Na první pohled paráda, ale v reálu malér. Tahle domácí frajeřinka dokáže vyhodit pojistky i spálit barák na uhel
Tyto hrůzy si v domácnosti nechá jen ten, komu nezáleží na penězích. Velmi rychle se totiž může stát, že se vrátí do zničeného bytu nebo domu. Ročně se to týká tisíců domácností.
Kdo by se chtěl vrátit do domu nebo bytu, který je k nepoznání, kompletně zničený a už prakticky neobyvatelný? Přesto se do takové hrůzy vrací průměrně asi tři tisíce Čechů ročně. Stačí jen chvilka nepozornosti a může shořet celý byt.
Požáry v domácnostech přitom obvykle nezačínají jako v akčních filmech výbuchem a plamenem, ale jiskrou z kabelu, přehřátou nabíječkou nebo zkratem v rychlovarné konvici. Zkrátka a dobře, mnohdy se jim dá velmi snadno zabránit.
Podle statistik hasiči hasí průměrně cca 9 požárů v domácnostech denně, které si ročně vyžádají i stovky zraněných. Ty nejtragičtější případy končí samozřejmě i úmrtím. Nejčastějším viníkem je samotný člověk a jeho nedbalost. Protože je potřeba hlavně obezřetnost, připravili jsme seznam věcí, které často za požáry stojí.
Nakupovat mimo EU?
Měli bychom se vyhnout nakupování elektroniky bez náležité licence. I když jde většinou o výhodnou a lákavou koupi, alespoň co se finančního hlediska týče. V Evropské unii bychom takové zboží zakoupit správně neměli, riziko vzniká hlavně v případě, že nakupujete mimo ni. Například na internetu.
„Koupila jsem si obyčejný stojan na vonné esenciální oleje, dával se do zásuvky. Byl z čínského e-shopu, jmenovat ho nebudu. Zřejmě to byl nekvalitní materiál, jinak si to vysvětlit nedokážu. Partner mě varoval, že u nás něco zapáchá, to už šlehaly plameny až ke stropu,“ přiznává čtenářka Karla.

Jak stará je vaše elektronika?
Vyhoření domova za ušetřené peníze rozhodně nestojí. Požár způsobený nekvalitními výrobky je přitom bohužel velmi častý. Dbát na kvalitu je tedy nejlepším krokem k prevenci. Také při vaření buďte maximálně opatrní. Nenechávejte nic na sporáku bez dozoru, během vaření zůstaňte v kuchyni a po skončení se ujistěte, že jsou všechny spotřebiče vypnuté nebo odpojené ze zásuvky. Zvláště pokud máte děti!
„Moje malá Róza je zrovna v tom věku, kdy jí nedá nic spát. Bohužel má ve zvyku zapínat i sporák. Pořídili jsme proto speciální dětskou pojistku,“ svěřila se nám čtenářka Jitka.
To ale není všechno, dejte si pozor i na starší spotřebiče, například rychlovarnou konvici se rzí a vodním kamenem, starší toustovač s nahromaděnými drobky, žehličku či přehřívající se nabíječku na mobil, která hučí nebo pálí na dotek. Pokud si u dané elektroniky nejsme jistí, zda je ještě v pořádku, měli bychom se poradit s elektrikářem. Obecně by měl každý spotřebič starší více než deset let projít revizí a ideálně výměnou (to patří zvláště u kousků s vyšším výkonem).
Sušička je riziková
Věnujte velkou pozornost taktéž sušičce na prádlo. Pravidelně čistěte filtry a buben. Sušička totiž suší prádlo extrémně vysokými teplotami. V kombinaci s jemným prachem a vlákny tkanin vytváří prostředí pro vznik požáru. Neumisťujte ji proto nikdy na koberec, který zvyšuje riziko přehřátí, a nechte ji zapojenou do samostatné zásuvky. Jinak ji máte v domě na vlastní riziko!
Kontrolujte kabely
Pozornost byste měli věnovat i prodlužovacím kabelům. Mějte na paměti, že elektrický odpor se s jejich délkou zvyšuje. V praxi to znamená, že se kabel může snadno přehřát a poškodit. A to platí i pro zapojení více prodlužovacích kabelů za sebou. Pokud chcete k jednomu prodlužovacímu kabelu připojit více spotřebičů, zvolte ten s větším průřezem. Snížíte riziko přehřátí.
Kabely nepřetěžujte, to je akorát návod na katastrofu. K prodlužovacímu kabelu nepřipojujte současně další spotřebiče. Už vůbec ne nějaké extra výkonné, jako například vysavač nebo fén. Totéž platí pro spotřebiče, které samy produkují teplo, jako je rychlovarná konvice a kávovar.
S tím souvisí i celkové zatížení, kterému můžete kabel vystavit. Je uvedeno na štítku a opět platí, že čím vyšší hodnota, tím bezpečnější. Dávejte si také pozor na prodlužovací kabely, které máte často na zemi. Padá do nich prach, čímž může nečekaně vzniknout jiskra.
Pokud jste se třeba zrovna přestěhovali, svůj dům si můžete nechat zkontrolovat. Třeba jestli v něm nejsou ještě staré rozvody. Zvláště u starých budov se může stát, že nebudou splňovat požadavky moderních spotřebičů. Čas od času také kontrolujte, zda nepoužíváte roztřepené a zlomené kabely, které mohou snadno zajiskřit a způsobit požár.

Mohu mít telefon na nabíječce?
Nepoužívejte ani rozbité zásuvky. Příčinou požáru může být i vadná nabíječka telefonu, jak jsme již zmínili. Nicméně na vás znovu chceme apelovat, abyste nenechávali svůj nabíjející se mobilní telefon na pohovce nebo jiných hořlavých materiálech bez dozoru.
Rozhodně takto nenabíjejte zatímco jste na procházce, sprchujete se nebo spíte. Používejte také vždy pouze kvalitní originální nabíječky telefonů. Jejich levné alternativy mohou být problémem, a to zejména z důvodu nekvalitních materiálů. Pokud transformátor zajiskří, plast se roztaví a problém je na světě.