Tohle vám v průvodcích neřeknou. Turistka objevila vrchol vedle Sněžky s ještě lepším výhledem a bez lidí
Pokud máte pocit, že nejlepší výhled v Krkonoších má Sněžka, možná budete překvapeni. Jen kousek od naší nejvyšší hory se nachází další vrchol, který nabídne svým návštěvníkům ještě úchvatnější pohledy do okolní krajiny. Kromě toho zde nenarazíte na tisíce turistů a výšlap si tak užijete v klidnějším duchu.
Studniční hora se nachází v centrální části Krkonošského národního parku. Její nadmořská výška činí 1554 metrů a Sněžce tak pomyslně „šlape na paty” – jde totiž o třetí nejvyšší horu v České republice. Od již zmíněné Sněžky leží přibližně čtyři kilometry, a přestože je našemu nejznámějšímu vrcholu tak blízko, turisté ji často přehlížejí.
Díky menší frekventovanosti zdejších tras si tak užijete krásnou horskou krajinu v klidu a bez davů. Studniční hora je navíc typická svým plochým a oblým vrcholem, který je už sám o sobě velmi zajímavý. V nejvyšších polohách je povrch jen mírně kamenitý, většinou je spíše porostlý hustou klečí. Díky vegetaci není vrchol tolik větrný jako je tomu u Sněžky, a najdeme zde o něco mírnější prostředí. Co je však nejzajímavější, jsou výhledy, které se z této hory otevírají.
Panoramatické výhledy do celých Krkonoš
Klidné a méně frekventované stezky jsou jedním z důvodů, proč sem někteří turisté zavítají raději než na jiné vrcholy Česka. Jedním z hlavním důvodů, proč se na Studniční horu vydat, jsou však fantastické panoramatické výhledy.
Při slunečném počasí bez oblačnosti či mlhy odtud spatříte nejen Sněžku, ale i další ikonické vrcholy Krkonoš, například Luční horu, Kozí hřbety nebo Černou horu. Před výšlapem je však dobré vědět, že na úplný vrchol není vstup povolen. Nachází se zde totiž geodetický bod a meteorologická stanice a oblast především spadá do I. zóny Krkonošského národního parku, kam je vstup pro turisty zakázán.
Nejvyšším přístupným bodem je pak kaplička, kterou najdeme na červené stezce. V této kapličce je umístěn památník obětem hor a nachází se ve výšce asi 900 metrů nad mořem. Výhledy ze samého vrcholu však nahradí okolní krajina plná zajímavých úkazů.

Rašeliniště i významné geologické a botanické lokality
Pokud se vydáte po modré stezce, budete mít možnost částečně projít I. zónou KRNAPu, konkrétně v oblasti Úpského rašeliniště. Jde o obrovskou plochu rašelinných jezírek, která jsou místy až metr hluboká. Najdeme zde i velmi vzácné druhy, známé jako glaciální relikty – to jsou druhy, které byly původně hojně rozšířeny, v současnosti se však zachovaly jen na malé ploše. Patří sem například ostružiník moruška, všivec krkonošský či rašeliník Lindbergův.
Zatímco z jedné strany je výstup na horu velmi plynulý, ze strany druhé terén velmi prudce klesá a je zde i několik lavinových svahů a ledovcových karů, což jsou geologické útvary, které v minulosti vznikly působením ledovců. Pokud byste si chtěli tyto široké závěry horského údolí prohlédnout, vydejte se do Úpské jámy nebo Malé a Velké Studniční jámy.

Stezky na Studniční horu – kudy se vydat?
Na rozdíl od Sněžky, kam vede lanovka a několik frekventovaných tras, cesta na Studniční horu je méně vyhledávaná. Důvodem je samozřejmě fakt, že úplný vrchol není přístupný, nicméně i samotná cesta je cíl, a tak výhledy nabídnou již některé z vyznačených turistických stezek.
Středně náročná trasa vede z Pece pod Sněžkou přes Modrý důl. Toto údolí určitě stojí za návštěvu – nachází se v něm chráněná vesnická památková zóna. Tu tvoří několik typických horských chalup. O něco snazší je pak výšlap z Luční boudy kolem Bílé louky. Právě zde můžete obdivovat zmíněná rašeliniště a v horské chatě Luční bouda se můžete občerstvit.
Nejnáročnější trasa pak vede od horské chaty Výrovky směrem k jižnímu svahu hory. Tudy projdete kolem lavinových svahů a je zde nejlepší výhled na takzvanou „Mapu republiky“ – tento název nese přírodní úkaz, kdy je v důsledku odtávání sněhu na svahu patrný obrys mapy připomínající Československo.
I když není vrchol Studniční hory turistům přístupný, místo rozhodně stojí za návštěvu, především při toulkách jedním z našich nejkrásnějších Národních parků. V okolí je také celá řada míst k vidění, ať už se rozhodnete navštívit jiné krkonošské vrcholy, nebo neméně zajímavé doly, ve kterých se dříve těžilo mnoho nerostných surovin a dnes jako by se zde zastavil čas.
Zdroje: Region-krkonose.cz, Krkonose.eu, Venkazdyden.cz