Udělali to rodiče svým dětem naschvál? Podívejte se na nejšílenější jména za posledních 10 let
Narození dítěte je v každé rodině velmi významnou událostí, která s sebou kromě nekonečné radosti přináší i velký pocit odpovědnosti. A ten začíná ještě před narozením dítěte ve chvíli, kdy budoucí rodiče vybírají to nejvhodnější jméno pro svého potomka.
Kdo už někdy jméno dítěti vybíral, jistě potvrdí, že to vůbec není lehký úkol. Na vašich bedrech totiž leží rozhodnutí o tom, s jakým jménem bude váš budoucí potomek navždycky žít, pokud se tedy někdy v budoucnu nerozhodne pro přejmenování, ale takových jedinců je mizivé procento. Většinu z nás rodné jméno provází celý život, a je proto důležité vybrat dobře.
Už dávno pryč jsou doby, kdy se u nás používala pouze tradiční jména a kdokoliv se jmenoval jinak, byl hned středem pozornosti. Nic proti obvyklým jménům, ale třídní i pracovní kolektivy pak hýřily Evami, Mariemi, Annami a nadmíru bylo také Josefů, Jirků a Petrů. Výběr jména je dnes mnohem uvolněnější než dřív, ale pořád ještě musí probíhat v rámci zákona o matrikách, který drží pojmenování dětí v příslušných jazykových mantinelech. Ale i tak se občas najdou jména, nad nimiž ostatním zůstává rozum stát.
V posledních letech se objevují stále pozoruhodnější jména
Ačkoliv si Češi podle statistik počínají při výběru jména poměrně konzervativně, i tak ale v Česku žije značná část lidí se jmény, která jsou na první pohled jiná než ostatní. Jmenujme například chlapečky pojmenované Thymian, Loki, Anakin, Kosma nebo Donatelo. Některé z českých holčiček se pyšní jmény jako Kara, Háva či Šanel. Trend vybírání neobvyklých jmen, ať už jde o exotické zahraniční varianty, nebo naopak velmi starobylá, dnes neobvyklá jména, je na vzestupu. I když si své dlouholeté přední pozice pevně drží všichni Tomášové, Janové, Adamové a také všechny Elišky, Terezky a Adélky, stále častěji můžete na hřišti, ve škole či jinde potkat děti, jejichž jméno se vám vryje do paměti. Po Česku běhají Mikešové, Bonifácové, Metodějové, Kiliánové, Barnabášové, Josefíny, Aloisie nebo Loty. A netradiční jména už nejsou doménou pouze známých osobností, které jsou nezvyklými jmény proslulé. I naprosto běžní lidé se často chtějí vymanit z kolotoče tradičních jmen a dopřát svému dítěti originální jméno, které jen tak někdo nemá.

Jak to funguje s výběry jmen v České republice?
V Česku to nefunguje jako v Americe, kde si rodiče mohou vymyslet prakticky cokoliv. U nás drží fantazii rodičů na uzdě zákon o matrikách a především soudní znalkyně Miloslava Knappová, mimo jiné autorka publikace Jak se bude vaše dítě jmenovat?, která je biblí výběru jmen českých rodičů. Pokud je vámi vybrané jméno v uvedené knize, máte vyhráno a na matrice nemusíte nic řešit. Ve chvíli, kdy ho tam nenajdete, vyvstává problém, který musíte řešit, a pokud se jména nechcete vzdát snadno, čeká vás pátrání v archivech a dokazování úřadům, že jméno, které jste vybrali, už někde ve světě bylo použito a zároveň neodporuje českým jazykovým zvyklostem. Všeobecně nesmějí být jména hanlivá ani jakkoliv urážlivá. Nesmějí být spojována s nekalými činnostmi, nesmějí být delší než 60 znaků. Součástí jmen nesmí být obecná pojmenování nebo tituly. Ačkoliv se pravidel může zdát dost, je Česká republika spíše benevolentní, co se výběru jmen týče, a nutno říct, že je-li to jen trochu možné, matriční úřad se rodičům snaží vždy vycházet vstříc.

Očekávání příchodu miminka je jedním z nejkrásnějších životních období. Zároveň je to doba velkého stresu, protože na budoucí rodiče čeká velké množství úkolů, na které je nutné se velmi dobře připravit. Výběr jména by měl být hlavně radostí, nikoliv stresem. V první řadě by mělo být dítě, které bude nosit své jméno po celý život.
zdroje: denik.cz, blesk.cz, irozhlas.cz