Toto je podle umělé inteligence nejkrásnější, ale nedoceněné město v Česku. Souhlasíte?
Umělá inteligence je už pár let nespornou součástí našich životů. Velmi často se s ní setkáváme v technologických oborech, bankovnictví, automatizovaných procesech, ale také tam, kde byste to nečekali. Dle nasbíraných dat vám dokáže poměrně jednoduše ukázat, kam vyrazit na výlet, kde to je nejkrásnější a nejzajímavější. Je tedy užitečným pomocníkem v oblasti cestovního ruchu.
Jako nejkrásnější u nás označila umělá inteligence městečko se zhruba 3,5 tisíci obyvateli ležící poblíž Kopřivnice v okrese Nový Jičín. Už víte, o jakou zajímavou lokalitu s dlouhou a zajímavou historií a tradičními pochoutkami jde?
Štramberk – město tajemných pověstí
Město Štramberk má jednu velkou výhodu, jako u jediného města z okolí se totiž dochovala původní listina o jeho lokalizaci a založení, která je datována 4. 12. 1359. Udělil ji Jan Jindřich Lucemburský, a tím původní osadě udělil výsadu k pojmenování podle názvu hradu, který stál nad ní. Tedy Štramberk. Jan Jindřich se zasadil o to, aby se osada zvelebila a proměnila v plnohodnotné městečko s nezbytnými výsadami.
Oproti dobře dochované historii města je naopak původ založení hradu Štramberka dodnes tak trochu záhadou. O jeho vzniku však vypráví zajímavá pověst, dle níž byl na vrchu Kotouč založen nedobytný hrad, který přes noc vždy kdosi pobořil. Až později místní lidé přišli na to, že za vší neplechou stojí zlí trpaslíci, kteří v místě žili. Aby dílo dokončili, stavitelé své plány přesunuli na jiný kopec, pod nímž založili i celou vesnici patřící pod hrad.
Historie se ve městě propisuje do současnosti především v podobě velkého množství dochovaných roubených staveb, a to především v těsné blízkosti náměstí. Ty dnes obdivuje velké množství turistů. A jsou hlavním důvodem toho, že se občas Štramberku říká dřevěné město.

Věž Trúbu je místní dominantou
Z původně mohutného a bytelného hradu zbyla už jen vysoká válcovitá věž Trúbu, která se dnes využívá jako rozhledna a je dominantou celého okolí. O její záchranu se zasadil místní rodák, a věž tak může sloužit i dnes. Celou okolnost záchrany přibližuje místní etnograf Josef Hrček: „Klub turistů spojil síly společně se štramberským lékařem Hrstkou a díky jejich iniciativě se v roce 1903 poničená věž zastřešila, aby mohla sloužit jako rozhledna místním i turistům.“ Věž Trúbu se tyčí nad městečkem ve svahu jako ochránce a maják, je vidět z daleka a místní si jí patřičně považují.
Kde se vzaly známé a originální Štramberské uši?
Známe je asi všichni. Sladká pochoutka tak trochu zvláštního tvaru, která se ve Štramberku vyrábí dodnes. Tušili jste ale, kde se laskomina vzala a proč má právě takový tvar, jaký známe? Povídání je to tak trochu krvavé, ale historie je protkána celou řadou nepříjemných a násilných událostí.

Samotné uši se pečou z perníkového těsta a balí se do tvaru rozevřeného kornoutku nápadně připomínajícího uši. Pečou se od 13. století na památku tragické události, při níž město napadli tatarští nájezdníci. Místní se před nimi ukryli na vrcholku blízkého kopce, využili průtrže mračen, která naplnila rybníky až po okraj, strhli hráze a vzniklou vodní masou, která ničila vše v okolí, zlikvidovali nepřátelské vojáky. Potom, co voda opadla a lidé sčítali škody, objevili v troskách vojenského tábora pytel s ušima, které bezbožní bojovníci řezali křesťanským protivníkům. Brrr, až z toho mrazí v zádech.
Štramberské uši si svoji tradici udržely dodnes a jsou natolik významné, že město uspělo s požadavkem na to, aby místní pochoutka získala ochranu zeměpisného označení. To kvitují především štramberští výrobci, kteří jsou dle tohoto výnosu jediní s právem uši vyrábět a dále prodávat.
Mimo uší, věže Trúbu, malebného náměstí ve svahu nebo starobylých dřevěnic se Štramberk pyšní nádhernou okolní přírodou se spoustou zajímavostí. Mezi těmi nejpřednějšími jmenujme jeskyni Šipku, která je archeologickým nalezištěm, nebo bývalý lom, jenž je domovem velmi ceněných rostlinných druhů.
zdroje: cesky.radio.cz, greenmind.cz, turistika.cz, apetitonline.cz