Toto české jídlo nám závidí celý svět. Nikdo ho neuvaří tak dobře jako naše 90leté babičky
Jestli se dá nějaké jídlo považovat za skutečný klenot tradiční české kuchyně, pak je to právě tento pokrm z dob Magdaleny Dobromily Rettigové a našich prababiček. Správný šmrnc mu dodá nejen kvalitní maso a spousta kořenové zeleniny, ale také správná kombinace koření a bylinek.
Pokud byste chtěli hledat Čecha, který se po tomto jídle gurmánsky neoblízne a neobrátí oči slastně v sloup už po prvním soustu, pak to bude jako s hledáním oné pověstné jehly v kupce sena. V Česku není snad nikdo, kdo by tento poklad vyhlášených českých kuchařek nemiloval. Bývá součástí svatebních tabulí, novoročních oslav nebo třeba hlavním jídlem bohatých rautů, firemních večírků, rodinných oslav v restauracích a TOP nabídkou na jídelních lístcích s poledním menu. Verzí tohoto pokrmu je hned několik, záleží jen na tom, jaký druh masa na jeho přípravu použijete.
Tajemství je v delikátním dochucení
Ať už je to pravá hovězí svíčková, daněk či jiná zvěřina, nebo třeba poctivý domácí králík, vždy to chce cit pro dochucení a trochu kuchařských zkušeností. Jedině tak je maso podávané s nadýchaným kynutým knedlíkem a hustou smetanovou omáčkou s trochou brusinek, kolečkem citronu a kopečkem šlehačky krásně měkké, jemné a šťavnaté. Už se vám začínají sbíhat sliny? Tím jídlem, bez kterého se neobejde žádný sváteční oběd, je tradiční česká svíčková, v tomto případě králík na smetaně. Připravuje se totiž podobně, jako klasika z hovězího masa či zvěřiny. Jen je potřeba trochu kulinářských dovedností, abyste jej ve finále správně chuťově vyladili. Králičí maso je navíc dietní, bílé a obsahuje ze všech mas nejméně cholesterolu.

Čím víc zeleniny, tím lepší chuť
V čem je tedy tajemství přípravy tohoto pokrmu, který naše prababičky podávaly svým rodinám nejen v čase největších svátků v roce, ovšem dnes je toto chutné jídlo spíše pozapomenuté? Základem je čerstvé králičí maso a dobrý špek či slanina, kterým jednotlivé porce králíka prošpikujete. Stačí špek nakrájet na menší špalíčky, a aby se s ním dobře pracovalo, můžete jej nechat 20 minut v mrazáku. Pokud použijete celého králíka, budete špeku potřebovat asi 150 gramů. Králíka poté nasolte, opepřete a maso nechte pár hodin v lednici přikryté odležet. Potom jednotlivé porce prudce zatáhněte na rozpáleném sádle či oleji v pekáčku, v kterém budete králíka péct, a maso dejte zatím stranou. Mezitím si připravte kořenovou zeleninu, cibuli, podle chuti i stroužek česneku, koření a čerstvé bylinky.
Snítka rozmarýnu ani tymiánu nesmí chybět
Omáčka pak bude mít silnou zeleninovou chuť a v kombinaci se smetanou bude velmi jemná. Na jednoho králíka ale postačí 3 mrkve, půl většího celeru, 1 petržel a 1 velká cibule. Cibuli se zbytkem špeku nakrájejte najemno a dejte restovat do výpeku z masa, případně do nádoby remosky. V té bude králík rovnoměrně propečený, remoska totiž peče konstantně při teplotě 180 °C. K dozlatova osmažené cibulce vmíchejte polévkovou lžíci plnotučné hořčice a lžíci krystalového cukru a přidejte nasekané bylinky. Tomuto jídlu dodá šmrnc snítka čerstvého tymiánu, rozmarýnu a petrželky. Přidejte také 2 lžíce rakytníku nebo pikantní marmelády z čertových jablíček či mirabelek pro lepší chuť a vše chviličku restujte.

Zeleninu orestujte dozlatova
Do základu přidejte na drobné kostičky nakrájenou kořenovou zeleninu a znovu chvíli restujte. Zastříkněte malinko octem a vše neustále míchejte, aby se ingredience nepřipálily. Poté naskládejte do základu i jednotlivé porce králičího masa, podlijte 1,5 litru vývaru a přidejte koření. Připravte si pár kuliček jalovce, 3 kuličky nového koření, které je velmi aromatické, 2 bobkové listy a lžičku celého pepře. Pekáč nebo remosku přiklopte a dejte vše péct do trouby na 170 až 180 °C, dokud králík nezměkne. Trvá to asi 1,5 hodiny. Na posledních 15 minut králíka odkryjte. Maso vyjměte, vyndejte také bobkové listy a většinu koření a omáčku dohladka rozmixujte. Pokud budete mít dost zeleniny, není potřeba ji už nijak zahušťovat.
Na smetaně nešetřete
Rozmixovanou zeleninu vraťte na sporák a přilijte smetanu ke šlehání, která má alespoň 31 % tuku. Použít můžete i speciální vysokoprocentní smetanu do omáček. Rozhodně nepoužívejte 12% rostlinnou smetanu na vaření, která umí omáčku srazit, a navíc není tak chutná. Ještě dvě, tři minuty provařte, dosolte a dochuťte kapkou citronové šťávy. Podávejte s různými druhy knedlíků podle vaší preference. Třeba s houskovým, kynutým, chlebovým či špekovým knedlíkem. Kdo ale neholduje knedlíkům, pochutná si k tomuto jídlu i na pečených bramborech. Na talíři dozdobte každou porci lžičkou nerozmixované zeleniny, případně kolečkem citronu, šlehačkou či lžičkou zavařeného rakytníku nebo brusinek.
Zdroje: www.toprecepty.cz, www.ceskatelevize.cz, www.jsmekocky.cz