Tohle do kuchyně nepatří, i když to tam má skoro každý. Přitahuje to hmyz i plísně ve velkém
Kdo by nechtěl bydlet v krásně uklizeném, voňavém bytečku. Jenže člověk míní, život mění, a tak je spousta lidí ráda, že kvůli pracovnímu vytížení a rodinným povinnostem vysmýčí pořádně domácnost jednou týdně. Jenže právě to může být problém. Po bytě se totiž mohou začít šířit plísně, roztoči a hmyz, s kterým spát pod peřinou nebo sdílet koupelnu rozhodně nechcete.
Zavápněná sprcha, černá plíseň ve spárách kachliček v koupelně, ucpaný a zapáchající odpad v kuchyňském dřezu, zanesená toaletní mísa či filtr myčky na nádobí nebo třeba zamatlaný dálkový ovladač k televizi či klimatizaci. To jsou věci, které hospodyňkám před návštěvami rozhodně body navíc nepřinesou. Úklidových „relapsů“ v domácnosti je ale mnohem víc. A ne vždy se s těmi, které vypadají vcelku nevinně, pozitivně vypořádává naše zdraví. Do kuchyně sice tyhle věci nepatří, má je tam ale skoro každý.
Pozor na vlhké utěrky
Příkladem jsou třeba vlhké, páchnoucí kuchyňské utěrky rozvěšené po radiátorech, ručníky, úklidové hadry na podlahu, případně zanesené digestoře a ventilace. I ty je potřeba pravidelně čistit nejen na povrchu, ale vyměňovat jejich filtry. Roztoč prachový, rybenka domácí, milující nečistoty a vlhko, zákožka svrabová, v horším případě švábi, stejně jako různé druhy plísní pak na sebe nemusejí nechat dlouho čekat. Doplácí na to nejen alergici, takové dýchací potíže jsou pak už jen otázkou času. Již zmíněné utěrky perte na vysokou teplotu už po několika použitích a častěji kupujte nové. Za pár desítek korun pořídíte balíček hned několika kusů.

Filtr digestoře je zdroj nečistot
Zanesené digestoře a ventilační systémy představují jen jeden z problémů, který přináší neuklizená domácnost. Odsavač par včetně jeho filtru je důležité čistit pravidelně. Postačí přitom pár babičkovských rad, mastnotu zničíte i bez škodlivých chemikálií. Agresivní chemie totiž může dráždit nejen pokožku, ale i dýchací cesty. Odolná špína z povrchu odsavače par se nejlépe odstraňuje směsí obyčejné jedlé sody, kterou koupíte za pár korun. Přidáte trochu coly a horké vody. Následně mastnotu z filtru setřete. Digestoř bude vypadat jako nová i po použití mýdlové vody, nejlepší je ale kvalitní saponát na nádobí.
Pomůže obyčejná houbička a ocet
Většinou postačí k mechanickému očištění houbička, odolnější špínu pak vyřešíte pomocí octa. Nebojte se to vzít klidně dvakrát a pokaždé čisticí roztok vyměňte. Po mechanickém čistění by měl přijít na řadu jednou za čas i vnitřní filtr, který nejdříve odmontujte. Frekvence závisí na tom, jak často doma vaříte. Pokud chcete mít v kuchyni skutečně čisto, klidně tuto proceduru absolvujte jednou za měsíc. Nejprve z filtru sundejte látkovou vrstvu a připravte si kbelík s octovým čisticím roztokem. Potom už se vrhněte do čištění.
Pro lepší kávičku
Zanesený a nepravidelně čištěný kávovar vašemu rodinnému poklidu také příliš nepřidá. Přitom by se jeho čištění mělo stát každodenní běžnou rutinou. Jakmile si uvaříte svůj šálek kávy, měli byste přístroj po každém použití vypnout, nechat zcela vychladnout, a pak vyjmout a očistit odkapávací misku a filtr. Vnější části kávovaru otřete měkkým hadříkem a alespoň jednou týdně odstraňte zbytky kávy a vodních usazenin. Použijte k tomu roztok z vody a speciálního čističe na kávovary. Pomůže vám k tomu manuál od výrobce, případně nechte podle jeho pokynů čisticí roztok projít kávovarem. Nakonec přístroj vždy důkladně vypláchněte čistou vodou.

Jednou za měsíc i hloubkově
Pokud je to možné, vyjměte vždy také mechaniku na mletí kávy a očistěte ji měkkým kartáčkem. Minimálně jednou měsíčně pak dopřejte svému kávovaru i hloubkové čištění. Přístroj odvápněte. Některé kávovary mají zabudovaný odvápňovací systém, a tak postupujte vždy podle návodu výrobce, případně použijte speciální odvápňovací prostředek. Pokud má váš kávovar parní trysku, vyčistěte ji pomocí speciálního čističe nebo octa.
Zářivě bílé díky dvěma obyčejným surovinám
Dalším nehygienickým fenoménem českých domácností jsou věčně zmuchlané a vlhké látkové utěrky na nádobí, případně staré úklidové hadry, které se po úklidu nechají mokré na dně kbelíku. Hlavně utěrky perte na vysokou teplotu už po několika málo použitích a vždy je pečlivě prosušte. Možná máte také věčný problém s fleky od omáček, kávovými skvrnami nebo těmi od červeného vína, které ne a ne z utěrek pustit ani v drahých pracích prášcích. Kromě soli a bělidla se k dokonalému vyprání utěrek výborně hodí také jedlá soda a ocet. Textil rozložte a na skvrny nasypte velké množství jedlé sody. Po pár minutách působení nalijte na jedlou sodu klasický ocet. Dojde tím k šumivému efektu, který pomůže veškeré nečistoty rychle uvolnit. Nakonec utěrky klasicky vyperte v pračce.