Nový fenomén ve světě fitness: Tímto cvičením spálíte tuky efektivněji než hodinou běhu
Běhání a cvičení jsou aktivity, které buď milujete, nebo z duše nesnášíte. Pokud patříte do té druhé skupiny, možná vás potěší, že se do kondice můžete dostat i jiným způsobem. Po internetu totiž koluje fitness trend, který je založený na mnohem příjemnější aktivitě. Zapotřebí jsou k tomu akorát kvalitní tenisky, nějaké to prodyšné oblečení a batoh.
Představte si, že existuje činnost, díky které zhubnete a zároveň ji můžete zařadit do své každodenní rutiny. Je jedno, jestli ji budete vykonávat na procházce se psem, ráno, večer, po práci nebo na dovolené. Tato aktivita je totiž časově i finančně velmi nenáročná, a navíc ji můžete provozovat jak samostatně, tak i v páru nebo ve skupině.
Něco jako vojenský výcvik
Obyčejné procházky jsou sice zdravé, ale samy o sobě vás do výrazně lepší kondice nedostanou. Něco jiného ovšem je, když začnete pravidelně chodit s nějakou zátěží, kterou postupem času budete navyšovat. Právě na tomto principu je založen nový fitness trend, který nese název rucking či yomping.
Pokud vám tento druh pohybu připomíná vojenský výcvik, tak se nejedná o žádnou náhodu. Rucking totiž skutečně vychází z armádní tréninkové techniky, při níž vojáci pochodují s těžkými batohy na zádech, aby získali sílu, zlepšili vytrvalost a vybudovali si psychickou odolnost. Samotný pojem rucking je přitom odvozen z anglického výrazu ruck marching, což je označení pro uvedenou vojenskou dovednost.

Proč je rucking tak oblíbený?
Chůze se zátěží má oproti jiným sportům hromadu výhod. Asi tou nejzásadnější je, že nestojí moc peněz. Pokud si zrovna nebudete chtít pořizovat speciální vybavení, prakticky jedinou investicí bude kvalitní obuv, která by měla být především pohodlná a pevná. Kromě toho můžete tuto aktivitu vykonávat kdykoliv se vám to zrovna hodí.
Hlavním benefitem ruckingu je pak samozřejmě zlepšení kondice, ztráta přebytečných kil, ale také zvýšení mentální odolnosti. Navíc během této činnosti nejen pálíte kalorie, ale také posilujete svaly. Nejvíce jsou přitom zatížené svaly dolní části těla, to znamená hýždě, stehna a lýtka. Díky závaží v batohu však při chůzi posílíte i oblast trupu a takzvaný core, čímž mimo jiné docílíte lepšího držení těla.
Kolik kalorií lze ruckingem spálit?
Přesný počet spálených kalorií nelze jednoznačně stanovit, jelikož jej ovlivňuje řada faktorů, včetně tělesné hmotnosti a fyzické zdatnosti dotyčného jedince. Většinou se však uvádí, že průměrný člověk spálí během ruckingu přibližně 400 až 600 kcal za hodinu. Prakticky se jedná o dvojnásobné hodnoty oproti chůzi bez zátěže. Ve srovnání s během je to pak přibližně o 100 až 150 kcal více.

Začínejte na rovině s lehčí vahou
Než si naplníte batoh těžkým závažím a vyrazíte na výlet, pečlivě nejdříve zvažte svůj zdravotní stav a aktuální kondici. Pakliže jste někdy v minulosti utrpěli zranění spodní části zad nebo nohou, je nejprve potřeba poradit se o vhodnosti ruckingu s odborníkem, abyste si nepřivodili nějaké zdravotní problémy.
Zároveň je nutné zohlednit úroveň své fyzické zdatnosti. Začátečníkům se doporučuje začínat s váhou odpovídající 5 až 10 procentům tělesné hmotnosti. Jako zátěž můžete využít například lahve s vodou, knihy, konzervy, nebo cokoliv jiného. Není nutné kupovat drahé vybavení. Na co si však musíte dát pozor, je uspořádání závaží v batohu. Snažte se, aby váha byla rovnoměrně rozložená a nikde netrčely žádné boule nebo ostré hrany, které by vás mohly při chůzi tlačit či odřít.
Co se týká terénu a pravidelnosti, tak zpočátku je ideální chodit po zpevněném, rovném povrchu přibližně dvakrát až třikrát týdně. Díky tomu zjistíte, jak vaše tělo bude na takový trénink reagovat, například zda pro vás není zátěž příliš velká, nebo jestli se neozvaly nějaké zdravotní problémy. Měli byste být přitom schopni takto jít alespoň 30 minut v kuse bez toho, abyste se výrazně zadýchali nebo museli zátěž odložit.
Zdroje: ruckingbasics.com, nationalgeographic.com, webmd.com, thenews.com.pk, adventuremagazine.co.nz