Tohle maso u nás skoro nikdo nejí. Lehčí než kuře, šťavnatější než vepřové. Navíc je lahodné a plné bílkovin
Většina lidí si svůj jídelníček bez masa nedovede představit. Nejčastěji jíme nejspíš kuřecí, případně vepřové. Některé druhy si ale necháváme ujít, přestože dobře chutnají a navíc mají řadu zdravotních benefitů.
Hovězí maso je poměrně častou součástí českého jídelníčku. Kdy jste ale naposledy měli telecí? Důvodem, proč si ho obvykle nedopřejeme příliš často, přestože bychom chtěli, je pro většinu lidí hlavně vyšší cena.
Za telecí se maso považuje, pokud daný kus dobytka není starší, než osm týdnů. Jeho maso má řadu benefitů pro naše zdraví i skvělých vlastností, které oceníte především během vaření.

Zdravotní benefity potěší sportovce
Protože se jedná o mladé zvíře, které má v době porážky před sebou období růstu, je jeho maso bohaté na bílkoviny. To ocení jak sportovci, tak všichni, kdo se snaží hlídat si vyvážený poměr živin ve stravě.
Ze stejného důvodu je také telecí maso velmi bohaté na prospěšné látky a vitaminy, jako například železo, zinek nebo vitaminy skupiny B, a to hlavně B12. Ty podporují hospodaření s energií, imunitní funkce a našemu zdraví prospívají celkově.
Další výhodou je, že telecí maso je obyčejně (až na některé specifické části) libovější než hovězí nebo vepřové. Proto se ho nemusíte obávat konzumovat ani v případě, že se zrovna snažíte držet si štíhlou linii.
Telecí má jemnou chuť i strukturu, málokdy na něm najdeme části, které by se špatně kousaly, a navíc je velmi snadno stravitelné. Z těchto důvodů se velmi často doporučuje jako vhodné pro děti. Není náhoda, že řada příkrmů ve skleničkách, které můžeme pro nejmenší koupit, obsahuje právě telecí.
Jak v kuchyni telecí využijeme
Nyní se podíváme na to, jaké druhy hovězího masa se v kuchyni nejčastěji používají a jaké dobroty si z nich můžeme připravit.
Nejoblíbenější částí telecího masa je pravděpodobně kýta. Tu je nutné vykostit a poté se stejně jako hovězí dělí na jednotlivé šály. Na přední straně kýty se navíc nachází takzvaný ořech. Kýta se obvykle peče vcelku, případně se krájí na jednotlivé řízky. Ty se poté připraví buď v klasickém trojobalu, nebo se upravují na grilu – to bude brzy aktuální, neboť vzhledem k počasí se již brzy budeme moci těšit na první letošní grilovačky.
Podél páteře se nachází pečeně. Ta má v případě hovězího jednu zvláštnost, prodává se totiž velice často i s ledvinou v tukovém obalu. Tato ledvina se poté peče s ostatním masem dohromady. Upečenou plec krájíme po jednotlivých žebrech na samostatné porce. V restauracích se žebírka velice často používají k přípravě různých minutek.
Kromě toho se využívá také plecko, které je velmi šťavnaté, a proto se hodí pro přípravu řízků, které rozhodně nebudou vysušené. Stejně tak dobře se ale dá využít pro přípravu různých gulášů.

Historické kulinářské okénko
V minulosti se využívalo mnohem více částí masa, než jsme zvyklí konzumovat dnes. Například za první republiky byly oblíbenou specialitou smažené telecí nožičky. Ty se nejprve zbavily kopyt a poté se uvařily a dále upravovaly. Mohly se po uvaření vykostit, obalit a usmažit, případně se využívaly pro přípravu různých rosolů. Takové maso bývalo poměrně levné, ale přitom výživné. Není proto divu, že se těšilo takové oblibě.
Ještě podivněji bude z dnešního úhlu pohledu vypadat zpracování telecí hlavy. V řeznictví se kupovala dělená na poloviny a hospodyně ji využívaly jako základ pro vývar. Obrané maso se dávalo do velikonoční nádivky, dalo se ale zpracovat také jako hašé nebo sekaná. V dnešní době se ale z telecí hlavy ve většině případů připravují především líčka.
Zdroje: Apetitonline.cz, Listonic.com, Toprecepty.cz