Toto je nejbizarnější mazlíček v českých domácnostech: Má ho každý dvacátý, přitom je úplně k ničemu
Chovatelství k Česku tak nějak patří. Češi jsou dlouhodobě řazeni mezi přední chovatele domácích mazlíčků a nezdráhají se za ně utrácet nemalé částky. Jenže ne každé zvířátko je široce oblíbené. Jedno je dokonce považováno za bizarní. Oprávněně?
Minimálně každý třetí obyvatel Česka má psa. Více než pětina Čechů chová kočky. A aby toho nebylo málo, přes deset procent lidí chová jak psa, tak kočku. Každý desátý Čech má navíc doma drobnější zvíře. Zkrátka a dobře se svých zvířecích společníků nechceme vzdát ani ve městě. Česká republika přitom ještě donedávna patřila mezi velmoci v chovu dalších domácích mazlíčků. Doma je má zhruba každý dvacátý Čech, a to i přes skutečnost, že podle mnohých je tohle zvířátko vlastně úplně k ničemu.
Nejnudnější mazlíčci na světě?
Češi chovají kde co. Dle mnohých názorů jsou ovšem nejbizarnějším domácím mazlíčkem akvarijní rybičky. Nemůžete se s nimi pomazlit, takže jsou úplně k ničemu, a navíc smrdí. K tomu si připočtěte určitou finanční náročnost, protože nebudete potřebovat jen samotné akvárium a rybičky, ale také techniku, vodní rostliny a krmivo. Akvárium je navíc nutné čistit a starat byste se měli i o vodu.
Jenže milovníci tohoto koníčku by oponovali. Přináší totiž nevšední estetický prožitek a může být velmi uklidňující. Rybičky navíc nepředstavují takovou starost jako kočka nebo pes, byť jistá časová náročnost je spojena i s jejich chovem. Děti se přitom díky péči o tyto vodní tvory a jejich prostředí mohou naučit zodpovědnosti. Láska k akvaristice se ostatně u mnoha Čechů zrodila právě v dětství.

„Odmalinka jsme se sestrou rádi sedávali u tátova akvária a pozorovali ryby. Později jsem se k tomu vrátil, nejdříve jsem zaplnil doma kotelnu, to bylo tak třicet akvárií, a když jsem se odstěhoval od rodičů, pokračoval jsem v tom dál,“ uvedl akvarista Radek Urban, který přestal vyrábět nábytek, aby se začal živit právě akvaristikou.
Obliba rybiček v Česku klesá
Česká republika patřila ještě nedávno mezi akvaristické velmoci. Časy se ale mění a obliba tohoto koníčku u nás poněkud klesá, přičemž roli hraje právě finanční náročnost. Co vše je k němu potřeba? Akvárium, světlo, filtr, ohřívač, dno, kameny, rostliny, teploměr a samozřejmě rybičky. Jaké? Mezi nejoblíbenější druhy patří aktuálně neonka červená, bojovnice pestrá nebo parmička černopruhá. Kolik byste jich měli mít? Jejich počet musí odpovídat velikosti akvária. Každá ryba by měla mít na jeden centimetr své velikosti dva až tři litry vody.

Pozor! I rybky mohou mít deprese
Deník The New York Times před časem napsal, že podle některých studií mohou mít akvarijní rybičky deprese podobné lidským. Jak se to pozná? Rybička zírá tupě do skla, příliš se nehýbe a o nic nejeví zájem. Na vině přitom může být nedostatek podnětů. Ten může ostatně podle studie univerzity Case Western Reserve v Ohiu také za nervozitu a podrážděnost těchto vodních tvorů. Jaké jsou konkrétní projevy agresivního chování akvarijních rybiček? Patří mezi ně honičky, souboje i vzájemné okusování, které trvá déle než jednu sekundu.
Krátký pohled do historie
Ryby chovali už staří Sumerové a Egypťané. Tehdy ovšem zejména jako potravu, která je vždy po ruce. Ryze okrasné ryby začaly být chovány zhruba před dvěma tisíci lety v Číně. Starověcí Číňané chovali tzv. zlaté rybičky v keramických nádobách a jezírcích. Ty se později rozšířily i do dalších kultur. Ke zrodu moderní akvaristiky došlo až v 18. a 19. století. K jejímu rozmachu pak ve 20. století, kdy se přidaly i moderní technologie. Ovšem o tom, zda se i v 21. století jedná o koníček relaxační, nebo nudný, už si musíte rozhodnout sami.