Trápí vás žluté mapy na trávníku? Každodenní zalévání je zbytečné. Takhle to dělají profesionálové
Oblíbenou ranní procházku naboso po zahradě vám začal kazit pohled na odpudivé žluté mapy v trávníku? Napadne vás, že se trávníku přes všechnu jinou práci na zahradě možná dostatečně nevěnujete, a teď si vyčítáte, že jste péči o něj podcenili? Vrhnete se proto na každodenní zalévání, které stojí nemalé peníze za vodu a také čas, abyste nakonec zjistili, že to je úplně zbytečné.
Profesionálové na to jdou jinak. Trávníku nestačí jen voda, potřebuje komplexní péči, která zahrnuje mnoho různých úkonů. Mít krásný a zelený trávník i v parném létě je totiž opravdu věda, a ne každý to zvládne. S našimi radami, které doporučují odborníci, se vám to letos možná konečně podaří.
Nenechte růst trávník jako dříví v lese
Spousta lidí se často a pečlivě věnuje úpravám záhonů, péči o stromky, keře, trvalky i zeleninovou úrodu, na trávník tak už nezbývá mnoho času. Jednou týdně posekat, občas zalít, někdy ani to, a je hotovo. A stejně tak, jak se vám odvděčí za vaši pozornost opečovávané rostliny, které vám dají plody, oplatí vám vaši zanedbanou péči i trávník, ovšem nadšeni z toho nebudete. Pěstování trávy je sice jednoduché, udržet krásný a zdravý trávník už ale může být věda, zvlášť v letních vedrech.
Žluté skvrny jsou postrachem zahrad
Pokud se na vašem dosud krásně zeleném a bujně rostoucím trávníku začaly objevovat žluté skvrny, zpozorněte. Příčin může být hned několik, a vy se tak musíte pustit do detektivní práce, která odhalí, proč se trávníku nedaří. Přijdete-li na původ potíží, zvolíte konkrétní řešení, aby byl trávník zase krásně zelený bez nevzhledných map. Otázkou také je, zda jste už na jaře nepodcenili přípravu na letní sezónu. Pokud ano, bude náprava mnohem složitější a zdlouhavější. Pro všechny případy se příští jaro vyzbrojte hráběmi k úklidu, vertikutátorem provzdušňujícím trávník, travním semenem k dosetí prázdných míst a hnojivem. Ale teď už je léto, tak pojďme zachránit, co se dá.

I zalévání má svá specifika
Pravidelné a dostatečně hluboké zalévání je základním předpokladem pro to, aby trávník přečkal vysoké letní teploty. Nemusíte zalévat každý den, naopak, to je na škodu, protože trávník by byl zbytečně mokrý. Bohatě postačí dopřát mu vodu každých 3 až 5 dnů. S vodou nešetřete, každý metr čtvereční trávníku by měl dostat nejméně 25 litrů vody, v horkých a suchých obdobích i víc. Trávník zalévejte buď brzy ráno, nebo pozdě večer, zkrátka ve chvíli, kdy už venku nepanuje horko, které by vodu ihned odpařovalo, a tak by veškerá práce byla nejen zbytečná, ale i nežádoucí, protože by horký trávník od studené vody utrpěl zbytečný šok. Zalévat byste měli opravdu vydatně, aby se voda dostala alespoň do hloubky 15 centimetrů pod povrch, a tráva tak mohla zakládat hluboký kořenový systém.
Sekačku nechte odpočívat
I když jste vyznavači krátce a precizně zastřiženého trávníku, v létě musíte ustoupit vyšším potřebám. Čím kratší trávník v letních dnech máte, tím méně dokáže odolat horkým teplotám a suchým obdobím. Sekačku nechte odpočívat a sekejte až ve chvíli, kdy trávník přeroste 8 cm, dříve to nemá smysl. Pokud zrovna sekačka nejezdí, zkontrolujte sekací nože. Ty by měly být maximálně ostré, aby trávu netřepily. I poškozenými stébly uniká spousta vody.
Má váš trávník dost živin?
Žluté skvrny na trávníku mohou mít původ i v nedostatku živin. Zatímco pravidelně hnojíte zeleninové záhony, na trávník možná zapomínáte. Hnojiva s pomalým uvolňováním jsou v létě ideální. Mají velmi pestré složení a pro trávník jsou vhodná ta, která obsahují dusík, draslík, fosfor, hořčík i vápník. Hnojivo aplikujte na trávník ideálně před plánovanou zálivkou či deštěm, vyplatí se proto sledovat předpověď počasí. Jakmile bude na obzoru déšť, rovnoměrně rozházejte hnojivo po trávníku, pokud nezaprší, musíte vodu dodat vy, jinak se nerozpustí a nedostane do půdy.

Můžou být na vině škůdci?
Nežádoucí skvrny na trávníku mohou mít na svědomí také škůdci, kteří přišli hodovat na váš pozemek. Kromě obvyklejších háďátek nebo drátovců můžete narazit na škůdce, který váš trávník dokáže poškodit jako nikdo jiný. Zatímco jste se v květnu radovali z létajících chroustů, kteří se usídlili na vaší zahradě, v létě vám mohou jejich larvy připravit perné chvilky. Pod žlutými skvrnami mohou sídlit larvy, které se živí kořeny trávníku a dalších rostlin, a to tak vydatně, že kořenový systém prakticky zlikvidují.
Chrousti jsou silní protivníci
Že máte pod trávníkem larvy chrousta, poznáte tak, že jde v místech poškození trávník lehce nadzvednout. Při podrobnějším zkoumání v hloubce zhruba 10 až 20 centimetrů pak pravděpodobně narazíte na velké bílé a tlusté larvy, které se při odkrytí zarývají hlouběji do půdy. Pokud za vašimi problémy stojí skutečně chroust, čeká vás dlouhý a nelítostný boj. Abyste se zbavili všech, museli byste obrátit zahradu vzhůru nohama. Pod žlutými fleky se při podezření na chrousta však nebojte kopat a vysbírejte, co se dá. Existují i speciální přípravky zvané parazitické hlístice, které napadají škůdce včetně larev chroustů. Lepší je však jejich aplikaci provádět na jaře, v létě už bývá pozdě.
Pravidelná údržba trávníku je na zahradě stejně tak důležitá jako všechno ostatní. Často je dokonce náročnější udržet zdravý a zelený trávník než vypěstovat červená rajčata, lahodné okurky nebo sladké melouny. Trávník je v létě extrémně namáhaný a vysílený. Záleží pouze na vás, jestli mu pomůžete parné léto přečkat ve zdraví, nebo se smíříte se žlutými mapami.