Tento přírodní úkaz v Česku vypadá jako z Marsu, ale lidé o něm stále nevědí. Co to je?
V srdci severních Čech, nedaleko města Kamenický Šenov, se nachází přírodní útvar, který svou neobvyklou krásou připomíná krajinu z jiné planety. Tento geologický skvost je často přehlíženým pokladem naší země a lidé o něm nic moc nevědí. Přitom minimálně jednou jste tuhle skálu viděli i v televizi.
Panská skála, někdy nazývaná jako „Varhany“, má velmi charakteristický vzhled. Jedná se o čedičový útvar vzniklý zhruba před 30 miliony lety v důsledku sopečné činnosti. Skála má unikátní sloupcovitou strukturu a je tvořena pěti až šesti čedičovými sloupci. Ty společně dosahují výšky kolem 12 metrů. Jakmile se před Panskou skálu postavíte, při troše fantazie se budete cítit jako na Marsu.
Český „Stonehenge“?
Díky svému zvláštnímu tvaru bývá Panská skála často přirovnávána k podobným přírodním útvarům, jako např. ke známé Giant’s Causeway v Severním Irsku. Na rozdíl od tohoto skvostu však česká verze zůstává poněkud opomíjená, méně známá a turisté o ní vědí jen velmi málo. Přitom se jedná o nejstarší chráněný geologický útvar v České republice. Oficiální status památky získala skála už v roce 1895. Její ostře řezané hrany vypadají jako by je někdo precizně opracoval. Vše je přitom dílem žhavé lávy, která místem před 30 miliony lety proudila.
Možná jste však Panskou skálu viděli a ani si to neuvědomujete. Stala se totiž terčem filmařů, kteří si ji vybrali pro natáčení pohádky Pyšná pricezna z roku 1952. Ve slavném záběru zde princezna Krasomila a král Miroslav odpočívají během své cesty. I když je Panská skála oblíbeným místem turistů, davy lidí tu rozhodně nepotkáte. Celé místo však působí kouzelně až magicky, a to zvláště při západu slunce. Díky malé vodní ploše pod skalou se totiž ve vodě odráží obraz kamenných varhanů. Krajina tak v těchto momentech vypadá doslova nadpozemsky. Sami uznejte na fotografii níže, že i v České republice opravdu najdeme spoustu dechberoucích přírodních scenérií.

Jak se tam dostanete?
Panská skála se nachází jen pár kilometrů od České Lípy a Kamenického Šenova. Nejlépe se k ní dostanete autem, ale můžete využít i linku autobusu nebo vlak. Okolí nabízí další přírodní i historické zajímavosti, což z celé návštěvy činí skvělý tip na výlet. V blízkosti místa se dá najít i velmi pěkné ubytování v rodinných penzionech. Tuto „mimozemskou“ lokalitu tedy opravdu stojí za to navštívit. „Ve srovnání s jinými výletními cíli v Českém Švýcarsku to sice není takové wau, ale minimálně z geologického hlediska jde o významné místo,“ popisuje Panskou skálu ve své turistické recenzi jeden z návštěvníků. „Nahoru se ze správné strany dostanete i s kočárkem a na vozíku (asfalt ale nečekejte),“ hodnotí místo další z turistů, Radim Angel. Ke skále vede žlutá, modrá i zelená turistická stezka a dokonce i cyklostezka.

Z Panské skály kopcem dolů až do České Lípy
Z Kamenického Šenova jste v České Lípě za pár minut. Rozhodně si tedy ještě udělejte zastávku v obci Zahrádky. Už při příjezdu sem bude co k vidění. Na jedné straně uvidíte polorozpadlý mlýn a naproti němu mohutný skalní masív. Za ním pak vyčnívá pohádková roubenka. I tady se budete cítit jako v jiné zemi. V obci totiž stojí i barokní zámek, ke kterému patří rozsáhlá a pečlivě upravovaná zahrada. Součástí je i skalní kaňon zvaný Peklo a 300 let stará lipová alej. Výlet do těchto lokalit vás určitě zahřeje na srdci a budete se sem chtít znovu a znovu vracet.
Zdroje: kudyznudy.cz, denik.cz, rozhlas.cz