Tohle má na zahradě každý druhý Čech: Vábí to krysy až ke dveřím. Zbavte se toho, než bude pozdě
Na zahradě máme spoustu věcí. Některé jsou nepostradatelné, další vlastně zbytečné. Existuje ovšem i běžné vybavení, které může na váš pozemek přilákat hosty, jejichž přítomnost rozhodně neoceníte.
Hlodavci jsou savci, jež někteří milují a další nenávidí. Odhlédneme-li od myší, krys a potkanů jako domácích mazlíčků, zřejmě je na svém pozemku vítat nebudete. Jenže každý druhý Čech má na zahradě umístěno lákadlo, které hlodavce nesmírně přitahuje. Krysy a jim podobní jsou přitom přenašeči tzv. zoonotických onemocnění, tedy nemocí způsobených choroboplodnými zárodky, které se přenáší mezi zvířaty a lidmi.

Spolehlivé lákadlo pro hlodavce
Krmítka patří mezi oblíbené zahradní doplňky, kterými navíc pomáháme ptákům přežít náročnější období roku. Přikrmování pomůže opeřencům především v zimě. Jenže s příchodem jara a léta se takové krmítko může stát nenápadným nebezpečím. V jeho okolí se na zemi často válí semínka a další lákavé potraviny, což pochopitelně neocení jen samotní ptáci, ale také další zástupci živočišné říše.
Pokud chcete ptáky přikrmovat i v průběhu teplejších měsíců, je třeba si uvědomit, že s rostoucími teplotami může potrava přitahovat také myši, krysy, potkany a další návštěvníky, které na svém pozemku zřejmě tak úplně nechcete. Hlodavci, byť nezvaní, se samozřejmě nespokojí jen se semínky okolo krmítek, ale pravděpodobně budou hledat i další dostupné dobroty. A pokud je najdou, mohou se z nich stát trvalí nájemníci, které jen tak snadno nevystěhujete.

Proč nezvané nájemníky nepřitahovat?
Hlodavci mohou způsobit materiální škody, což ale není to nejhorší. Existuje mnohem větší riziko. Tito živočichové přenášejí choroboplodné zárodky a mohou tak přenášet nemoci na lidi a domácí zvířata. Nemusí přitom vůbec dojít k přímému kontaktu. Stačí, když se nechtěně dotknete jejich výměšků. Jde přitom o skutečnou hrozbu, takže je vhodné ji nepodceňovat. Taková leptospiróza, což je jedna z nejčastěji přenášených chorob právě hlodavci, totiž může vést až k postižení ledvin.
Co dělat, aby se hlodavci neobjevili?
Nejjednodušším postupem je krmítko pro ptáky v teplejších obdobích roku odstranit, případně do něj nesypat potravu. Pokud se rozhodnete přikrmovat i na jaře a v létě, měli byste přistupovat k pravidelnému čištění prostor okolo krmítka. Doporučováno je také ptáky nepřekrmovat. Čím více potravy jim nasypete, tím větší existuje riziko, že skončí na zemi. Máte ale ještě jednu možnost. Existují totiž krmítka se záchytnou miskou, která zabraňuje pádům potravy na zem.
Přikrmovat, či nepřikrmovat ptáky celoročně?
Ačkoli může rozházená potrava okolo krmítek lákat nezvané návštěvníky, v současné době je mnohdy doporučováno přikrmovat ptáky v průběhu celého roku. Proč v současné době? V přírodě je pro opeřence stále méně přirozené potravy, a to v důsledku používání pesticidů v zemědělství a výraznému úbytku hmyzu. Roli pak hrají i nepříznivé změny v krajině. Čím přikrmovat? Většina ptáků, jež krmítka využívají, ocení zejména slunečnicová semínka. Využít ale lze i různé namíchané směsi.
Mýty kolem přikrmování ptáků
Podle někoho by se ptáci neměli přikrmovat od dubna do července, ani tak ne kvůli hlodavcům, ale kvůli tomu, že potrava v krmítkách může být nebezpečná pro mláďata. Další ovšem tvrdí, že takové riziko ptačím juniorům ve skutečnosti nehrozí. Hovoří se i o tom, že krmítka zvyšují pravděpodobnost přežití nemocných a slabých jedinců a vytvářejí závislost na tomto typu stravování. Rovněž tato tvrzení jsou ovšem zpochybňována. Chcete-li tedy ptáky přikrmovat celoročně, můžete. Jen pozor na hlodavé hladovce, resp. hladové hlodavce.