Tohle jsem pořídil na zahradu místo sauny. Na regeneraci i psychiku je to skvělé. Navíc údržba nesrovnatelná
Zahrada je pro většinu lidí místem klidu a zaslouženého odpočinku. Zatímco v minulém století lidé vyznávali spíše rozlehlé užitkové zahrady, z nichž ve velkém sklízeli ovoce, zeleninu a další plody k následnému uskladnění nebo okamžité konzumaci, dnes je trend jiný. Zvláště mladí lidé si oblíbili menší a bezúdržbové zahrady, které nevyžadují každodenní péči, ale za to dokážou poskytnout pohodu, kterou jinde nenajdete. Zahrada tak slouží jim a ne naopak.
Zahradní bazény jsou u rodinných domů standardem už roky, v posledních letech jsou stále častěji k vidění i sauny. Opravdovým hitem poslední doby je však na zahradách ještě něco úplně jiného. Kupříkladu já jsem na zahradu místo sauny pořídil tohle. Na regeneraci i psychiku poznamenanou uspěchaností dnešního světa je to skutečně pecka. Navíc cena i údržba je oproti sauně a bazénu nesrovnatelná.
Otužovací kádě jsou hitem posledních let
Mezi největší přednosti otužovacích kádí patří bezesporu jejich kompaktnější rozměry a také cena. Oproti domácím saunám a bazénům pořídíte ty nejobyčejnější skoro za hubičku. Navíc nevyžadují žádné přídavné zdroje energie k vytápění a filtraci. Ušetříte tak na drahé elektřině a také palivovém dřevu. Otužovacích kádí je na trhu celá řada od těch levnějších plastových po stylové luxusnější dřevěné, které jsou často vybavené i schůdky. Mnohem důležitější než materiál je však objem ochlazovací nádoby. Minimální objem by měl být nejméně 500 litrů, lepší je však alespoň 750 litrů. V takové kádi se už dobře a pohodlně potopíte i s hlavou a nebudete se cítit stísněně. Plánujete-li se otužovat ve dvou, koukejte po objemu alespoň 1 000 litrů. Vodu v kádi nemusíte nijak upravovat, stačí ji jen čas od času vyměnit. Aby v zimě nezamrzla, nasypte do ni sůl v množství přibližně 4 kg na 1 000 litrů vody.

Jak nejlépe začít s otužováním
Začít s otužováním může každý zdravý jedinec. Odborníci však doporučují započít s otužováním už začátkem podzimu a hlavně postupně, na nic netlačit. Lidé, kteří se doposud nejraději vyhřívali v teplém bytě, by měli zprvu začít chladnější sprchou. Postačí i 15 vteřin na konci sprchování vodou běžné komfortní teploty. Každý týden dobu působení chladné vody prodlužte a postupně i snižujte teplotu, až se dostanete na úplně ledovou, kterou vydržíte i několik minut. Po tom, co zvládnete sprchu, začněte s otužováním ve venkovní kádi. Nikdy však nepodceňujte signály svého těla, pokud se z nějakého důvodu na otužování necítíte, odložte ho na jindy. Velkou výhodou otužování je, že ho můžete provozovat prakticky kdekoliv, doma, na zahradě v kádi i v přírodě, zásadní je ale pravidelnost a režim. Otužování se doporučuje alespoň dvakrát až třikrát za týden.
Jaké benefity otužování přináší
V první řadě má otužování vliv na posilování imunitního systému. Tělu zvyklému otužování se pak snadněji bojuje s případnými virózami a dalšími zdravotními neduhy. Otužilcům prokazatelně lépe cirkuluje krev v těle. Změna chladu a tepla cévy posiluje, a tím dochází k lepšímu průtoku krve. Otužování vám může pomoci s regulací váhy. Chlad dokáže aktivovat tzv. hnědý tuk, který pak zrychluje metabolismus. Vliv na spánek je velmi subjektivní záležitost, ale mnozí otužilci přísahají na to, že jim otužování významně zlepšilo spánkový režim.

Pokud jste mysleli, že je otužování pouze trendem sociálních sítí a způsobem, jak na nich zaujmout, možná byste byli velmi překvapení, jaké účinky pravidelné otužování ve skutečnosti má. Pravidelným ponořením do ledové vody si zlepšíte fyzickou i psychickou stránku. Otužování se stává stále rozšířenější aktivitou, a tak je možné, že vám do života kromě zdravotních benefitů přinese i nové přátele, s nimiž budete moci sdílet svoji novou vášeň. Přidejte se k řadě otužilců nebo si pořiďte ochlazovací káď na zahradu místo sauny. Uvidíte sami, že na regeneraci i psychiku je to pecka.
zdroje: eurozpravy.cz, idnes.cz, stoplusjednicka.cz