Tohle se stane, když na jeden den vypnete všechny elektronické přístroje. Zkuste to a uvidíte
Mnozí z nás mají telefon neustále v ruce, neustále kontrolují, co je nového u přátel nebo ve světě, a touží být pořád v obraze. Jakmile telefon není po ruce, cítíme, že nám něco uniká.
Možná nám někdo volal, psal naléhavou zprávu nebo jsme zmeškali důležitý hovor z práce. A co náš poslední příspěvek na Instagramu? Má už dost lajků? Většina z nás má potřebu neustále vědět, co se děje, což může vést k tomu, že trávíme hodiny denně na telefonu, aniž bychom si uvědomovali, jaký to má dopad na naše zdraví a psychiku.
Přestože se to může zdát jako běžná součást dne, neustálé kontrolování elektronických zařízení může být skrytým problémem. Nadměrné používání technologií totiž zvyšuje riziko stresu, úzkosti, deprese a negativně ovlivňuje naše fyzické zdraví.
Přespřílišné koukání na obrazovku nás zatěžuje nejen psychicky, ale i fyzicky. Často nás bolí oči, krční páteř nebo máme problémy se spánkem. K tomu se neustále valí příval informací a notifikací, které náš mozek neustále stimuluje, a to nám může následně ztěžovat soustředění na to, co je opravdu důležité.
Na telefonech trávíme hodiny denně, zdroj: Shutterstock
Důvody pro digitální detox mluví jasně
Zkuste si na chvíli odpočinout a věnovat se něčemu jinému než elektronickým zařízením. Takový digitální detox může mít pozitivní dopad na vaši mysl, zdraví a produktivitu. Někdy stačí opravdu jen malý krok k tomu, abyste zlepšili svou každodenní pohodu a našli rovnováhu mezi technologiemi a skutečným životem.
Snížení stresu
Průzkumy ukázaly, že až 90 % lidí používá mobil těsně před spaním, což může zkrátit dobu spánku až o půl hodiny. Časté kontrolování telefonů a dalších zařízení totiž zvyšuje stres a negativně ovlivňuje kvalitu spánku. Vypnutí elektronických přístrojů na čtyřiadvacet hodin tak může okamžitě zlepšit váš psychický stav. Mozek si odpočine od neustálého přívalu informací a budete mít čas na skutečný relax.
Lepší spánek
I když se cítíme vystresovaní a vyčerpaní, chuť na kvalitní spánek si můžeme v důsledku modrého světla nechat zajít. To totiž blokuje produkci spánkového hormonu melatoninu, jenž v nás vyvolává pocit ospalosti. Jestliže tak rádi před spaním sledujete seriály, zřejmě pro vás nebude problém pustit si o pár dílů víc, než jste původně zamýšleli. Jenže modré světlo zároveň ničí zrak…

Zlepšení fyzického zdraví
Nadměrné používání technologií může vést k fyzickým i psychickým problémům, jako je špatné držení těla, namáhání očí, úzkosti, deprese, sociální problémy a nekvalitní spánek. Kromě toho žijeme sedavým stylem, který má silný dopad na zdraví. Bolest krční páteře a kloubů? To je to nejmenší, podle výzkumů totiž zvyšuje třeba také riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo i cukrovky.
Klidnější mysl
To ale není všechno, neustále si zatěžujeme hlavu přívalem nových informací, které přes rychlé scrollování už mozek nestačí zpracovávat. Během toho vyplavuje náš mozek hormon dopamin, který je spojený s radostí. Přesně takhle ale vzniká každá závislost. Jakmile telefon odložíme, hladina dopaminu klesne, takže po něm automaticky znovu sáhneme. Minuty a hodiny utíkají a my si ani nevšimneme, že jsme sledováním bezduchých videí strávili půlku dne. Nemluvě o tom, že nekonečný přísun informací a vizuálních podnětů přetěžuje naše smysly, což vede k pocitům vyčerpání.
Vyšší produktivita
Kalifornská univerzita dále také zjistila, že multitasking spojení s prací na různých elektronických zařízeních snižuje produktivitu až o 40 %. Podle studie trpí až 80 % lidí bolestmi zad v důsledku špatného držení těla během práce u počítače nebo při držení telefonu. Přitom už pouhých deset minut cvičení, odběhnutí od počítače nebo protažení se má pozitivní vliv na zlepšení jak kondice, tak i nálady.
Jak na digitální detox
Jeden den bez rozptylování telefonů, počítačů a televize může zajistit lepší soustředění se na důležité úkoly nebo kreativní činnosti, které bychom jinak odkládali. Zároveň klesne i naše hladina stresových hormonů. Takový digitální detox má tak samé plusy. Jak na něj? Pokud pracujete s počítačem, zvolte například víkend, během kterého doma na elektroniku ani nesáhnete.
Průměrný Čech tráví až šest hodin jen na telefonu, s televizí a počítačem je to až okolo osmi hodin, ještě v roce 2017 to přitom byly necelé tři hodiny. Během pracovní doby kontrolujeme telefon asi dvaapadesátkrát. Zkuste se tak sem tam hodit offline a trávit čas něčím jiným. Zní to jako klišé, ale vyrazte do přírody nebo na výlet a hecněte se a z celého výletu nepořiďte ani jeden snímek. Tomu se říká výzva!
Zdroje: medium.com, apa.org, blog.gomobil.cz, ct24.ceskatelevize.com