Tohle místo je nejkrásnější v celé ČR. Kdo ho neviděl, ten nepoznal pravou krásu Česka. Vstupné zdarma
Tady, v srdci jižní Moravy, to okouzlí každého návštěvníka malebnou krajinou s rozsáhlými vinicemi a přírodními scenériemi. Kdo sem zavítá, pozná nejen místní přírodní krásy, ale také jedinečnou atmosféru lokality, kde se snoubí tradice, bohatá kultura, pohostinství a sportovní vyžití.
Procházky mezi vinohrady, tajemné zříceniny, útulné vesničky i kopcovité cyklotrasy. To vše v tomhle ráji najdete.
Poznáte místo, o kterém je řeč? Jak už bylo zmíněno, nachází se na jižní Moravě. Jde o chráněnou krajinnou oblast o rozloze 83 km². Tato moravská nádhera je významná nejen svými přírodními památkami – jedinečnými biotopy suchých skalních stepí a lukami – ale také díky své bohaté historii. Od roku 1976 je tato oblast chráněna jako krajinná oblast a od roku 1986 patří mezi biosférické rezervace UNESCO. Mimo jiné je lokalita věhlasná svou vinařskou kulturou.
Už víte, o jakém místě píšeme?
Správně hádá ten, kdo myslí na Pálavu. Rozkládá se mezi Dolními Věstonicemi, Pavlovem, Mikulovem a dalšími obcemi až po hranice s Rakouskem. Na Pálavě byla nalezena pravěká tábořiště lovců mamutů, po kterých se tu našla světoznámá Věstonická venuše pocházející z mladého paleolitu, datována 29 až 25 tisíc let před naším letopočtem.
Název Pálava je pravděpodobně odvozen od jména obce Pavlov, podle které jsou pojmenované i nedaleké Pavlovské vrchy. Tento moravský ráj je také spojován se staročeským slovem „pálati“ nesoucím význam „planout“, „hořet“, což jasně charakterizuje podnebí dané oblasti plné slunce a žáru slunečních paprsků.
Co na Pálavě podniknout?
Na Pálavě najdete vyžití všeho druhu, které uspokojí milovníky přírody, historie i dobrého vína. Vydejte se třeba do jeskyně Na Turoldu, jediné zpřístupněné druhohorní vápencové jeskyně na světě. Najdete v ní smaragdové jezero s hloubkou až 9 metrů. Jeskyně v zimě slouží k hnízdění vzácných druhů netopýrů a společně s běžnými druhy tu vytvořili největší zimoviště v ČR. V jeskyních se kdysi usadil i člověk. Artefakty zde objevené se datují do starší doby kamenné.

Dalším místem, které stojí za návštěvu, je Archeopark Pavlov, tady si přijdou na své nejen děti, ale i dospělí. Najdete zde celé sídelní areály, ve kterých žil evropský moderní člověk zhruba před 30 tisíci lety. Na velkorysém prostoru si můžete prohlédnout originální kamenné nástroje, kostěné předměty určené k lovu i dobové umění a textil.
Koho zajímá o trochu mladší historie, měl by zavítat na zámek v Mikulově, který dominantně vyhlíží ze skalního útesu. Zprvu se jednalo o hrad ze 13. století, který jeho obyvatelé z rodu Lichtenštejnů a Ditrichštejnů přeměnili na pohodlný zámek. Na zámku vás čeká prohlídka románského sklepa, gotické kaple i barokního divadla. Nemine vás expozice vína a jeho historie ani zámecká zahrada, která patří k největším zahradním areálům u nás.
Severní hranici CHKO Pálava lemuje vodní komplex tří přehradních nádrží s názvem Nové Mlýny. Zde si přijde na své každý milovník vodních sportů i dechberoucích scenérií. Novomlýnské nádrže byly vybudovány v 70. letech minulého století, aby vyřešily problém s každoročními záplavami. Na dně vodního komplexu leží zatopená obec Mušov – zbyl po ní jen kostel svatého Linharta stojící osamoceně na jednom z ostrůvků.

Cyklisté si zde přijdou na své
V oblasti Pálavy najdete bohatou síť cyklotras a cyklostezek různé délky a obtížnosti. Snad nejslavnější trasou je Pálavský okruh, který měří zhruba 41 kilometrů. Vede z Mikulova přes Bavory, Stolovou horu, Dolní Věstonice a Pavlov zpět do Mikulova. Po cestě se můžete kochat nádhernou přírodou, ochutnat dobré víno a vykoupat se v již zmíněných Nových Mlýnech.
Pro náročnější jezdce je k dispozici i náročnější okruh směřující od Pálavy až do Rakouska a Slovenska. Měří více než 90 kilometrů, během kterých cyklisté musí zvládnout převýšení přes 600 metrů.
Všechny pálavské cyklostezky jsou dobře značené a pokud nemáte vlastní kolo, nesmutněte, v okolí Mikulova, Pavlova a Lednice fungují půjčovny kol, které vám rády jedno zapůjčí.