Tohle nalijte do květináče a orchideje porostou jako plevel. Do pár dní se obsypou květy
Péče o orchideje je opravdu náročná. Je potřeba vědět, čím rostliny přihnojovat nebo jak často je zalévat. Také je potřeba je pravidelně stříhat a starat se o jejich kořeny. A víte, proč se jim daří v koupelně a co nalít do květináče, aby hezky kvetly a rostly rychle jako plevel? Poradíme.
Orchideje patří mezi jedny z nejkrásnějších pokojových rostlin, to je bez debat. Mají květy nádherných barev. Vlastní je i naše čtenářka Jitka.
„Jsou krásné, ráda bych je měla i venku na zahrádce, ale tam by brzo uhynuly. Vyžadují totiž prvotřídní péči a málokomu se je povede pěstovat třeba i v bytě,“ říká. A má úplnou pravdu.
Orchideje jsou totiž tropické rostliny a jsou zvyklé růst v džungli. Najdete je v deštných pralesech Jižní Ameriky, v Africe i Asii. Některé druhy však rostou i v Evropě nebo v oblastech arktické tundry. Většinu druhů orchidejí však třeba rosit, protože jsou zvyklé na vlhko.
Jsou velmi náročné a vyžadují stálé teploty. I proto se nehodí ven, kde se mohou denní a noční teploty výrazně lišit. Zároveň jsou náchylné k přemokření i přesychání a je potřeba je dohnojovat. Bez toho vaši orchidej květy neobsypou. Můžete si koupit hnojivo v obchodě nebo vyzkoušet jednoduchý trik.
Vyrobte si domácí hnojivo
Ten spočívá ve využití starých cibulových slupek. Slupky jsou totiž bohaté na mnoho pro orchideje důležitých látek, například na hořčík, draslík, železo, síru a antioxidanty. Stačí si tak schovat slupky ze svou červených cibulí a zalít je litrem teplé vody.
Pozor, slupky nesmíte nechat zplesnivět ani hnít, automaticky byste si tím kytičku zničili. A voda nesmí být ani vroucí, protože chceme cenné vitaminy ve slupkové lázni zachovat. Slupky nechte koupat ve vodě asi dvanáct hodin a poté nálev přeceďte. Že je hotový poznáte mimochodem velmi snadno, protože změní barvu, která bude sytě jantarová. Hotovo! Teď máte podomácku vyrobené hnojivo.
Zároveň je potřeba vždycky navlhčit substrát ještě před použitím hnojiva, protože zálivka může suchým kořenům uškodit. Nehnojte také více než jednou za dva až tři týdny a nepřehánějte to ani s množstvím. Hnojivo by se nemělo dostat na samotné květy! Zabráníte tak vzniku různých chorob.

Jak květiny zalévat
Orchidej zalíváme každých deset dní. Nejlepší je to dělat ponořením květináče do kýble s odstátou vodou. Obecně se nesmí orchideje zalévat příliš velkým množstvím vody a ani moc často. Nikdy také nelijte vodu do růžice listů, to by vedlo k hnilobě. A půda? Ta nesmí být na omak jako bláto.
Pokud se stanete pěstitelem orchidejí, můžete si je i namnožit, a to hezky v domácích podmínkách. Přesazujte je však pouze v období, kdy nekvetou. Mezi jednotlivým přesazováním musíte dát navíc rostlině alespoň roční pauzu.
Zastřihávejte
Dejte si však také pozor na nejrůznější nemoci, které mohou být pro orchideje ničivé. Mohou se na nich objevit plísně nebo jim začnou žloutnout listy. To bývá mimochodem často způsobeno také intenzivním vystavením slunci, které orchideje nesou těžce. Slábnou a opadávají.
Po odkvetení také rostlinky ostříhejte. Ne moc, aby mohly rostliny ještě vyhnat výhonky. Stříhat můžete i vzdušné kořeny. Jak na to? Nejprve zkontrolujte, zda jsou živé. Pokud po zalití už nezezelenají, můžete je opatrně odstřihnout. Živé vzdušné kořeny nezastřihávejte, nebo pouze v případě silného růstu.
Před zastřižením by měla být rostlina také důkladně pohnojená. Je potřeba zastřihnout suché konce kořenů. Následně můžete použít nový substrát, ale květinu po následujících pět dní nezalévejte, protože by mohla uhnít.

Umístění je základ
Doma jim také vyberte správné místo. Neměly by být u oken ani u topení nebo někde, kde moc fouká. Ideální je, aby měly prostor a nebyly nalepené na skle. Dobře se jim bude paradoxně dařit v koupelně. To je právě z toho důvodu, že v ní bývá vlhčí vzduch. A podobně je to i s kuchyní. Naopak nepatří do ložnice, protože podle principu feng-šuej ruší klidné spaní.