Toto je jeden z nejkrásnějších koutů jižních Čech. Málokdo o něm ví, přitom je to hotový ráj
Kdysi to býval impozantní Rožmberský hrad na soutoku Křemžského potoka s Vltavou, dnes už jen neméně působivá zřícenina v jižních Čechách, jedna z nejrozsáhlejších a nejromantičtějších v Česku. Traduje se, že hrad byl postavený z lásky. A tak si tady můžete symbolicky i dnes říct své „ANO“.
Tento hrdý srážce jižních Čech je nejen dominantou zdejšího malebného kraje, ale také nejrozsáhlejší zříceninou tohoto správního celku. Skalnatý ostroh nad meandry řeky Vltavy chrání rozlehlé torzo někdejšího hradu ve výšce 470 metrů. Místo bylo osídleno již v pravěku, a tak je také zajímavou archeologickou lokalitou s hradištěm. Turisté však tuto překrásnou zříceninu často míjejí. Má přitom tak zajímavou historii i okolí, že obojí rozhodně stojí za to prozkoumat.
Hrad postavili čtyři bratři
V roce 1349 vydal král Karel IV. listinu, v níž povolil stavbu Dívčího Kamene bratrům Joštovi, Petrovi, Janovi a Oldřichovi z Rožmberka. Rožmberkové jej využívali více než 150 let, během kterých v něm byl například i krátce vězněn lucemburský král Václav IV. Když komplex na začátku 16. století Rožmberkové opustili, začal nezvratně chátrat a dlouhých 500 let jej nikdo neudržoval. Opravy a konzervační práce včetně západní stěny hlavního paláce začaly až v roce 2006 poté, co hrad přešel do vlastnictví městysu Křemže. Zříceninu se díky tomu podařilo zvelebit a bezpečně zpřístupnit pro návštěvníky. Jsme na Dívčím Kameni, zřícenině, kterou najdete mezi skvostnými historickými městy Český Krumlov a České Budějovice.

Vrátit hradu zašlou slávu a uchovat jeho příběh
V předchozích letech proběhly opravy rohů západní stěny, které byly téměř rozpadlé. Další na řadě je rekonstrukce oken a horní části západní stěny. Věk a proměnlivé počasí si totiž vybraly svou daň na kamenných zdech, které vyžadují nejen pečlivou opravu, ale i instalaci nového lešení, aby se zajistila bezpečnost návštěvníků a zachovala krása hradu pro budoucí generace. Úkol je ale o to náročnější, že na hradě není elektřina ani tekoucí voda, a navíc je kvůli schodům a nerovným cestičkám složité dopravovat stavební materiál na staveniště. Plánovaná rekonstrukce oken je ve výšce 17 metrů. Na zvelebení romantické zříceniny byla dokonce nedávno založena sbírka na donio.cz, na kterou dobrodárci naskládali 20.500 korun.
Skryté příběhy Zpečetěná faleš
V prostorách hradu zní v letních měsících pravidelně hudba, konají se tady koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, ale dokonce i středověké trhy, přednášky a výstavy. Novinkou je absolventská vizitka Skryté příběhy Zpečetěná faleš, kterou si ve zdejší pokladně můžete zakoupit. Oblast kolem hradu Dívčí Kámen je díky spojení skalního útvaru, meandrující řeky a lidské ruky velmi pestrá z botanického i zoologického hlediska. Byla proto vyhlášena přírodní rezervací, která je zároveň součástí CHKO Blanský les. K chráněným stromům patří i památná Třísovská lípa, vysazená zřejmě se stavbou zdejší kapličky r. 1777. Dnes dosahuje výšky 31 metrů a v obvodu měří neuvěřitelných 7 metrů, což odpovídá průměru 2,2 metru. V poslední době se kmen rozrostl až ke zdivu kapličky a v základech ji vyvrátil tak, že musela být přenesena opodál.

Jak se na Dívčí Kámen dostat?
Dívčí Kámen je dostupný po žluté značce z Holubova, což je odtud asi 3 km, nebo po červené ze Zlaté Koruny. Tato trasa je zhruba o 2 kilometry delší. Dostanete se sem také z Boršova nad Vltavou, který je odtud vzdálený asi 14 km, ale také od železniční zastávky Třísov. Je vzdálená jen 1,5 km a po celou cestu je odtud zřícenina při pohledu shora dobře vidět v celé své mohutnosti. Z Třísova přitom přes Dívčí Kámen vede naučná stezka s infotabulemi, která končí v Holubově. Přírodní, historická a technická naučná stezka je dlouhá téměř 5 km a na nenáročné procházce představuje řadu unikátních kulturních a přírodních památek evropského významu. Obdivovat můžete cestou třeba přírodní rezervaci Holubovské hadce, bývalý Třísovský hamr nebo bývalou železářskou Adolfovskou huť. Výlet se dá naplánovat jako celodenní i s návštěvou hory Kleť. Genius loci tohoto místa ještě umocňuje těsná blízkost keltského oppida „Abiluon“, které je tak významné a rozsáhlé, že patří k evropským unikátům.
Zdroje: www.novinky.cz, www.divcikamen.cz