Toto je nejkrásnější a nejfotogeničtější náměstí Evropy. Češi se sem dostanou snadno, ale stále ho přehlížejí
Václavské a Staroměstské náměstí, náměstí Zachariáše z Hradce v Telči nebo třeba podlouhlé Smetanovo náměstí v Litomyšli. To je jen zlomek těch nejkrásnějších a nejznámějších náměstí u nás. A že jich máme. Díky dlouhé a bohaté kulturní historii naší země se u nás nachází spousta náměstí, která stojí za pozornost a vidění.
Nemůžeme být však tak krátkozrací a myslet pouze v kontextu našich hranic. I za nimi totiž leží mnohá významná města, jejichž náměstí jsou opravdovou potěchou pro oko. A to nejkrásnější v Evropě dle všeho neleží ani ve slunném Římě, romantické Paříži nebo třeba divokém Madridu. Leží o kus blíž, nám Čechům poměrně na dosah, a přesto o něm mnoho našinců nemá vůbec ponětí.
Bruselské náměstí Grande-Place – obdivuhodné náměstí v srdci Evropské unie
Krásnější a fotogeničtější historické náměstí abyste pohledali. O tom, jak historicky cenné je, svědčí i zapsání na seznam světového dědictví UNESCO, a to už v roce 1998. Unikátní jsou především proslulé domy nesoucí styl vlámské renesance a také gotická radnice. Cechovní domy nejsou bohužel původní. Na konci 17. století padly za oběť dělostřelectvu francouzského maršála François de Villeroy. Podobu jakou můžete vidět dnes vytvořili sami členové jednotlivých cechů přibližně na přelomu 17. a 18. století.
Celému téměř pravidelně obdélníkovému náměstí s úctyhodnými rozměry 110 × 68 metrů vévodí obdivovaná budova radnice vystavěná v gotickém slohu v 15. století. Radnice není pouze historickou kulisou, i dnes slouží svému prvotnímu účelu a funguje jako administrativní centrum belgické metropole. Budova je okouzlující zvenku i zevnitř. Ukrývá v sobě bohatě zdobené sály plné vzácných artefaktů spojených s historií země. Stejně jako další domy na náměstí zdobí její fasádu zlaté prvky, které už na první pohled přitahují pozornost turistů. Celé náměstí je opravdu živým srdcem Bruselu, není to pouze skanzen historické architektury, ale místo setkávání, zábavy a kultury.

Květinová výzdoba je fenomén s tradicí
Tradice květinové výzdoby bruselského náměstí Granda-Place odstartovala již v roce 1971. Za realizací květinového koberce stál zahradní architekt Etienne Stautemas. Květinový koberec je již několik desetiletí symbolem belgického hlavního města a lidé ho mohou obdivovat každé dva roky. Pokaždé mu dominuje jiná květina a tvoří neokoukané obrazce a motivy. Výzdoba loňského roku byla zasvěcená jiřinám, které dle tvůrců pomaleji usychají a jsou barevně variabilnější než begónie, které byly základem koberce v předešlých letech. Begónie jsou v Belgii tak trochu národní květinou. Země jich každoročně vypěstuje přibližně 60 milionů kusů, z nichž se drtivá většina vyváží do zahraničí.
Proces zhotovení květinových koberců není nic jednoduchého. Autoři musí vzít v potaz, že budou dílo obdivovat lidé ze země, ale i při pohledu z radniční věže, která je oblíbenou městskou vyhlídkou. Zároveň není snadné pospojovat tak obrovské množství květin do obrazců, které v sobě nesou určitý symbol. Jen vloni celou výzdobu čítalo 650 tisíc rostlin, které dohromady vytvořily úžasnou, unikátní a světově proslulou podívanou v duchu secese. Celý koberec měl rozlohu 1 680 metrů čtverečních. Koberec je k vidění tradičně v polovině srpna a vzhledem k přirozenému vadnutí květin je instalován pouze na čtyři dny.

Z Česka se dá do Bruselu cestovat velmi pohodlně
Ačkoliv cesta z České republiky je do Belgie poměrně snadná a využít lze kromě auta i leteckou nebo železniční dopravu, Češi tuto zemi trochu opomíjejí. A je to škoda. Velmi vhodným prostředkem se v posledních letech stal vlak. Už téměř rok totiž funguje přímý noční spoj z Prahy do Bruselu a Amsterdamu. Službu poskytuje dopravce European Sleeper. Pro vás to jen znamená sbalit si kufr, nasednout večer v Praze a probudit se v Belgii odpočatí a naladění na nové zážitky.
zdroje: radynacestu.cz, ct24.ceskatelevize.cz, tv.nova.cz, cd.cz