Tento mlýn patří k největším pokladům Česka. Má přes 180 let a stále plně funguje. Lidé se nestačí divit
Tento větrný mlýn na Horňácku na samém pomezí Moravy a Slovenska patří mezi nejikoničtější technické stavby v Česku. Navíc je zasazený do překrásné přírody v podhůří Bílých Karpat. Stojí na kopci nad vesnicí už 183 let a místní svému miláčkovi neřeknou jinak než „větřák“.
Vybavíte si ještě úsměvnou scénu z oblíbené vánoční filmové pohádky O statečném kováři, v níž čeledín Matěj roztáčí vlastníma rukama obří lopaty větrného mlýna, aby jeho nerudný pán mohl mlít obilí i v bezvětří? Právě ta se totiž natáčela na jednom z nejstarších a nejvíce dochovaných větrných mlýnů holandského typu u nás, v průsmyku Bílých Karpat na jihu Moravy. Navíc nedaleko od folklorní Strážnice, která po staletí střežila Moravu před vpády cizích vojsk.
Dominanta okolí mlela obilí víc než 100 let
Tato deset metrů vysoká dominanta stojí už od roku 1842. Ještě v roce 1946 se v ní mlelo obilí sklizené z polí u okolních vesnic. Když se tento mlýn stavěl, padlo na něj tři sta koňských fůr nalámaného kamene. Provoz „větřáku“ ztichl po více než 100 letech, a od té doby mlýn chátral. Na nohy jej znovu postavila až citlivá rekonstrukce v 70. letech minulého století, která dochovalo nejen technologii, ale také jedinečné architektonické prvky. Takže mlýn, který je ve správě Technického muzea v Brně, je zase plně funkční. Jako by to bylo nomen omen, tento obří mlýn má tvar kužele. Pro svou unikátnost byl vyhlášen národní kulturní památkou. Už víte, o který mlýn se jedná? Jsme v mlýně v Kuželově.

Holandsko na jihu Moravy
Unikátní stavbu holandského typu s funkčním technickým zařízením uzavírá střecha vyrobená z šindelů, která je otočná. Natáčela se totiž kolem svislé osy podle směru větru. Mlýnské kolo tak bylo neustále v pohybu, aby se obilí mlelo rovnoměrně a plynule. Do mlýnice se zděnou pecí na pečení chleba v přízemí stavby se navíc důmyslně dalo vejít hned dvojími dveřmi. Mlynář si vybral vchod, před kterým zrovna nevířila vzduch masivní větrná křídla. Přesně před více než 100 lety přistavěl jeden z posledních majitelů mlýna Jan Kašík těsně u mlýna domek, později pak z peněz syna, který se vrátil ze zkušené „za Velkou louží“ ještě i stodolu a chlév. V hospodářských staveních jsou dnes expozice o životě na vesnici na přelomu 19. a 20. století. V areálu Kuželovského mlýna, který se stal také kulisou pohádky O nebojsovi, se každoročně v červenci pořádají folklorní slavnosti a zní odtud tklivý cimbál i housle. Na zahradě před mlýnem i proto stojí busta slavného horňáckého muzikanta a kapelníka Jožky Kubíka.
Za životem předků na dědině i na „fazulovú polívku“
Kuželovský větřák můžete navštívit v hlavní památkové sezóně, tedy od začátku dubna až do konce října. O prázdninách se v něm denně provází. V ostatních měsících jen v sobotu a v neděli, na další dny je nutné se předem objednat. V okolí je řada turistických cílů, včetně těch gastronomických. V místních restauracích můžete ochutnat tradiční „fazulovú polívku“ z bílých fazolí. Stejně jako další místní specialitu, chutný šumajstr s uzeným, ze sladkých jídel pak bálešky pečené na sucho na plotně nebo bramborové patenty s povidly a mákem.

Jedinečné historické stodoly v Hrubé Vrbce
Za výlet stojí i nedaleká vesnička Hrubá Vrbka, kde si můžete prohlédnout unikátní památkově chráněný soubor zhruba sedmdesáti historických stodol, jaký v Česku nemá obdoby. Kousek odtud je i slavné poutní místo nad obcí Blatnice pod svatým Antonínkem. V okolí je řada vyhlášených vinných sklípků, proslulé jsou třeba Petrovské Plže s typickým slováckým zdobením, tedy bílou fasádou se sytě modrou podrovnávkou. Zdejší úrodný kraj si můžete prohlédnout i z vodní hladiny. Jen pár kilometrů od Kuželova teče totiž řeka Morava. V její blízkosti vede i Baťův kanál, unikátní vodní cesta, která nabízí turistům projížďky na lodích i ubytování na hausbótech. Zázemí s občerstvením pak najdete v několika přístavech a přístavištích, třeba v Petrově, Veselí nad Moravou, Vnorovech či na Výklopníku v Sudoměřicích, který je další slavnou technickou památkou z dob Baťovské éry.
Za mlynářskými nadšenci do Krchleb
Ovšem pokud jste spíše milovníky větrných mlýnů, rozhodně se vydejte i na další podobný, jako je v Kuželově. Je sice až v Krchlebech na Nymbursku, a o co méně je autentický, o to je to pro jeho majitele větší srdcovka. Manželé Tuzarovi si tady totiž repliku holandského větrného mlýna nechali postavit v roce 2011 přímo na své zahradě. Museli na něj sehnat 40 tisíc starých cihel. Větrný mlýn má tři podlaží a v širokém okolí nemá stavba obdoby. Mouku sice nemele, ale na návštěvníky tady díky zapálenosti majitelů dýchne atmosféra dávných dob stejně jako v dobových větrných mlýnech. V druhém patře je vkusná výstavka, která připomíná již dávno zaniklá řemesla. Mlýn také dobře střeží dřevěný důmyslný rytíř smutné postavy, tedy Don Quijote de la Mancha.
Zdroje: www.tmbrno.cz, www.novinky.cz, jizni-morava.cz