Toto horské jezero vypadá jako ze Švýcarska. A je jen pár hodin od Prahy
Přestože na první pohled vypadá jako by se nacházelo ve Švýcarsku, k tomuto jezeru dojedete z Prahy autem asi za dvě hodiny. Jedná se o náš další národní poklad, je totiž ledovcové. To však nic nemění na tom, že se k němu pojí tragické události z minulosti.
Ledovcových jezer se na Šumavě nachází dohromady osm, pět v Čechách a tři v sousedním Německu. Většina turistů bude znát dvě nejznámější, Čertovo nebo Černé jezero. To je z těch šumavských vůbec nejhlubší, dosahuje hloubky čtyřiceti metrů. Čtyřhektarové Prášilské jezero leží v nadmořské výšce 1080 metrů nad mořem.
Vzhledem k jeho vysoké kyselosti je kompletně bez ryb. Kdybyste se v něm nechtěli koupat, vyrazte k němu ještě teď v zimě, a to třeba na brusle. Ledovcové jezero patří mezi ty vůbec nejkrásnější v Čechách a nachází se v srdci Národního parku Šumava. Zaujme svým romantickým prostředím, v jeho okolí rostou borůvky, brusinky nebo jeřabiny, i proto jej často vyhledají zamilované páry. Z jeho cípu vytéká ještě Jezerní potok až do Křemelné. Pod jezerem se nachází také bažinatá kotlina Stará jímka.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Tragické události
Maximální hloubka vody dosahuje asi patnácti metrů. Nejste-li tak zkušenými plavci, rozhodně si dejte pozor, v místních vodách se před několika lety utopil student Ottokar Kareis, kterému byl na místě postaven pomníček. Vypráví se také příběh o tom, jak se šla do jezera utopit chudá dívka se svým milým. On by synem zámožného pražského obchodníka, ona pocházela z dřevařské rodiny. Proto jim měla být odepřena svatba. Do místních vod měl poté skočit ze žalu i dívčin otec. Odtud také pochází pověst o démonické jezerní panně, která se prý na místě dodnes zjevuje.
Až k bývalému tajnému vojenskému objektu
Při pohledu na klidnou vodní hladinu a dechberoucí přírodní scenérii na chvíli zapomenete na ruch velkoměsta a každodenní stres. Místo je ideální ale nejen pro povaleče, nýbrž také pro turisty, kteří chtějí vyrazit na procházky nebo složitější túry, do hor či jen tak do lesa. Problém budou mít možná jen maminky s dětmi, s kočárkem se přímo k jezeru dojet nedá. Ten budete muset nechat zhruba dvě stě metrů od jezera. Cesta je v jeho okolí navíc kamenitá.

Za zmínku stojí také okolí samotného jezera, nedaleko se nachází hora Poledník, jinak také nazývána jako Polední hora. Cesta na Poledník z Prášil měří asi osm a půl kilometru. S kočárkem na vrchol vystoupáte po asfaltce. Polední hora má nadmořskou výšku 1315 metrů a pyšní se rozhlednou, ze které je vidět centrální Morava, Bavorský les či dokonce Alpy. V minulosti přitom sloužila rozhledna jako tajný vojenský objekt a byla využívána ke sledování rádiového provozu v Německu. Dnes si můžete dole pochutnat v místním bufetu. Vynechat byste neměli ani sedm set metrů dlouhou zážitkovou trasu, jež vás provede doslova dystopií. V roce 2007 totiž okolí hory zpustošil orkán Kyrill.
Prozkoumejte i německou stranu
Samotný Bavorský les se pyšní nejvyšší horou Moravy Velký Javor. Vyrazíte-li na několik dní, můžete ji prozkoumat. Na to si ale budete muset zajet už k našim německým sousedům, nachází se totiž už v bavorském okrese Regen, asi čtyři kilometry od českých hranic. Za povšimnutí stojí i samotné město Prášily, kde stojí slavná papírna, jež svého času dodávala papír do prezidentské kanceláře Tomáše Garriqua Masaryka.
Jak vidíte, za krásami přírody nemusíte vyrážet do oblíbených turistických destinací jako je Švýcarsko, Rakousko nebo vyhledávané Slovinsko. Také naše česká kotlina nabízí opravdové démanty, jež zůstávají často neprozkoumané.
Zdroje: plzen.rozhlas.cz, medium.seznam.cz