Toto české jezero se v zimě mění na ledovou pohádku: Bruslit tu je nezapomenutelný zážitek
K zimě bezpochyby patří i bruslení na ledě. I proto se ve spoustě měst nachází nejrůznější kluziště. Pokud si ale chcete při klouzání se po zamrzlých plochách užít i výhledy na nádhernou scenérii, je třeba vyrazit na sever.
V létě je rájem dovolenkářů, kteří si chtějí užívat slunce, koupání a po nocích nejrůznějších večírků, přičemž kvůli tomu ale nechtějí vyrážet daleko od své vlasti. V zimě se ale stává ideálním místem pro milovníky luxusních výhledů na zasněženou krajinu a zimních sportů. Zejména pak bruslení na ledě. Řeč je o Máchově jezeře, které je díky své velikosti jako dělané na svobodné bruslení.
Osvědčená klasika
Máchovo jezero je už dlouhá léta jedním z nejoblíbenějších míst pro bruslení na ledě. A není divu. Pro tuto aktivitu je totiž jako dělané. Velmi snadno zamrzá, neboť v Dokeské kotlině, ve které se nachází, přes zimu panují velmi nízké teploty. A navíc je obklopeno nádhernou přírodou, díky čemuž se stává mnohem krásnější alternativou ke kluzištím, jež se nacházejí ve městech.
Ze zamrzlé hladiny je perfektně vidět hrad Bezděz, ale také vrch Borný anebo Kummerské pohoří. Dechberoucí výhledy společně s do sněhu zahalenými stromy pak vytvoří naprosto úchvatnou scenérii, která přenese ducha Vánoc i na toho největšího morouse. Při bruslení na zamrzlé vodní hladině si pak můžete prohlédnout z blízka i ostrůvek Myšlín, který se nachází uprostřed Máchova jezera. Na ostrůvku najdete pozůstatky tvrze Myší hrádek, která patřila k hradu Bezděz. Opuštěna byla pravděpodobně okolo roku 1367, když byl na místě vybudován Velký rybník, dnes známý jako Máchovo jezero.
Na ostrůvek se ale nesnažte dostat. Přístup na něj je zakázaný, neboť se na něm nachází ornitologická rezervace.
Vzhledem k tomu, že je jezero opravdu rozlehlé, nemusíte mít obavy z toho, že by bylo přeplněné a vy jste se tak každou chvíli museli někomu vyhýbat. Plocha určená pro bruslení je více jak 2 kilometry dlouhá. Její obvod je ale díky členitým břehům podstatně větší, má zhruba okolo 7 kilometrů.

Bezpečnost na prvním místě
Přestože Máchovo jezero patří mezi nejkrásnější místa pro bruslení na ledě, než si doma sbalíte brusle a vyrazíte si užívat populárního zimního sportu, je třeba si vyhledat informace o tom, zda je jezero pro bruslení v danou dobu vůbec vhodné. Aby bylo bruslení bezpečné, je zapotřebí, aby byl led dostatečně silný. Uvádí se, že jeho tloušťka by měla dosahovat minimálně 18 centimetrů. V ideálním případě ještě více.
Jezero je pak poměrně zrádné v tom, že kvůli své velikosti nemusí být na všech místech stejně tlustý led. Zatímco tedy bruslení u břehu může být považováno za bezpečné, vydávat se doprostřed jezera už může představovat určité riziko.
Nejen pro bruslaře
O Máchovo jezero se pravidelně starají správci, kteří přes zimu ze zamrzlé vodní plochy odklízejí sníh. Přes některé dny se ale sněhová pokrývka na ledě ponechává. Toho pak využívají běžkaři. Kromě toho mohou zdatnější sportovci vyzkoušet i lední jachting. Při tom se na speciální lední jachtě mohou prohánět na ledě a vychutnávat si pocit adrenalinu. Pravdou však je, že na provozování tohoto sportu je zapotřebí opravdu dobrých podmínek. Důležitý je pochopitelně silný vítr.
Máchovo jezero je zkrátka místem, kde si každý přijde na své. Nejvhodnější je samozřejmě pro zmíněné bruslení, ale také na romantické procházky zasněženou přírodou, stavění sněhuláků anebo také jen pozorování úchvatných scenérií. Jak už bylo ovšem zmíněno, když už se na něj vydáte s bruslemi, vždy si nejdříve zjistěte, jaké teploty v tamní krajině panují a jak tlustý je led.
Zdroje: kudyznudy.cz, hrady.cz, idnes.cz