Tohle měli kdysi na toaletě všichni. Dnes je to zlatý důl, za který sběratelé platí miliony
Kdo v dětství neměl svého oblíbeného filmového hrdinu, ten jako by nebyl. A pak je tady ještě jeden zvláštní fenomén. Totiž komiks. Komiksové hrdinové a jejich příběhy tvořené obrázky jsou totiž jedním z největších sběratelských lákadel, a to napříč světem. Pokud máte doma na půdě starou bednu, zkuste její obsah co nejrychleji oprášit. Možná v ní najdete poklad, který vám vynese na dům či alespoň na nové auto.
Možná si také vzpomínáte, jak jste v dětství louskali pod stolem v nezáživných hodinách dějepisu či hudební výchovy dobrodružné obrázkové příběhy, od kterých se nešlo ani na minutu odtrhnout. Chronologicky řazené momenty s velmi svižným a často i vtipným doprovodným textem v podobě nejrůznějších bublin tvoří vždy jeden celek a spojují hned několik uměleckých žánrů. Především umění rychlého malířství a literatury. Dobrodružné zápletky superhrdinů, na které jsme jako děti netrpělivě čekali další týden, fascinují ovšem mnohé z nás od dětství až dodnes. A to po celém světě.
První moderní komiks se objevil už před 130 lety
Svou oblibu si tento specifický umělecký žánr získal především v Americe, kde už v roce 1896 začal v časopise New York World vycházet první moderní komiks plný zábavných kreslených satirických příběhů. Více než převratný objev byly komiksy brány jako zábava, především v podání zakladatele moderního komiksu Rodolphe Töpffera v 19. století, který vydával mnoho takových story.

Milionářem přes noc
Začátky komiksového zpracování příběhů nejrůznějších superhrdinů spadají přitom do doby, kdy se začaly vydávat ve velkém noviny. Jak komiksy stárnou a příběhy dozrávají, jsou pobláznění sběratelé ochotni třeba kvůli kompletní sérii Supermana či Marvelovek sáhnout do kapsy až na samé její dno. A opačně. Pokud prodáváte, můžete se díky komiksovým příběhům stát přes noc milionářem.
Za Supermana 3 miliony eur
Nezřídka se stává, že pro ulovení oblíbeného komiksového alba, stripu, komiksové série, časopisu nebo komiksového fanzine vydávají astronomické, a pro mnohé zcela nepochopitelné částky v řádu milionů dolarů či eur. První místo co do průměrné ceny obsadil Spider Man, za ním se umísťují X-Meni, Batman, Wolverin a Neuvěřitelný Hulk. V kategorii jednotlivin s přehledem loni v létě vedl Superman a Batman, kdy se našli zájemci, kteří za starý nepoškozený výtisk byli ochotni zaplatit téměř tři miliony eur.
Statisíce za legendární Čtyřlístek
Ani Češi ale nejsou v pobláznění komiksy výjimkou. Kdo by neznal legendární Čtyřlístek, nejoblíbenější český komiks všech dob, který vychází už od roku 1969. Příběhy čtyř nerozlučných hrdinů Myšpulína, Bobíka, Pindi a Fifinky. Oblíbené časopisy vylétly z někdejších stánků PNS jen do pár minut poté, co se novinka objevila na pultech. A kdo si chtěl nový Čtyřlístek půjčit v knihovně, musel se obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, než se mu podařilo objevit jej nezapůjčený v regále s knihami a časopisy. Pořídit se dá samostatně, ale v i v kompletech a sbírkách. První číslo z roku 1969 se prodalo v posledních dvou letech hned sedmkrát za více než 40 tisíc.

Mrkněte do starých beden a pak na Aukro
Jestli se vám právě zablýsklo v očích a vzpomněli jste si, že u babičky na půdě pár čísel Čtyřlístku leží, pak si jejich aktuální cenu zkuste ověřit na Aukru. Najdete jich tam v nabídce několik tisíc a nejen těch českých. A jestli vás nebaví investovat do fondů či starého porcelánu a hledáte něco, co hodnotu neztratí, ale spíše získá, mohou být právě komiksy i dobrou investicí. Rekordním prodejem v aukci na Aukru byla totiž kompletní sbírka Čtyřlístků, která začínala jeho prvním číslem. Možná vám cena, za kterou se vydražila, vyrazí trošičku dech. Prodala se totiž za krásných 120 200 Kč. A to už je suma, za kterou se dá pořídit třeba nové vybavení do kuchyně. Vysoce ceněné jsou mezi sběrateli také komiksy Káji Saudka, kultovní Rychlé Šípy nebo třeba Ferda Mravenec. Komiks na Aukru roste na oblíbenosti, v posledních letech skokově roste objem prodejů. Ročně se jich tam prodá za více než 12 milionů korun.
Zdroje: blog.aukro.cz, www.e15.cz, tn.nova.cz