Tento účes je český fenomén, ale svět ho považuje za vrchol nevkusu. Přidává roky, zvýrazňuje vrásky a je už dávno retro
Češky se na jednu stranu snaží udržet krok se světovými trendy krásy, na stranu druhou často naráží na své limity. To se potvrzuje třeba ve stylu úpravy vlasů, kdy velká spousta žen nezvládá základní styling účesu. Kvůli tomu pak mnohdy působí starším a unavenějším dojmem nebo prostě jen pořádně „retro“.
Zahraniční vlasoví stylisté často představují trendy, které jsou vhodné pouze pro určitý typ vlasů. České vlásky se přitom například od skandinávských nebo jihoevropských výrazně liší, zpravidla nejsou natolik pevné a husté, bývají spíše jemnější a mnohdy postrádají objem. O to jsou náročnější na údržbu, protože je většinou problém udržet je nadýchané a natočené.
Zároveň se rychle mastí u kořínků, zatímco konečky zůstávají suché. To může být způsobeno domácím barvením či nesprávnou péčí o pokožku hlavy, ale také prostě jen typem kštice. Spousta žen také vysouší nebo upravuje vlasy bez použití tepelné ochrany nebo si je odmítá stříhat, přestože to už konečky vyžadují, a to všechno ve jménu zachování dlouhé hřívy za každou cenu.

Domácí barvení je sice finančně výhodné, výsledky jsou však často pochybné. Velkou roli v tom hraje neodborné zacházení nebo touha po co nejsilnějším odbarvení. Problémem pak kromě opakovaného zesvětlování bývá také odhadnutí správného odstínu. Platinová blond totiž rozhodně není pro každého a většině žen kupodivu nesluší, protože mají nižší kontrast ve tváři a v zářivé barvě tak působí unaveným dojmem.
Zakleté „oživeníčko“
Starší dámy pak mívají v oblibě takzvané „oživeníčko“, kdy experimentují s růžovými a fialovými přelivy, které působí velmi retro. Ty mají často rády také velmi nakrátko vystříhané či dokonce vyholené střihy, jež jim ubírají na ženskosti, zbytečně přidávají roky a poutají pozornost na nedokonalosti v obličeji a případné vrásky. Pokusy o nošení vlastní šedé barvy s vidinou elegantního looku ve stylu Jane Fonda pak končí také mnohdy diskutabilně. Hezkou šedou barvu, která bude šmrnc, totiž opět udělá ze všeho nejlépe profesionální kadeřník.
Dlouhý účes za každou cenu
„Máslo na hlavě“ ale nemají jen starší dámy nebo ženy, které se vyžívají v odbarvování na blond. Češky se často snaží napodobit světové trendy, kterým vládne přirozenost. Takové lokny se už ze své podstaty přehnaně neupravují, protože mají působit dojmem „vstala a šla“. Právě kvůli jemné textuře středoevropských vlasů však působí účes většinou zplihle. Jednotlivé pramínky se začnou kroutit a výsledkem jsou neupravené vlnky, které působí nerozčesaným dojmem.
Kvůli lásce k dlouhým vlasům si sem tam nenechají ženy na vlasy sáhnout ani je sestříhat, což celý dojem jen umocňuje. Střihy, které frčí v zahraničí, například různé druhy ofin, pak nejsou na velmi jemné a poničené vlasy se sklonem k mastnotě příliš vhodné. Účes naopak vyžaduje nahnání objemu a dodání vzdušnosti.
Vyzrajte na jemné vlasy
Jak tedy na zdravé a krásné vlasy? Jejich růst podpoří pravidelné masáže hlavy a přípravky určené k udržování zdravé a prokrvené vlasové pokožky. Vlasy zbytečně nezatěžujeme hutnými oleji, hledáme přípravky určené na náš typ vlasů. Před tepelnou úpravou používáme ochranné produkty.

Výslednému účesu dodáme vzdušnost a lehkost sestříháním a jemným zkrácením. Objem dodá i suchý šampon, který zabrání přílišné mastnotě. Vhodné je také nedržet pěšinku uprostřed obličeje. O to, aby účes vydržel, se postarají nejrůznější fixační spreje a laky.
Zdroje: glamour.com, elle.com