Tento příklad rozdělil český národ: Kolik je 6 × (6 – 1) ÷ 6 + 15? Správně to dá jen každý třetí
Na internetu se před nedávnem objevila opravdová matematická výzva, která potrápí vaše mozkové závity. Dokážete správně spočítat následující příklad? Pravděpodobně budete muset oprášit znalosti, které jste měli v aktivní paměti naposledy na základní škole. Kdo si s příkladem poradí, je opravdový mistr!
Internet si žije vlastním životem, a tak se hitem často stanou věci, u kterých bychom to nikdy nečekali. Po sociálních sítích tak koluje řada výzev, nad kterými mnohdy zůstává rozum stát a mnohé z nich jsou i nebezpečné. To ale rozhodně není případ této, která naopak prověří vaše vědomosti.
Nejde totiž o nic jiného, než o matematickou úlohu ve znění 6 × (6 – 1) ÷ 6 + 15. Ta se stala velmi rychle virální a řada uživatelů sociálních sítí se nyní předhání, kdo si s ní dokáže poradit nejlépe.

Počty prospívají našemu mozku
Ti, kteří dávali ve škole pozor a ještě si pamatují principy správného pořadí provádění matematických operací, ji pravděpodobně dokážou vyřešit za méně než pět sekund. Pokud ale na některé pravidlo zapomenete, nevyhnutelně to povede k nesprávnému výsledku.
Možná si říkáte, proč byste se něčím takovým vůbec měli zabývat, pokud už jste ze školních lavic dlouhé roky venku. Skutečnost je ale taková, že podobná cvičení testují nejen vaši schopnost a rychlost provádění základních operací, ale také procvičují vaše nervové spoje v mozku. Téměř každý lékař vám proto řekne, že jednou z nejlepších prevencí Alzheimerovy choroby je svou hlavu pravidelně namáhat.
Pokud máte pro strach uděláno, můžete si sami vyzkoušet, zda zmíněnou úlohu pokoříte, nebo naopak pokoří ona vás. Žádný strach, špatně odpoví mnoho lidí, a to včetně těch, kteří mají vysokoškolské vzdělání. Není to proto žádná ostuda, ale spíše impulz k tomu, abyste si některé základní vědomosti osvěžili.
Jak provádět matematické operace?
Nemusíte se obávat, že vás v tom necháme plavat úplně samotné. Pro ty, kteří si nejsou jistí, nyní připomeneme, jak vypadají základní matematická pravidla, která pro řešení úlohy budete potřebovat. Klíčové je především striktně se držet hierarchie jednotlivých operací. Provádět je tedy budete v následujícím pořadí:
- závorky
- mocniny
- násobení a dělení, a to pokaždé zleva doprava
- sčítání a odčítání, taktéž zleva doprava
Jak příklad správně řešit?
Společně si nyní projdeme správný postup řešení příkladu. Pokud se tímto vzorem budete řídit, v budoucnu pravděpodobně dovedete vypočítat naprosto jakoukoliv podobnou úlohu. Tak pojďme na to!
- Nejprve musíme vyřešit závorku, tedy v tomto případě (6 – 1). Díky tomu získáme výpočet ve znění 6 × 5 ÷ 6 + 15.
- Poté musíme vynásobit první číslo (6) výsledkem v závorkách (5), což nám téměř vyřeší výpočet: 30 ÷ 6 + 15.
- Nyní musíme ještě vydělit a poté odečíst 5 (výsledek dělení) a přičíst 15.
- Konečný výsledek poté bude činit 20.

Benefity matematiky jsou obrovské
Řešení tohoto typu matematických úloh má pro mozek mnoho výhod, jak uvádí také rozsáhlá studie Princetonské univerzity publikovaná v časopise Journal of Neuroscience. Podle ní každodenní provádění matematických výpočtů ovlivňuje schopnost lidí činit rozhodnutí, protože každá operace zapojuje klíčové oblasti mozku související s logikou, uvažováním a pamětí.
Výhod, které matematika nabízí pro naši mysl, je ale ještě mnohem více. Podívejme se proto alespoň na některé z nich. Zmínit rozhodně musíme lepší soustředění. Řešení matematických problémů totiž vyžaduje trvalou pozornost, což zlepšuje schopnost soustředit se na složité úkoly po delší dobu. Pozornost je zkrátka vlastnost, kterou můžeme (a měli bychom) trénovat.
Snad úplně každému také přijde vhod zlepšení paměti. Provádění mentálních výpočtů totiž posiluje operační paměť našeho mozku a umožňuje nám efektivně uchovávat různé typy informací. Při počítání si totiž obyčejně musíme pamatovat jednotlivé mezivýpočty. Výpočty kromě toho aktivují nejrůznější oblasti mozku, zvyšují jeho flexibilitu a posilují nervová spojení.