Než si to znovu obléknete, přečtěte si tohle. Tento kus oblečení způsobuje víc problémů než cigarety
Alarmujících 15 tisíc druhů nejrůznějších chemikálií se podle odborných studií používá dnes v různých fázích výroby v textilním průmyslu. Pokud tedy máte na sobě nevyprané nové oblečení, jehož provází zvláštní, ale přesto charakteristický chemický zápach, pak jej zase rychle sundejte a pořádně vyperte. Můžete mít totiž na kůži kvůli novému tričku, šatům či kraťasům jedovaté pesticidy. Ty mohou způsobit silnou alergickou reakci, svědění nebo dokonce odstartovat vleklejší zdravotní problémy.
Možná máte také tento zlozvyk: Sjíždíte sociální sítě a při vyskakování reklam vám padne do oka nová blůzka za pár korun, i když už podobných máte plnou skříň. K tomu přidáte sukni za necelé dvě stovky a navrch ještě baleríny za stejnou cenu. No nekupte to, když je to tak levné a přitom hezké, řeknete si nejspíš. Nákup všehovšudy za pětistovku a pár drobných k tomu by vás ale ve finále mohl přijít pořádně draho. S levnou fast fashion neboli rychlou módou z opačného konce světa si totiž můžete přivodit pořádné zdravotní potíže. Tyhle superlevné věci, které se dostávají do kontaktu s kůží, jsou totiž ve velké většině plné škodlivých toxických chemikálií a těžkých kovů. Mohou tak způsobit dokonce i rakovinu nebo neplodnost.

Toxické oblečení i obuv
Seznam fast fashion značek se přitom netýká jen vzdálené Číny, odkud sem proudí přes Shein, Aliexpress, Temu či Wish. Za nízkými cenami není ale jen problém s extrémně nízkou kvalitou, ale i negativními dopady na zdraví zákazníků a životní prostředí. Obzvláště u těch, které se „honosí“ nálepkou ultra. Kontroly importovaného oblečení za pár korun skutečně objevily nebezpečné látky, které prokázali jihokorejští kontroloři při inspekci výrobků značky Shein. Vybraná obuv a textil přitom překročily množství a limity zdraví nebezpečných ftalátů až 428×.
Stonásobné překročení limitů škodlivin
Vysoké množství takzvaných věčných chemikálií, tedy karcinogenních látek, odhalili i u tašek, opasků a dalších součástí odívání. Analýzy potvrdily také přítomnost chemické látky formaldehyd, a to i u dětského oblečení. U některých druhů překračovaly chemikálie limity stonásobně, například u tří namátkově zkoumaných batohů. Na řadu pak při pravidelném nošení může přijít vyšší hladina cholesterolu v krvi, snížená reakce na vakcíny a některé infekce, stejně jako nižší porodní váha novorozenců. Toxické látky se totiž až do těla mohou dostat skrz největší orgán lidského těla, tedy kůži. Děti jsou přitom na chemii mnohem citlivější než dospělí.
Před nošením do bubnu
Textilní průmysl dnes používá až 15 tisíc nejrůznějších druhů škodlivých chemikálií, takže oblečení může způsobit víc zdravotních problémů než kouření cigaret. Navíc se v oblečení mohou objevit také pesticidy, používané hojně při pěstování bavlny, stejně jako mazadla, rozpouštědla, bělidla, změkčovadla a látky zajišťující voděodolnost. Až vám tedy přistane v některém z parcelboxů další balíček s mikinou za 179 či tričkem za 69 korun z Číny, nezapomeňte vše nejprve řádně vyprat. Nikdy tyto produkty nenoste na holé kůži bez této základní procedury. Ještě důležitější je to v případě spodního prádla.

Nechtěné kožní reakce
Chemikálie by se mohly bez vyprání snadno dostat do pokožky. Místo oslnivého efektu si tak přivodíte spíše podráždění či alergickou reakci kůže nebo dokonce odstartujete vleklé zdravotní potíže. Rakovinotvorné látky se objevily také v textilu vyrobeném v Bangladéši. Při jedné z analýz mělo pozitivní nález téměř 90 % testovaných výrobků. A zhruba 70 % jich obsahovalo dokonce celosvětově zakázané polyfluorované a jiné látky.