Tohle dělá 90 % Čechů při praní ručníků. A přesně proto vypadají po týdnu jak hadr na podlahu
Pokud máte domácnost, určitě pravidelně uklízíte. Každý den ustelete postel, umyjete nádobí. Několikrát týdně vyluxujete nebo dáte prát prádlo. Ale děláte to správně? Tohle jsou ty nejčastější chyby, které dělají Češi při praní ručníků.
Ručníky slouží k osušení a otření celého těla, včetně intimních partií. Další se používají po mytí rukou právě na ruce nebo přímo na obličej. Zaprvé je důležitá hygiena, takže ručníky by měly být už z výše zmíněných důvodů separátní.
Těmi, které používáte na otření obličeje, si neutírejte ruce. Ručník na obličej by měl být také měkčí, aby zbytečně nedrhnul obličej a nezpůsoboval akné. Ručník na ruce je typicky menší, zatímco do osušky na tělo se bez problémů zabalíte celí.

Jak často ručník měnit?
Co nejčastěji. Na vlhkých ručnících se bakterie množí přímo rychlostí blesku. Koupelna je vlhká, často se v ní nedostatečně větrá, chybí okno, snadno se v ní kvůli páře a všudypřítomné vodě tvoří plísně… No zkrátka chuťovka.
Ideálně tak měňte ručník určený na obličej každý den, ručník na ruce každé dva dny a ručník na tělo každé tři dny. Dáme vám tip! Například na obličej můžete mít sedm různých barev ručníků. Každé barvě přiřadíte den. Nezapomenete tak ručník pravidelně měnit.
A jak poznat, že je ho potřeba hodit do pračky?
V první řadě je třeba ručníky měnit dřív, než se nám začnou samy měnit (hrubnout a kazit) před očima. Nicméně osuška nikdy nesmí zapáchat, nemůže být viditelně špinavá od make-upu, zubní pasty, špíny z nohou nebo dokonce od krve. Ručník by neměl být hrubý a tvrdý na dotek. V případě, že jsou na něm fleky, které nejdou vyprat, ho hoďte rovnou do koše, to nejlepší už má za sebou.
Jak prát správně ručníky
Teď už můžeme přejít k samotnému praní. V první řadě je potřeba prádlo správně rozdělit. Nikdy tak neperte ručníky společně se spodním prádlem. Přestože můžete mít pocit, že horká voda automaticky zničí všechny bakterie, nemusí tomu tak být.
Ručník by neměl přijít do kontaktu s oblečením, které přišlo do kontaktu s našimi intimními partiemi. Můžete tak roznést například fekálie po ručníčku, kterým si otíráte obličej. Jak? Řekneme si za chvíli.

Proč je teplota zásadní
Jednou z největších chyb, které Češi při praní ručníku dělají, je totiž zbytečné šetření. Chtějí šetřit vodu, planetu i peněženku, což je samozřejmě úctyhodné. Každá strana má ale dvě mince. Pokud nevypereme prádlo na dostatečně vysokou teplotu, nezničíme všechny bakterie a můžeme pak čelit zdravotním problémům.
Ideální teplota je šedesát stupňů Celsia, protože zabije většinu bakterií, roztočů i plísní. Praní na nižší teplotu sice šetří látku, ale přesto je potřeba minimálně jednou za čtrnáct dní ručníky na vyšší teplotu doopravdy vyprat. Co se stane, když budete prát ručníky pravidelně pouze na dvacet nebo třicet stupňů?
Mikroorganismy se mohou v ručnících začít nezadržitelně množit, ručníky začnou zapáchat a na kůži se vám mohou objevit infekce, pupínky nebo vyrážky. Pozor, výjimkou nejsou ani plísňové infekce nebo akné. Takový ručník špatně saje a připomíná smradlavý hadr na podlahu. Nesnažte se tak za každou cenu ušetřit, vážně se to nevyplatí.
Aby ručník nepřipomínal hadr
A teď jeden trik, na který většina Čechů zapomíná. Přitom vám tak usnadní život! Do bubnu přidejte jedlou sodu, stačí asi půl hrníčku. Nenahrazuje prací prášek ani gel, takže ty také nezapomeňte použít.
Soda pomůže neutralizovat pachy, rozpustí přebytečnou mastnotu a navíc má antibakteriální účinky. Také změkčí vodu, čímž prodlouží životnost ručníků. Ty budou i při praní na vyšší teploty dlouho krásné a měkké. Jedná se o přírodní prostředek, to znamená, že i když na látce ulpí, nepodráždí pokožku.