátka důležitý prostor. Jenže zároveň může být i zdrojem těžkostí. Někdy nám dokonce negativně působí na střechu nad hlavou.
Jak asi každý ví, voda se vyskytuje ve třech skupenstvích – v pevném, kapalném a plynném. Mezi těmito skupenstvími může H2O „přecházet“, a to vlivem měnící se teploty. Dost už ale bylo teoretické fyziky. Jeden z těchto jevů totiž může v praxi způsobovat nemalé problémy. Vodní pára z nevětrané koupelny totiž kondenzuje, což je často zdrojem těžkostí. Nejde přitom „jen“ o plísně na zdech, ale může se vám začít „rozpadat“ střecha nad hlavou.

Co může způsobit kondenzace vodní páry v koupelně?
Co je to kondenzace? Jde o jednu ze skupenských přeměn. Konkrétně se jedná o kapalnění, tedy o změnu skupenství z plynného na kapalné. Při sprchování horkou vodou vzniká neviditelná vodní pára, a to ve velkém množství. Ta může následně kondenzovat, a neštěstí je na světě. Vlhkost totiž proniká do stěn, kde se obvykle usazuje. Důsledek časem uvidíte i ucítíte. Objeví se totiž plísně a zápach. Vodní pára je tedy zcela pochopitelně považována za škodlivinu, kterou je nutné odvádět větráním. Problém navíc nemusí nastat „pouze“ na stěnách, ale může se týkat i střechy.
Vlhkost z koupelny může mít vliv i na střešní prostory
Kondenzace vodní páry z koupelny se může projevit i ve střešních prostorách. Na spodní straně střechy nebo na konstrukcích nacházejících se na půdě či v podkroví se někdy objevují skvrny od vody. Ač můžete nabýt dojmu, že k vám domů zatéká, ve skutečnosti se zdroj potíží nachází v interiéru. K tomuto jevu přitom častěji dochází v průběhu zimních měsíců, kdy je chladno. Kondenzaci ostatně způsobuje „střet“ horké vodní páry se studeným vzduchem, jehož vlivem se voda vrátí do kapalného skupenství.
Jaký vliv může mít kondenzace na střechy?
Důsledky kondenzace ve střešním prostoru byste neměli brát na lehkou váhu. Někdy může mít i malé množství vody velmi negativní důsledky. V některých případech totiž způsobuje značné škody.
- Přítomnost plísní – plísně jsou mikroskopické houby, které ovšem mykology asi příliš nepotěší. Obtížně se jich zbavuje, přičemž mohou mít negativní vliv na zdraví obyvatel domu.
- Shnilé trámy – hniloba je vlastně rozklad organických látek, na nějž může mít vliv dlouhodobější působení vody. V rámci střechy tedy postihuje především trámy, a to včetně těch podlahových.
- Další možné potíže – voda se může dostat do svítidel nebo elektrických zásuvek, poškozovat sádrokarton nebo zničit sklolaminátovou izolaci. Její přítomnost tedy netolerujte.

Odvětrávejte, odvětrávejte, odvětrávejte
Vodní pára z koupelny může kondenzovat v podhledech, ve stropních konstrukcích i v izolaci střechy. Jak tomu předejít? Někdy se doporučuje koupelnu po použití vytřít, ale nejefektivnějším řešením je prachobyčejné odvětrávání. Máte-li v této místnosti okno, pravidelně jej otevírejte. Dveře od koupelny byste měli také nechávat otevřené, čímž dojde k odvádění vlhkosti. Řešením se mohou stát i dveře s mřížkou, skrze niž bude vodní pára unikat i po jejich uzavření, případně ventilátor.
Pro zajímavost: Vodní pára skutečně není vidět. To, co vidíte nad konvicí s vařící vodou, je totiž mlha, tedy právě zkondenzovaná vodní pára. Ta se ale objevuje až několik centimetrů nad konvicí, kde dochází k ochlazování páry okolním vzduchem. Vodní pára se nachází pouze v onom neviditelném místě přímo nad konvicí. Na stejném principu ostatně funguje i dech v zimě, stejně jako ony slavné letecké „chemtrails“. Na fotkách si ostatně můžete všimnout, že se stopa neobjevuje přímo za motory letadel. Jde přitom o tzv. kondenzační stopu, což tedy asi nepotěší konspirátory.
Zdroje: ceskykutil.cz, vetrani.tzb-info.cz, ajreliable.com, chmi.cz