Tohle dřív nosila teta z JZD, když krmila slepice. Pamatujete? Dnes v tom chodí po kavárnách půlka Prahy
Kdysi to byl symbol venkova a tvrdé práce, dnes módní ikona městských ulic. Tento kousek oblečení, který dříve sloužil farmářům a dřevorubcům, se stal nepostradatelnou součástí šatníku moderního člověka. Jak se stalo, že oděv spojovaný s venkovským životem a těžkou prací pronikl do světa módy a stal se oblíbeným i mezi pražskými kavárenskými povaleči?
Flanel, měkký a hřejivý materiál, má své kořeny ve Walesu 17. století, kde byl původně vyráběn z vlny. Jeho schopnost udržet teplo a pohodlí z něj učinila ideální materiál pro pracovní oděvy farmářů a dřevorubců. Ve 20. století se flanelové košile staly populárními mezi dělníky v Severní Americe, kde byly ceněny pro svou odolnost a funkčnost.
V 90. letech 20. století zažily flanelové košile renesanci díky grungeové hudební scéně. Kapely jako Nirvana nebo Pearl Jam popularizovaly tento styl, který se vyznačoval uvolněným a nonkonformním vzhledem. Flanelová košile se tak stala symbolem rebelství, autenticity a odporu vůči masové komerci.

Z čeho je vlastně flanel?
Zatímco původní flanel byl vlněný, dnes se vyrábí převážně z bavlny, často česané, což dodává látce typickou hebkost. Mnohé značky navíc používají kombinaci s viskózou nebo příměsí elastanu, aby byla košile pružnější a lépe držela tvar. Na trhu se dnes objevují i ekologické varianty, vyráběné z organické bavlny nebo recyklovaných vláken.
Flanel se nejčastěji zpracovává kartáčováním, čímž získává na měkkosti a lehkém zateplení. Díky tomu je ideální nejen do chladnějších dnů, ale i pro vrstvení, což z něj činí výborný základ módního stylingu.
Styl, co hřeje – doslova i přeneseně
Moderní podoba flanelové košile se vymyká stereotypu „kostkované uniformy“ vesničana. Dnešní móda si pohrává s flanelem v různých podobách, od oversized střihů a pastelových barev až po elegantní kombinace s hedvábím nebo džínovinou. V zimě funguje skvěle jako střední vrstva pod kabát, v létě se nosí rozepnutá přes tílko nebo uvázaná v pase.
U žen je populární kombinace s vysokým pasem, crop topem nebo koženou sukní, u mužů zase flanelka pod bundu typu trucker nebo bomber. U mladší generace (zejména na TikToku a Instagramu) se objevuje i tzv. „retro lumberjack“ styl, často s kulichem a robustními botami.

Kavárenský flanel
Zajímavým kulturním posunem je, že flanelka se ze stodoly přestěhovala rovnou do third wave kaváren. Tam, kde se dřív nosily formální kabáty, dnes vládnou retro kousky. Nejde přitom jen o estetiku, flanelka signalizuje jistou civilnost, klid, zemitost. Je to móda, která se nevnucuje, ale funguje. Městští hipsteři si tak přisvojují venkovskou symboliku jako vyjádření autenticity.
Flanelová košile má své místo i v popkultuře. Kromě grungeových kapel ji pravidelně vídáme v seriálech i filmech, od neformálních outfitů dřevorubeckých typů jako je Dale Cooper v „Twin Peaks“ po ironicky pojaté kostky v šatníku Cher Horowitz ve filmu „Clueless“. I když ne vždy jde o klasickou flanelku, právě film a televize udržují tento vzor i materiál v kolektivní paměti jako stylový, ale přirozený kousek šatníku.
Flanelová košile, kdysi považovaná za pracovní oděv, se tak stala módní ikonou. Její historie odráží proměny společnosti, kultury i vkusu. Dnes je symbolem pohodlí, autenticity a stylu. Ať už ji nosíte na venkově, ve městě, nebo jen tak doma, zůstává nadčasovým kouskem, který spojuje tradici s moderností a navzdory své původní funkci se z něj stal tichý šampion současné udržitelné módy.
Zdroje: vip-moda.eu, geekworld.cz, radioblanik.cz, vogue.cz