Satanův dvorek uprostřed Evropy? Tohle místo v Česku bylo označeno za nejděsivější na světě
Bojíte se rádi? Pak jste tady na tom nejsprávnějším místě. Našli jsme pro vás totiž v Česku jedno, kde si tuto emoci užijete vrchovatou měrou. Možná až tak, že slabším povahám začne tuhnout krev v žilách.
Existují místa, kde byste určitě spát nechtěli, a nejedná se jen o „naříkající zdi“ tajemných hradů či pochmurné hřbitovy, na nichž naskakuje husí kůže i ve dne. Jestli ale oplýváte odvahou a máte pro strach uděláno, vydejte se na severní Moravu do blízkosti města Lipník nad Bečvou. Místo, které dokonce i zahraniční tisk označil jako nejhrůzostrašnější na světě, bývalo kdysi dějištěm hrůzostrašných událostí. Historické prameny totiž už roku 1406 vzpomínaly osadu Smolná, která se později jako kdyby propadla do země. Traduje se, že na Smolnou byli sváženi sebevrazi a odsouzenci na smrt z celé Moravy. Sebevrazi prý byli na místo posledního odpočinku sváženi v kočárech. A protože sebevražda se považovala za velmi odsouzeníhodný čin, byli zemřelí často k poslednímu odpočinku rafinovaně maskovaní.
Vzít nohy na ramena, nebo sebrat odvahu?
Traduje se, že v podobně exponovaných místech je po takových událostech nakumulováno tak obrovské množství negativní energie, že by to „švihlo“ i s těmi nejotrlejšími jedinci. Pokud ale přece jen seberete odvahu a vydáte se mezi Lipník a Olomouc hledat onu zaniklou osadu, možná byste měli vědět o pár „drobnostech“, které s tímto souvisí. Obětem vražd se totiž na poslední cestu zvonilo na zvonek, který až do konce 19. století visel na hostinci U Modré hvězdy v Lipníku nad Bečvou. Jestli je to jen bujná fantazie předků se přesně neví, podle předávaných svědectví se tady ale zjevoval duch zvoníka se skelným pohledem, který se vždy po zazvonění násilně zemřelému náhle rozplynul.
K místu se legend pojí mnohem více
Údajně jednou k hostinci dorazil bohatě vyhlížející kočár vypravený až z Jihlavy. Jenže občerstvit se nikdo nevystoupil. Když pak pacholek vypřáhl koně a odvedl je do maštale, otevřela dveře kočáru zvědavá děvečka. Narazila v něm na spícího muže s doutníkem v ústech. Její pozvání do hostince ale neopětoval. Kam má ve skutečnosti namířeno, totiž pochopila, až když se dotkla ztuhlého těla. Jiná legenda vypráví o partě dřevorubců, kteří se v lese zdrželi až do soumraku. Jeden z nich prý zvedl ruku a zařval: „Vy kamarádi si připíjíte na zdraví. Já ale připíjím na zdraví všem nešťastníkům, kteří tu odpočívají, ať je jim země lehká a …“ V tom okamžiku se zvedl tak silný vítr, že ohýbal stromy až k zemi, lámal větve a suché listí se točilo ve velkém víru, až nebylo vidět ani svit Měsíce. To prý sami duchové dostali chuť na kořalku.

Zpět se vraceli jen pološílení koně
Když někdo dorazil na Smolnou s nebožtíkem, byl tady údajně svědkem hrůzostrašných událostí. Dříve pohřbení jej prý velkoryse vítali. Doprovod v lese tedy vždy co nejrychleji vykopal jámu, pohřbil do ní tělo a zmizel. Pokud to nestihl do svítání, byl jeho osud zpečetěný. Údajně ho pohltila země a do vesnice se pak vraceli už jen pološílení koně.
Za tajemnem na hrad Lemberk i Houska
Smolná ale rozhodně není jediným strašidelným místem v Česku, kam byste se měli jet bát. Mezi ty nejstrašidelnější lokality patří i české hrady, například Lemberk. Kvůli častému výskytu paranormálních jevů, jako je ozývající se dětský pláč, šoupání nábytku, posunuté obrazy, rozházené květiny a psi, kteří se bojí do některých míst chodit, sem už mnohokrát zajížděla i policie. Dalším z nich je třeba tajemný hrad Houska, opředený mnoha záhadami, a který je údajně bránou do pekla.
Procesí nešťastných duší v Moravském krasu
Kastelán hradu dokonce uvedl, že jej při čtení knihy jednou v noci vyrušilo naléhavě opakované zaklepání na okno. Nebylo by na tom nejspíš nic divného, kdyby ovšem ono okno nebylo ve výšce zhruba 15 metrů nad zemí a nevedl k němu žádný přístup. Negativní energie podle turistů intenzivně sálá také z útrob jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. V minulosti se na tomto místě konaly rituální vraždy, a tak z jeskyně podle vyprávění vychází za tmavých nocí procesí nešťastných duší a za svítání se vrací zpět. V rozlehlém jeskynním komplexu se prý ozývá také zpěv, výkřiky a volání, nebo se náhle objevují světla.

Pokusy o oživení mrtvých
Velhartický hřbitov na Šumavě zase svou děsivou atmosférou inspiroval dokonce Karla Jaromíra Erbena k napsání hororové balady Svatební košile. Podle historických pramenů se tam totiž kdysi dávno konaly černé satanské mše a pokusy oživit mrtvého. Při mši byla obětována krásná panna, jejíž tvář je dodnes vidět na omítce zděného štítu kostela.
Zdroje: www.poznatsvet.cz, travelking.cz, www.lifee.cz