Tohle je nejvýše položené ledovcové jezero v Česku. Je úchvatné, ale Češi ho bohužel ještě neobjevili
V Česku lze najít celou řadu dechberoucích míst, některá z nich jsou ale mnohými opomíjena. Lidé jim často nevěnují takovou pozornost, jakou by si zasloužila, což je velká škoda. Jedno takové místo se nachází i na Šumavě.
Na Šumavě, uprostřed lesů, se rozkládá obrovská vodní plocha, která společně s okolními stromy vytváří naprosto úchvatnou scenérii. Celá řada lidí si však tento unikátní pohled nechává dobrovolně ujít.
Plešné jezero, které je ledovcového původu, není tolik známé jako jiná jezera a rybníky v Česku. Na druhou stranu díky tomu ale patří mezi klidnější lokality, kde vás nebudou rušit další návštěvníci ani nepořádek v podobě odhozených odpadků. Jde o ideální místo pro romantickou schůzku, ale i pro rodinný výlet.
Nejvýše položené jezero
Plešné jezero, kterému se často říká také Balvanité, je vůbec nejvýše položeným jezerem v České republice. Nachází se konkrétně v nadmořské výšce 1089 metrů.
Kolem jezera vede naučná stezka nazvaná Duch pralesa. Na té se návštěvníkům naskytne celá řada naprosto úchvatných výhledů na vodní plochu a také se dozví mnoho informací jak o jezeře, tak o tamní přírodě, zvířatech a zajímavostech z historie. Ten vůbec nejkrásnější pohled na jezero se vám pak rozprostře od pomníku Adalberta Stiftera, který se nachází na konci stezky.

Křišťálově čistá voda
Přes léto jezero láká ke koupání v nádherně čisté vodě. V té se bude ovšem líbit hlavně otužilejším jedincům, neboť je i v letních měsících poměrně studená. V horkých letních dnech a navíc po náročnějším výšlapu ale rozhodně přijde vhod každému.
V zimě se v půvabné krajině dá zase běžkovat nebo bruslit na zamrzlé vodní hladině. Na jaře a na podzim je okolí jezera jako stvořené pro romantické procházky. Lze jej tedy navštívit celoročně a vždy si odnést nádherný zážitek.
Když už se k jezeru vydáte, nezapomeňte navštívit ještě rozhlednu Dobrá voda, zříceninu hradu Kunžvart, Boubínské jezírko v Boubínském pralese a vodní nádrž Lipno. Vyplatí se projít naučnou stezku Olšinu.

Najdete poklad?
Stejně jako k mnoha dalším místům, i k Plešnému jezeru se pojí řada různých báchorek a legend. Není proto divu, že tato lokace zaujala i hledače pokladů. Dle místní legendy se totiž na dně jezera nachází velké jmění.
Vypráví se, že kdysi dávno v okolí jezera žil zlý kníže, který se k nikomu nechoval hezky a od místních vybíral vysoké daně. Lidu po nějaké době došla trpělivost a rozhodli se rázně zakročit. Zaútočili tedy na pánův hrad. Kníže popadl své cennosti a vydal se na útěk. Pak je údajně hodil do jezera, aby se jich rozzuřený lid nemohl zmocnit.
Podle jiného vyprávění se poklad nenachází jen na dně jezera, ale i ve skalní stěně tyčící se nad ním. Prý lze někde v ní najít kusy zlata, stříbra, drahé kamení a další cennosti. Všechny tyto předměty měly patřit jistému pohanskému králi ze Saska, který se ve skále nechal pohřbít.
Jednou za rok, údajně v období pašijí, se skála otevře a šťastlivec se může pokladu zmocnit. Musí ale konat rychle. Skála se totiž zase rychle uzavře a ten, kdo z ní neodejde včas, v ní bude pohřben stejně jako král ze Saska. Společně s ním ve skále prý odpočívá už jeden hospodář, který se pro poklad vydal, ale nestačil odejít.
Zdroje: turistickamapa.cz, animod.cz, lipno.cz