Toto české město je klenotem secese – víte, o které jde?
Pokud patříte mezi milovníky historické architektury, narodili jste se ve správné zemi. Jádra některých českých měst patří k nejobdivovanějším na světě. Téměř každé z nich se může pyšnit svým osobitým stylem, který jen tak nikde jinde nenajdete. Architektonických perel je v naší malebné republice tolik, že vás jejich objevování bude stát opravdu mnoho času.
Stačí se zamyslet nad tím, kolik času by vám zabralo pouze objevování krás výhradně v centru Prahy. A jádro hlavního města není zdaleka jedinou destinací, která je skrz na skrz protkaná významnými historickými památkami. Kutná Hora, Nové Město nad Metují, Litomyšl, Český Krumlov nebo Liberec – to je jen velmi krátký výstřižek měst, která jsou plná architektonických skvostů. Další z nich najdete v Olomouckém kraji. O kterém městě je řeč?
Perla Olomouckého kraje se skrývá zde
Prostějov je významné město, které vyplňuje malebnou moravskou krajinu. Hlavní centrum kraje je od něho vzdálené pouze asi 14 kilometrů jihozápadním směrem. Město je součástí hanácké oblasti. Protékají jím dvě malé romantické říčky Hloučela a Romže. Největším turistickým lákadlem je historické jádro, které bylo v roce 1990 prohlášeno městskou památkovou zónou. Z historických pramenů lze vyčíst, že původní název obývané oblasti zněl Prostějovice. První písemná zmínka o osadě pochází již z roku 1141, tehdy se však nejednalo o nikterak významný územní celek. To se změnilo 27. března roku 1390, kdy bylo tehdejší vsi uděleno právo výročního trhu. Tím se stala městem.

Celý Prostějov je posetý dlouhou řadou památek
V Prostějově najdete nespočet významných památek. Jejich největší koncentrace se každopádně vyskytuje v historickém jádru města. Jeho srdcem je malebné náměstí T. G. Masaryka, které bezpochyby patří k nejkrásnějším v České republice. Hlavní dominantou je budova radnice, vedlejší dominantou potom barokní morový sloup se sochou Panny Marie z roku 1714. Vaše oči nicméně potěší i pohled na Masarykovu školu, Prostějovský zámek, městské hradby s baštou, dům u svatého Antonína (rodný dům významného básníka Jiřího Wolkera), Špalíček, dům U svatého Rocha, bývalou budovu Živnostenské banky, sokolovnu nebo dům u tří zajíců.
Milovníkům církevních staveb potom udělá kostel svatého Petra a Pavla, Klášter milosrdných bratří, kostel Povýšení svatého Kříže, Husův sbor nebo kostel svatého Cyrila a Metoděje.
V neposlední řadě je město prošpikované sochami a pamětními deskami, kterých zde najdete opravdu hodně. Své sochy mají v Prostějově například Bedřich Smetana, Karel Havlíček Borovský nebo Tomáš Garrigue Masaryk. Dokonce několik soch je pak věnováno básníku Jiřímu Wolkerovi, o kterém již padla řeč.

Náměstí T. G. Masaryka je pastvou pro oči
Vaše smysly budou v Prostějově prahnout s vysokou pravděpodobností po návštěvě náměstí T. G. Masaryka. Najdete na něm hned dvě radnice. První z nich je Stará radnice, kterou by byla škoda nenavštívit. Dnes již neslouží k původním účelům, ale své místo si v ní našlo muzeum Prostějovska. Zdaleka však nedosahuje takové velkoleposti jako Nová radnice, která je dominantou celého města. Ta patří k nepůvabnějším a největším radnicím v celé České republice. Její součástí je orloj a 66 metrů vysoká čtyřhranná věž, v níž se snoubí prvky secese s historismem. V interiéru i exteriéru radnice je možné narazit na bohatou štukatérskou, kovotepeckou, malířskou a sochařskou výzdobu. Budova byla prohlášena za národní kulturní památku teprve nedávno – konkrétně 1. 7. 2024.
Dvě radnice však ani zdaleka nejsou jedinými budovami, které obklopují náměstí T. G. Masaryka. Uprostřed se vypíná k nebesům honosný sloup, jenž je důstojnou ukázkou baroka. Významný je i barokně přestavěný kostel sv. Kříže, který se může pyšnit pestrou historií. Založen byl již před rokem 1200. Konkrétní datum není známo, ale může se jednat o nejstarší kostel v celé oblasti. V neposlední řadě lahodí smyslům návštěvníka i půvabné kupecké domy, jichž je střed Prostějova plný.
Zdroje: ok-tourism.cz kudyznudy.cz mistopisy.cz wikipedia.org