Tohle nikdo nechtěl slyšet: Z Německa přichází katastrofické scénáře: Dopad na Česko bude drtivý
Podle německé centrální banky se tamní ekonomika potýká se závažnými problémy. Ve své zprávě o finanční stabilitě uvedla, že by se proto mohla zvýšit platební neschopnost podniků. Zároveň bude v Německu letos vysoké i riziko firemních bankrotů.
Německo, které představuje největšího obchodního partnera českých firem, se potýká se závažnými problémy, jejichž dopady pocítí i tuzemský byznys. Ekonomika se v prvním pololetí propadla do recese, a i když ve třetím čtvrtletí HDP nepatrně vzrostlo, o 0,1 %, tak optimismu to příliš nepřidalo. Ze zprávy německé centrální banky vyplývá, že situace je tak závažná, že může letos vyústit až ve vlnu krachů německých firem.
Německá ekonomika v recesi
Německá ekonomika se od minulého roku potýká s recesí. Způsobeno je to především nízkou exportní poptávkou, růstem nákladů na energie a vyššími mzdami, které společně snižují marže firem. Průmyslový sektor se proto ocitl v hlubokém útlumu. Ve své zprávě o finanční stabilitě před tím varovala německá centrální banka Bundesbank. Tyto potíže pravděpodobně otřesou soukromým sektorem, především proto, že zatím v každém čtvrtletí od konce roku 2022 souhrnný zisk stále klesá. Finance domácností by ale měly zůstat zdravé, protože trh práce je silný a mzdy stále rostou. To podle Bundesbank poskytuje běžným spotřebitelům solidní finanční rezervu. „Německá ekonomika stále čelí vážným strukturálním problémům, které zatěžují střednědobý výhled růstu,“ uvádí Deutsche Bundesbank.
Zvýšené riziko insolvencí německých firem
Vzhledem k současným strukturálním změnám a trvajícímu ekonomickému útlumu je pravděpodobné, že letos můžeme v Německu počítat se zvýšeným počtem firemních insolvencí. Německý statistický úřad k tomu uvedl, že počet firemních insolvencí v zemi v říjnu minulého roku meziročně stoupl o 22,9 %. Kromě loňského června tak počet insolvenčních návrhů každý měsíc od června 2023 roste dvojcifernými čísly. Důvodem je mimo jiné i fakt, že loni skončila platnost mimořádných předpisů souvisejících s covid-19. Odborníci očekávají, že počet firemních bankrotů v Německu se za rok 2024 zvýšil zhruba na 20 000 z předloňských 17 814 a letos předpovídají další prudký nárůst. Pro srovnání – během finanční krize v roce 2009 se v Německu dostalo do platební neschopnosti téměř 33 000 podniků.
Jaký bude dopad na Českou republiku?
V roce 2023 zaznamenala německá ekonomika pokles o 0,3 % a její výkon byl nejslabší ze všech zemí platících eurem. Podle odhadu tamní vlády HDP za minulý rok kleslo o 0,2 % a na příští dva roky předpovídají odborníci mírné oživení – letos by ekonomika mohla vzrůst o 0,8 % a v příštím roce dokonce o 1,3 %. Vzhledem k tomu, že Německo představuje pro Českou republiku největšího obchodního partnera, tak vývoj tamní ekonomiky bude mít přímý dopad na české hospodářství. Ekonomickou recesi, ve které se Německo již od minulého roku nachází, tak v Česku výrazně pocítí především sektor automobilového průmyslu a také sektory na něj navázané. Dopady ale pravděpodobně nezůstanou omezené jen na automobilky. Slabší německá poptávka by mohla zasáhnout i další obory – od strojírenství přes chemický průmysl až po výrobu spotřebního zboží. Firmy tak mohou čelit nejen poklesu zakázek, ale i tlaku na snižování cen, který také sníží jejich zisk. Někteří experti proto varují, že Českou republiku čeká složitější období, které se může projevit třeba vyšší nezaměstnaností a také zpomalením růstu českého HDP.