Tento obor má průměrný plat vyšší než IT, ale nikdo ho nechce dělat. Firmy berou lidi bez titulu i zkušeností
Práce v IT je v současnosti jednou z nejžádanějších a nejlépe ohodnocených. Existuje i jiná profese, o které se tolik nemluví, ale dá se v ní vydělat ještě více, přesto o tuto práci není zájem. Firmy marně hledají nové tváře a nepožadují vysokoškolský titul ani předchozí zkušenosti.
Zatímco průměrný plat v IT se pohybuje kolem 75 tisíc korun měsíčně, v tomto oboru není výjimkou ani stotisícová výplata. K tomu je třeba připočítat služební auto, mobil, notebook a další benefity. Přesto firmy zoufale hledají nové lidi a jsou ochotné do nich investovat. Za vysokými výdělky stojí hlavně nedostatek lidí, kteří by tuto práci chtěli dělat, protože mnoho zájemců odradí zažité představy o této profesi z devadesátých let. Přitom realita práce obchodního zástupce je dnes úplně jiná.

Jak vypadá práce obchodního zástupce?
Zapomeňte na zastaralou představu obchodního zástupce s kufříkem plným vzorků, v této profesi už dávno nejde o přesvědčování zákazníků ke koupi. Dnešní korporátní obchod je úplně jiný svět a jde o sofistikovanou práci, kde se uzavírají významné kontrakty a budují dlouhodobé vztahy. Náplň práce je pestrá a zahrnuje nejen schůzky s klienty, ale i přípravu nabídek nebo strategické plánování. Úspěšný obchodní zástupce musí dokonale rozumět potřebám klientů a umět najít řešení jejich problémů. Vydělat si pak podle své šikovnosti může téměř neomezenou částku.
Skvělý plat i benefity, ale ne každý to zvládne
Tato náročná pozice je samozřejmě dobře ohodnocená a pokud se v obchodě prosadíte, čeká vás nadstandardní finanční odměna. Většina velkých firem používá pro své obchodní zástupce motivační systém odměn, kdy základ tvoří pevný plat, ke kterému se připočítávají provize z prodeje, které tvoří variabilní složku mzdy. Právě v této části je prostor pro vyšší výdělky, horní hranice platu obvykle není stanovena a proto je možné dosáhnout i na sto tisíc. Obchodní zástupce ale musí být opravdu šikovný, protože fixní plat sice bývá slušný, ale kdo chce opravdu vydělávat, musí mít výsledky. K základu se pak přidávají nejen bonusy a provize, ale také benefity. Běžným standardem je služební vůz k soukromému využití, špičková elektronika a svoboda v organizaci pracovního času. Firmy často přidávají i například štědré příspěvky na penzijní připojištění nebo vzdělávání.
Co všechno to obnáší
Ovšem, přes všechny tyto výhody, práce obchodního zástupce není pro každého. Cíle bývají nastavené vysoko a tlak na jejich plnění je značný. Standardní pracovní dobu v obchodě také nehledejte. Když klient může jen brzy ráno nebo pozdě odpoledne, prostě se přizpůsobíte. Často budete také řešit důležité záležitosti i mimo kancelář, navíc v tomto oboru nikdy tak úplně „nevypnete”, protože důležitý telefonát může přijít kdykoliv. Práce obchodního zástupce je psychicky náročná a vyžaduje silnou osobnost a motivaci. Musíte se umět vypořádat s neúspěchem a druhý den začít s čistou hlavou.

Proč je o tuto práci tak malý zájem?
Vzhledem k těmto nárokům není překvapivé, že se do této profese příliš lidí nehrne. Obchodní zástupce se pravidelně objevuje v žebříčku deseti nejhůře obsaditelných pozic, hůř už se shání snad jen řemeslníci. Uchazeče o pozici obchodního zástupce odrazuje hlavně její náročnost. Kromě toho, že musejí oslovit klienty, prodat jim produkt a zvládnout to rychleji než konkurence, se neobejdou bez odborných znalostí související legislativy, trhu a podobně. Většinu odrazuje také nejistý příjem, kdy základní plat sice mají jistý, ale skutečně zajímavé peníze jsou závislé na výkonu. Mnoho lidí také odradí nutnost vyrovnat se s odmítnutím nebo potřebou něco aktivně nabízet. Svou roli hraje i společenské vnímání této profese, i když třeba neodpovídá realitě dnešního korporátního světa. Mnoho pozic zůstává neobsazených, protože jen málokdo je připravený na takovou míru zodpovědnosti a každodenní stres.