Tichý zabiják se plíží Českem: Symptomy si snadno spletete s únavou. A pak už může být pozdě
Léto je sice období jako stvořené pro zábavu a pobyt venku, má však i svá úskalí. Po procházce lesem, parkem, nebo po práci na zahradě málokoho napadne, že mu hrozí nějaké nebezpečí. Jenže o pár dní později začnete být unavení, bolí vás svaly, nemáte náladu. Možná si řeknete, že je to počasím. Ale co když ne? Co když jste si z výletu přinesli malého vetřelce, který vám právě začal měnit život?
V Česku se letos opět přemnožila klíšťata. A s nimi jdou ruku v ruce i nemoci, které přenášejí. Tou nejzrádnější zůstává lymská borelióza. Infekce, která se neprojevuje dramaticky. Nezačne horečkou ani vyrážkou po celém těle. O to víc je nebezpečná. Pomalu se vkrádá do organismu, a pokud ji člověk podcení, může po sobě zanechat trvalé následky.

Nenápadní přenašeči závažných nemocí
Klíšťata obecná jsou drobní hmyzí parazité, kteří se živí krví savců či ptáků. Nejčastěji se vyskytují v listnatých a smíšených lesích, ale zdaleka se neomezují jen na hlubokou přírodu. Množí se i v městských parcích, na zahradách nebo v okolí řek a rybníků. Rizikem se stává prakticky každé travnaté nebo zarostlé místo.
V posledních letech dochází k posunu aktivity klíšťat kvůli změnám klimatu. Mírné zimy a vlhké jaro přejí jejich přemnožení a aktivní jsou často už od března do listopadu. Nejrizikovějšími měsíci bývají květen až červen a následně září.
Infekce, která zasáhne celý organismus
Lymskou boreliózu způsobují bakterie, které se nám do krve dostanou spolu se slinami klíštěte. Konkrétně se jedná o druh Borrelia burgdorferi a k nákaze dochází nejčastěji po více než 24 hodinách od přisátí. Jsou ale i případy, kdy stačilo mnohem méně. Proto je velmi důležité se prohlédnout hned, jakmile přijdeme z přírody domů.
Samotná nemoc má pak několik fází. První příznaky se většinou objeví do jednoho až tří týdnů od přisátí klíštěte. Mohou se však objevit i mnohem později. O to je borelióza nebezpečnější, protože po takové době už si člověk nemusí spojit příznaky právě s klíštětem. Typickým projevem je takzvané erythema migrans. Jde o skvrnu podobnou modřině, která má světlejší střed a postupně se rozšiřuje. Tato skvrna se nemusí objevit ani přímo v místě, kde bylo klíště zakousnuté, případně se nemusí objevit vůbec. Mezi další projevy pak patří únava, bolesti svalů, zvýšená teplota, bolesti hlavy nebo ztuhlost krku. To většinou připomíná nějaké nachlazení, chřipku nebo jen vyčerpání.
První fázi choroby tedy mnoho lidí přejde bez léčby a dostává se až k fázi druhé. Ta se dostaví týdny, dokonce až měsíce po nákaze. V tuto chvíli je už ohrožen celý nervový systém, klouby, srdce nebo oči. Typickými projevy jsou obrna lícního nervu, brnění končetin, bolesti kloubů, závratě nebo nepravidelný srdeční rytmus. Chronická fáze boreliózy může nastat měsíce i roky po infekci. Mívá podobu vleklých neurologických nebo kloubních obtíží, které zásadně snižují kvalitu života. Léčba je v tomto stadiu komplikovanější a často pouze zmírňuje příznaky.

Nepodceňujte příznaky a vyhledejte lékaře
Pokud jste měli přisáté klíště a během následujících týdnů pocítíte neobvyklou únavu, bolesti svalů, kloubů nebo se objeví podezřelá kožní reakce, neotálejte. Navštivte praktického lékaře a upozorněte ho na klíště i v případě, že se červená skvrna na vašem těle neobjevila. Lékař následně na základě anamnézy a krevních testů stanoví diagnózu a léčbu.
Pokud navštívíte lékaře pár dní po odstranění klíštěte (a nemáte více příznaků nebo typickou skvrnu), přítomnost borelií ještě pravděpodobně nezjistí. Protilátky se totiž v krvi nacházejí přibližně po třech až čtyřech týdnech od nákazy a testy je tak nutné s odstupem opakovat. Co se týče léčby, ta spočívá hlavně v podávání antibiotik. Čím dříve se léky nasadí, tím úspěšnější léčba bývá. Zanedbání příznaků může znamenat i doživotní následky.
Lepší se chránit, než léčit
Zásadní je prevence. Nejlepší ochranou je zabránit klíštěti v přisátí. Zde jsou základní pravidla:
- Oblékejte se vhodně do přírody. Dlouhé rukávy, nohavice zastrčené do ponožek a světlé oblečení usnadní odhalení klíšťat.
- Používejte repelenty. Přípravky s účinnou látkou DEET, icaridinem nebo přírodní alternativy na bázi esenciálních olejů výrazně snižují riziko přisátí.
- Po návratu domů se důkladně prohlédněte. Klíšťata často míří do oblastí podpaží, třísel, za kolena nebo za uši. Prohlédněte i děti a domácí mazlíčky.
- Přisáté klíště odstraňte co nejdříve. Použijte pinzetu nebo speciální háček, jemně kývejte, nevymačkávejte. Místo dezinfikujte. Klíště můžete také bezpečně uchovat pro případné následné testování.
- Zvažte očkování proti klíšťové encefalitidě. I když boreliózu zatím očkování neřeší, klíšťata přenášejí i jiné infekce.
Borelióza není „jen“ sezonní nepříjemnost. Jde o závažnou infekci, která může nenápadně přejít v chronické zdravotní potíže. Prvním krokem k ochraně je informovanost a důsledná prevence. Nepodceňujte příznaky, i když vypadají banálně. Tělo si říká o pomoc. A čím dříve zasáhnete, tím větší je šance na úplné uzdravení.