Tento jednoduchý přírodní recept zpomalí šedivění vlasů
Neklamnou známkou stárnutí bývá pro mnoho z nás šedivění vlasů. Nemusí být však jenom známkou přibývajícího věku. Na vině, především toho předčasného šedivění, je celá řada faktorů. Roli hraje stres, kouření, nemoci nebo léky.
Zatímco jeden se pyšní tmavými vlasy až do důchodu, jiný se s nimi musí potýkat ještě před třicítkou. Ačkoli šedivění dříve či později potká každého, jakmile se první bílé vlasy začnou proplétat naší donedávna tmavou hřívou, zaskočí nás to. Pokoušíme se jich proto všemožnými způsoby zbavit. Zakrýváme je, barvíme je či dokonce vytrháváme. I když zastavit ani zvrátit proces šedivění neumíme, existují způsoby, jak ho alespoň zpomalit.
Za šediny si (ne)můžeme sami
Kdy se začne kštice lesknout šedinami, je velice individuální. Ty první se začínají na skráních objevovat už kolem 30. roku života. S věkem totiž slábne pigment a v těle ubývá melanin, vlas se tak stává šedivým, bílým až průsvitným. Okolo 50 let má průměrný Evropan polovinu hřívy šedivou. Roli v tom mimo jiné sehrávají predispozice. Pokud tedy vaši rodiče byli šediví už v pětatřiceti, je dost možné, že podobný úděl čeká i vás. Genetika však představuje jenom jeden z mnoha faktorů.
Šediny mohou být také signálem, kterými nám naše tělo dává vědět, že s ním není něco v pořádku. Na předčasném šedivění se podílí autoimunitní onemocnění, alopecie nebo vitiligo, při kterých dochází ke ztrátám pigmentu. Vliv mohou mít i hormonální poruchy v těle, například Hashimotova choroba, která souvisí se sníženou funkcí štítné žlázy, nebo celiakie.
Často si šedivé vlasy můžeme způsobovat i my sami, a to nevhodnými návyky, třeba kouřením. Nikotin totiž poškozuje vlasové folikuly a snižuje produkci melaninu. Pravidelní kuřáci tak mají víc než dvojnásobně vyšší riziko předčasného šedivění vlasů.

Stravou a pohybem k tmavší kštici
Na šedivění, ale i na celkové kvalitě a zdraví vlasů se z velké části podílí také strava. Zařaďte do ní proto dostatečné množství bílkovin, ovoce, zeleninu, ryby, drůbeží maso, luštěniny, nezapomínejte ani na dýňová semínka. Hlídejte si rovněž potřebný vitamin A, D, B5 a B12, který často chybí hlavně veganům. Příznivě působí také kyselina listová, kterou najdete v brokolici, špenátu, květáku nebo klíčcích. Z minerálů pak vsaďte na železo a zinek, suplemetovat je můžete i různými doplňky stravy.
Snažte se dodržovat zdravý životní styl celkově, dostatečně pijte, choďte pravidelně spát a cvičte. Pohyb totiž zlepšuje krevní oběh, a tím i přísun živin do vlasových folikulů. Velkým nepřítelem bývá také stres, který urychluje stárnutí. Ne náhodou používáme obrat, že z někoho snad zešedivíme. Pokuste se proto stres dostat pod kontrolu, výborně funguje jóga nebo meditace.

Pomoc hledejte v přírodě
Brzkému šedivění vlasů se dá zabránit, pomoc můžeme hledat v přírodě. Existují byliny a medicinální houby s velkým množstvím melaninu, který zachovává barvu vlasů. Jednou z nich je rdesno mnohokvěté, které zpomaluje stárnutí a zabraňuje také šedivění vlasů. Zajímavou houbou je potom čaga sibiřská rostoucí hlavně na bříze, která patří k nejbohatším zdrojům melaninu mezi rostlinami. Vyzkoušet ji můžete ve formě tinktury nebo odvaru.
V boji s šedinami je dobře známá cibulová šťáva. Už po staletí se účinně používá proti infekcím, zánětům, parazitům. Úspěšně regeneruje také vlasové folikuly, pomáhá tak i u šedivějících vlasů. Stačí odšťavnit nebo rozdrtit cibuli, šťávu vmasírovat do pokožky, nechat 15 minut působit a pak vlasy umýt šamponem. K nezaplacení je také odvar z šalvěje lékařské, který připravíte ze 100 gramů sušených bylinek a zalijete půl litrem horké vody. Šalvěj pomůže obnovit vaši přirozenou barvu vlasů. Šediny přechytračíte také obyčejným černým čajem. Stačí vylouhat 2–4 sáčky v půl litru horké vody.
Zdroje: Deník, National Geographic, Inhair