Tohle vám prozradí váš ušní lalůček. Nenápadný znak, který může předpovědět infarkt i délku života
Na první pohled to vypadá jako úplná maličkost. Něco, čeho si možná všimnete při čištění zubů nebo když si zapínáte náušnici. Jenže právě tenhle nenápadný znak může podle některých výzkumů prozradit, jak jste na tom se zdravím – a dokonce i to, co vás čeká v budoucnosti. Nejde o žádnou esoteriku ani věštění z koule. Řeč je o zcela konkrétním tělesném znamení, které sledují lékaři i vědci.
Na tenhle znak nepotřebujete žádné přístroje ani laboratorní testy. Není třeba si měřit tlak, cukr ani cholesterol. Stačí pohled do zrcadla – a chvilka pozornosti. Tělo totiž někdy mluví dřív, než ukáže příznaky nemoc. Jen mu musíme naslouchat.
Vráska prozradí víc, než si myslíte
Na co se v zrcadle zaměřit? Svislá rýha nebo vráska, která vede přes ušní lalůček – takzvaný Frankův znak. Zní to jako detail, ale přes 40 studií prokázalo, že právě tahle drobnost může souviset se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění.

Podle lékařů totiž ušní lalůček není jen „módní doplněk na náušnice“, ale oblast, která je silně prokrvovaná a reaguje na změny v našem cévním systému. Pokud dojde k určitému typu degenerace nebo zhoršenému průtoku krve, může se to projevit právě vznikem hluboké svislé vrásky.
Odborníci ale upozorňují, že není pravidlem, že kdo má Frankův znak, má i nemocné srdce. Spíš je to tak, že při výskytu tohoto znaku může být vhodné absolvovat preventivní vyšetření, zvlášť pokud máte v rodině srdeční choroby nebo vysoký tlak. Patříte mezi ně? Zkontrolujte si v takovém případě raději i vy své ušní lalůčky.
Jak srdce volá o pomoc?
Změny na uších ale nejsou jediné. Existují i další fyzické projevy, které mohou podle některých odborníků varovat před problémy se srdcem. Nejde o diagnózu, ale o varovné signály, které je dobré nepodceňovat. Tady je seznam, na co byste si měli dávat pozor:
- žluté tukové skvrny na očních víčkách, loktech nebo kolenou – mohou být spojeny s vyšší hladinou cholesterolu
- zvýšená únava nebo dušnost při námaze – i nenápadné zadýchání do schodů, které dříve nebylo problém, může být varováním
- rty modré barvy – a to bez toho, aniž byste promrzli
- šedá svatozář kolem duhovky – odborně „arcus senilis“
- špatný stav dásní a uvolněné zuby
- změny na nehtech – lžícovitý tvar, rýhy nebo zbarvení do modra mohou být signálem sníženého okysličování
- otoky kotníků nebo nohou – pokud vám pravidelně otékají dolní končetiny, může to značit, že srdce nestíhá správně pumpovat krev

Kolika let se dožijete?
A jaký je průměrný věk, kterého se lidé s problémy se srdcem dožívají? Podle dostupných statistik se ukazuje, že lidé, kteří trpí srdečními onemocněními, se průměrně dožívají pouze 75 let. Někdo si možná řekne, že to není tak málo, ale vzhledem k tomu, že zdravý člověk dnes běžně žije 85 let i déle, je rozdíl znatelný.
Navíc srdce neovlivňuje jen délku života, ale především jeho kvalitu. Chronická únava, bolest na hrudi, omezená fyzická aktivita – to všechno může být každodenní realita, pokud včas nezasáhnete.
Okolí si všimne dřív než vy
Možná vás překvapí, že počínajících srdečních potíží si mnohdy nevšimneme my sami. Podle výzkumů jsou to často naši blízcí, kteří zaregistrují změny – třeba v chůzi, řeči, náladě nebo spánku.
Někdo začne víc chrápat nebo se v noci často budí, jiný začne být nevysvětlitelně podrážděný nebo se mu třesou ruce. Všechny tyto příznaky mohou mít různé příčiny – ale srdce je jednou z nich. Pokud vám tedy někdo z blízkých řekne, že se „něco změnilo“, nepodceňujte to. Může vidět něco, co sami nevidíte. A možná právě jeho pozornost vám zachrání život.
Signály nemusí být strašákem, ale možným spouštěčem prevence. V tom je jejich síla. Tělo nám často napovídá – jen se na něj musíme naučit dívat.
Upozornění: Tento článek má především informativní a osvětový charakter. Frankův znak ani žádný z uvedených příznaků neznamená automaticky zdravotní problém. Diagnózu může určit pouze lékař. Pokud máte jakékoli pochybnosti, neváhejte kontaktovat svého praktického lékaře a domluvit si vyšetření.