Tento malý ostrov v Evropě poráží Bali i Seychely. Místní se tu dožívají víc než 100 let a turisté ho stále neobjevili
Pokud hledáte místo, které není příliš daleko, ale je tam nádherně jako na Bali nebo na Seychelách, pak vyražte na tento malebný ostrov. Nevede sem žádná dálnice, není nacpaný hotelovými resorty k prasknutí a všude kolem je jen klid. Spokojený ostrovní život potvrzuje i dlouhověkost místních obyvatel. Někteří se dožívají i 100 let.
Hornatý ostrov Ikaria má všechno, co k ideální dovolené potřebujete. Impozantní strmé skalní stěny, úchvatné a čisté pláže a neuvěřitelné výhledy, které se vám zaryjí do paměti na celý život. Pro ty, kdo mají rádi dobrodružství, je Ikaria rájem. Milovníci turistiky si užijí desítky kilometrů náročných stezek, které vedou přes hřebenové trasy, podél hlubokých kaňonů a kolem divokých vodopádů. A kdo by se nechtěl vykoupat ve vodopádu ve výšce 860 metrů nad mořem.
Na jižní straně ostrova se pak nachází chráněná oblast Natura 2000, která se pyšní starobylými lesy a téměř nedotčenou přírodou. A pokud vám po náročném dni v horách přijde chuť na trochu odpočinku, zajděte na jednu z místních pláží, třeba na tu nejkrásnější s názvem „Seychelles“. Voda zde má barvu tyrkysového diamantu a ohromné žulové balvany připomínají exotické pláže v Indickém oceánu. Na své si ale přijdou i příznivci nudistických pláží. Například Nas Beach je známá svými úchvatnými přírodními scenériemi a silnými vlnami. Za slunečného počasí se tu dá i šnorchlovat.

Ikaria, kde se žije déle
Jedna z věcí, která na Ikarii fascinuje vědce, je dlouhověkost místních obyvatel. Je to totiž jedno z mála míst na světě, kde se lidé dožívají věku přes 100 let. Nejznámější příběh je o válečném veteránovi Stamatisu Moraitisovi, kterému byla roku 1976 diagnostikována rakovina plic a nezbývalo mu více než 9 měsíců života. Stamatis se rozhodl dožít na svém rodném ostrově, ale zázračně se uzdravil. Začal totiž žít podle pravidel, která nám dnes mohou připadat neuvěřitelně jednoduchá. Jedl čerstvou zeleninu, dal si občas skleničku domácího vína, pohyboval se na čerstvém vzduchu a užíval si setkávání s rodinou. „Ve vísce, kde jsem se narodil, jsem našel svoje přátele, tak jsme popíjeli víno a já jsem čekal. Uběhl nějaký čas a cítil jsem se silnější. Uplynulo osudných devět měsíců a já se cítil dobře. Po jedenácti měsících ještě lépe. A teď, o 45 let později, jsem pořád tady!“, uvedl Stamatis pro BBC News.

O tom, jak dosáhnout dlouhověkosti, pojednává i dokumentární série Netflixu Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón, a právě Ikaria je jedním z míst, kam se cestovatel a úspěšný spisovatel Dan Buettner podíval. „Seriál je vyvrcholením dvacetiletého hledání a zkoumání nejdéle žijících lidí na světě,“ uvedl Buettner pro Netflix. „Nedokážu si představit lepší zdroj zkušeností, jak docílit delšího života, než samotné lidi, kteří toho skutečně dosáhli. A zásadní rady, které nám nabízejí, vůbec nejsou takové, jak si představujete,“ dodal. Jedním z místních tajemství dlouhověkosti je nejen víno, ale také popíjení bylinkového čaje ze šalvěje, rozmarýnu nebo slézu obecného.
Proč navštívit Ikarii
Ikarie není ostrov jako každý jiný. Nenajdete tu pláže plné plážových barů a lehátek. Pokud takové místo hledáte, pořiďte si raději letenku na jiný z řeckých ostrovů. Ani Agios Kirikos, hlavní město ostrova, není žádné rušné turistické centrum, ale spíš poklidné město obklopené horami a mořem. Dominantou ostrova jsou především horská pohoří, jejichž hřeben lze celý přejít v rámci několikadenního trekkingového výletu. Uprostřed cesty mezi přístavy Evdilos a Agios Kirykos pak můžete navštívit nejstarší les v Egejském moři Radi forest, ve kterém rostou až 300 let staré duby a mnoho léčivých stromů.
Zdroje: netflix.com, seznam.cz, dudziakova.cz, bbc.com, idnes.cz