Toto nejkrásnější náměstí v Česku porazilo na plné čáře Staromák. Až uvidíte fotku, pochopíte proč
Toto středověké náměstí má tak neopakovatelného genia loci a bohatou historii, že vás svou atmosférou vtáhne na první pohled. Je jedním z největších čtvercových náměstí u nás i ve střední Evropě. Jeho dominantu tvoří slavná barokní kašna, na jejímž místě stávalo před mnoha sty lety popraviště.
Domy na tomto ikonickém jihočeském náměstí patřily už od středověku těm nejzámožnějším a nejváženějším občanům nebo dokonce šlechticům. Dodnes stojí na původních středověkých parcelách. A i když jejich dnešní podoba je renesanční nebo byla postavena v dobách baroka, z velké části najdete v jejich útrobách staré gotické jádro. Název rozlehlého náměstí s typickou modrou a až pohádkově vyhlížející radnicí, vytyčeného už při založení tohoto slavného města v jižních Čechách, nese jméno jeho zakladatele. Tím nebyl nikdo jiný než mocný král Přemysl Otakar II., který si českou královskou korunu nasadil na hlavu poprvé v roce 1265. Krásný výhled na město nabízí Černá věž, na kterou můžete vystoupat v těsné blízkosti náměstí.
Hlavně nepřekročit bludný kámen
Téměř dokonalý čtverec má rozměry 133 × 133 metrů, a už od středověku bylo toto čtvercové náměstí svědkem tolika historických událostí, že kdyby mohlo vyprávět, asi by to vydalo na mnoho svazků peprných pamětí. Konaly se tady totiž nejen trhy a městské slavnosti, ale také veřejné popravy. A když prozradíme, že jediným pozůstatkem původní dlažby je bludný kámen, o němž se traduje, že kdo jej překročí po desáté hodině večerní, netrefí už domů, bude mít nejspíš většina turistů a návštěvníků jasno. Tím náměstím, které strčí do kapsy i to Staroměstské v Praze, je totiž náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích.

Žižkovo, Františka Josefa i Masarykovo
Ne vždy se ale v historii toto místo, kde dnes můžete posedět v celé řadě útulných kavárniček a restaurací ve fascinujících historických domech s podloubími a různobarevnými fasádami, jmenovalo podle legendárního přemyslovského železného a zlatého krále. Místní pamětníci si ještě vybavují, že bylo Žižkovo, tedy náměstí Jana Žižky. Starší generace by si možná vzpomněly i na náměstí Adolfa Hitlera, předtím Masarykovo, náměstí Svobody, krátce také Františka Josefa I. Až do roku 1916 ale žádný název toto malebné náměstí nemělo. Byl to prostě rynk, stadtplatz nebo circulum. Nebo zkrátka náměstí. Podobně to bylo i s dalšími částmi města. Dnes už možná jen málokdo bude vědět, kde v Českých Budějovicích býval „Frajťák“, Stínadla nebo kam byste došli, pokud byste se vypravili na procházku po Staré cestě.
Největší kašna v republice
Kdo ale vlastně stojí za architektonickým řešením náměstí, které z něj činí jedno z nejfotogeničtějších míst v Česku? To ponechal král Přemysl Otakar II. rytíři Hirzovi, purkrabím hradu Zvíkova. Důmyslné řešení historického jádra města má tak působivý oválný půdorys. Na centrálně umístěné náměstí pak navazuje pravoúhlá síť přilehlých ulic. Ta je důkazem, že město jeho tehdejší architekt vyměřil „na zelené louce“ a navíc podle přesně vypracovaného plánu. Hlavní dominantu náměstí tvoří barokní Samsonova kašna, vytvořená začátkem 18. století společnými silami kameníka Zachariáše Horna a sochaře Josefa Dietricha. Návrh technického řešení tehdy zpracoval František Baugut z Jindřichova Hradce. I tato monumentální barokní památka, která je jedním ze symbolů města a láká turisty k prozkoumání, se může pyšnit důležitým superlativem. I přes nespočet barokních kašen na tuzemských historických náměstích či na zámeckých nádvořích je totiž největší svého druhu v celé České republice.

Důmyslné dílo podpírají čtyři Atlanti
Tato důmyslná technická stavba rozhodně neměla jen estetickou funkci. Sloužila i v zimě obyvatelům několika Českobudějovických ulic jako zásobárna vody z řeky Vltavy. Tvoří ji kamenná nádrž s průměrem 17 metrů. V jejím středu vystupuje hranolový sokl se čtyřmi masivními chrliči vody. Čím vás ale doslova uchvátí? Vrcholu kašny totiž vévodí socha biblického Samsona, siláka krotícího lva. Navíc je tak monumentální, že ji musí podpírat čtyři Atlanti, tedy bájní obři. A ještě jedna historická perlička. Když totiž stavebníci potřebovali při kompletaci svého velkolepého díla převézt na budějické náměstí ještě i obří kruhovou mušli, vytesanou v kamenolomu u Trhových Svin, museli si na to najmout 62 koní. A co víc? Aby se dalo s koňmi a objemným nákladem náměstí vůbec projet, musela se rozšířit tehdejší Vídeňská brána. Na jaře prochází kašna tradičně očistnou kůrou.
Kde si v okolí náměstí užít atmosféru města?
Až budete v Českých Budějovicích, rozhodně si nenechte ujít návštěvu legendární restaurace s prvotřídním čepovaným pivem. Bývalý objekt prodejny masa se nachází v Krajinské ulici č. p. 13 a je jen kousek od náměstí Přemysla Otakara II. Dnes je dokonce kulturní památkou České republiky. Za návštěvu stojí v metropoli jižních Čech i návštěva Jihočeského divadla nebo třeba obhlídka desítek památkově chráněných historických domů v Krajinské a Široké ulici. Díky rovinaté krajině plné rybníků je tento kout České republiky skvělým místem pro cyklisty. Jedna z oblíbených cyklostezek vede až k Hněvkovické přehradě.
Zdroje: www.blesk.cz, www.kudyznudy.cz, www.budejce.cz, budejovice.rozhlas.cz