Toto město má nejzajímavější muzeum v ČR. Vydáte se sem?
Kdysi nenápadné městečko na Moravě se díky vizi a odhodlání Tomáše Bati proměnilo v průmyslové srdce Evropy. Dnes je město symbolem české obuvnické tradice, moderní architektury a kulturního bohatství. Navštivte Baťův institut, objevte největší sbírku obuvi ve střední Evropě, nebo se vydejte po stopách slavných cestovatelů Zikmunda a Hanzelky.
Zlín je svým vzhledem poněkud specifický. Může za to mimo jiné fakt, že se dlouho nejednalo o významný územní celek. Všechno se nicméně kompletně změnilo s příchodem Tomáše Bati. Ten město proměnil v jedno z největších průmyslových center v Evropě. Obuv značky Baťa se vyvážela daleko za hranice České republiky.
Za nejzajímavějším muzeem v Česku se vydejte do Baťova institutu
Baťův institut najdete v budovách 14 a 15 bývalého továrního areálu ve Zlíně. Dohlédnete na ně i ze slavného Baťova mrakodrapu, který byl ve své době druhou nejvyšší moderní budovou Evropy. Mají za sebou poměrně pestrou historii. Jejich stavba byla zahájena krátce po skončení druhé světové války. Konkrétně to bylo v roce 1946. Budovy, které dříve stály na jejich místě, byly totiž vybombardovány. Stavební plány byly dokončeny v roce 1949. O původní návrh se postaral český architekt Jiří Voženílek, ale dnešní podobu získaly i díky Jakubu Obůrkovi a Juraji Sonlajtnerovi.

Místnosti uvnitř areálu samozřejmě ze začátku nesloužily ničemu jinému než výrobě obuvi. Oproti těm starým se dokonce dočkaly několika vylepšení. Jedním z nejvýznamnějších bylo zateplení střechy. Budova se taktéž dočkala dvojitých oken, ocelových dlaždic nebo oddělených šaten.
V 90. letech se obuvnická výroba v továrním areálu zcela zastavila. Místo ní se v něm nacházely sklady, obchody s oblečením a asijským zbožím a příležitostně i galerie. Téměř nic z toho se tam ovšem příliš dlouho neohřálo. Zůstaly pouze galerie. Ty byly po povedené rekonstrukci doplněny o příležitostné trhy, kavárnu, konferenční sály, knihovnu nebo muzeum, které se zaměřuje především na jihovýchodní Moravu. Mezi budovami 14 a 15 se potom pořádají i různé kulturní akce a koncerty.
Muzeum jihovýchodní Moravy nadchne každého
Muzeum jihovýchodní Moravy naleznete konkrétně v budově 14 bývalého továrního areálu ve Zlíně.
Nemůže v něm samozřejmě chybět výstava, která je věnována Baťovi a jeho firmě. Nazývá se Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Jejím hlavním lákadlem je největší sbírka obuvi ve střední Evropě. Najdete v ní boty ze všech koutů světa. Oblíbené jsou křehoučké střevíce z Číny nebo obuv z peří a vlasů, kterou vyrobily protinožci z daleké Austrálie. Expozice toho ovšem nabízí mnohem více. Hned v jejím úvodu se seznámíte s kompletní historií firmy Baťa. Její kořeny sahají až do roku 1894, kdy v ní byly vyrobeny první boty. Za zmínku stojí i ukázka toho, jak vypadaly skromné ševcovské dílny v Baťových začátcích. Porovnat je můžete s obuvnickými stroji, které firma využívala v dobách její největší slávy.
Tomáš Baťa nicméně není jediným člověkem, kterému je expozice zasvěcena. Seznámíte se v ní i s tvorbou, která pochází ze zlínských filmových ateliérů. Věnována je především Karlu Zemanovi a Hermíně Tyrlové, která byla zakladatelskou osobností českého animovaného filmu. V neposlední řadě zde najdete předměty, které pocházejí z cest známých českých cestovatelů Zikmunda a Hanzelky. Místo v expozici jim nebylo věnováno jen tak náhodou. Zikmund s Hanzelkou měli totiž ve Zlíně dvě vily, které postavil architekt Zdeněk Plesník. Třetí Plesníkova vila patřila skladateli Zdeňku Liškovi. Zikmund a Hanzelka jsou známí mimo jiné díky své expedici, kdy se svou Tatrou 87 ujeli 111 tisíc kilometrů. Navštívili 44 zemí Evropy, Latinské Ameriky a Afriky. Právě na legendární Tatru 87 se můžete v muzeu jihovýchodní Moravy podívat. Na své konto si významní cestovatelé připsali zdolání Núbijské poušti, zdolání Kilimandžára nebo přenocování na Cheopsově pyramidě v Egyptě. Podařilo se jim taktéž natočit zrození sopky.

Zdroje: batuvregion.cz 14-15.cz wikipedia.org seznamzpravy.cz zlinsko-luhacovicko.cz