Tento domácí spotřebič je největší žrout energie. A přitom ho necháváte zapnutý úplně zbytečně
Jak ušetřit peníze za energie? Odstraněním těch největších žroutů peněz z domácností. Víme, který přístroj vás může stát tisíce měsíčně. S největší pravděpodobností jej máte právě teď doma zapnutý. Řešení celého problému je přitom poměrně jednoduché.
Existuje přístroj, jehož provoz je ročně daleko nákladnější, než provoz lednic či mrazáků, které běží ve dne v noci. Pokud jste očekávali, že se na vrcholu žebříčku objeví mobilní telefon, televize nebo třeba pračka, zklameme vás. Tohoto skrytého „nepřítele“ rodinného rozpočtu přitom používáte pravděpodobně každý den, a často ho ani nevypínáte. Někdy se zkrátka vyplatí následovat trendy. Snažit se za každou cenu zachránit starý počítač vás může stát hodně – kromě toho, že na něm například nebudou fungovat různé aplikace nebo na něm budete hledat o něco déle, protože je pomalejší, může vás také stát plno peněz. Kolik přesně? Až čtyři tisíce korun ročně navíc!
Cenu provozu byť jen pět let starého počítače ovlivňuje také to, zda jej uživatelé vypnou. Mnozí mají totiž tendenci pouze zaklapnout obrazovku nebo uspat monitor. Přes noc tak jede počítač prakticky „naprázdno“, to ale vůbec neznamená, že zadarmo. Svou roli sehrávají také softwarové aktualizace. Ukázalo se, že přes noc zapnutý starý počítač vás může připravit až přibližně o dvanáct korun denně.
Snadný cíl pro hackery
Rozhodujícím ukazatelem výše spotřeby jsou především parametry počítače, kdy hodina starších modelů vyjde uživatele až na jednu korunu. Záleží také na tom, co na počítači děláte, nejvíce „žere“ (čas i peníze) přehrávání videí nebo hraní videoher. Nejde ale pouze o peníze za elektřinu, ale také o ty, které máte na účtě. Například počítače starší výroby než je rok 2009 bývají výrazně snadnějším cílem pro hackery.

Budeme-li se pak bavit o moderních počítačích, těmi, které žerou energii ve velkém, jsou jednoznačně nejrůznější herní sestavy, které bývají vyrobeny z výkonnějších součástek tak, aby se nezasekávaly. Cenovku pak zvyšuje i to, zda máme k počítači připojenou tiskárnu, skener nebo reproduktor. Necháme-li je zapnuté nonstop, klidně ročně zaplatíme za elektřinu o několik stovek víc.
Praktické kroky k tomu, jak ušetřit za energie
Nejnižší spotřebu mají naopak ultrabooky, což jsou druhy notebooků vynikající svou nízkou tloušťkou. Necháváte-li tak přes noc na nabíječce zapnutý ultrabook, zaplatíte měsíčně zhruba o dvěstě korun více, což je čtyřikrát méně než za stolní počítač. Obecně jsou tak přenosné počítače úspornější než ty stolní.
Spotřeba starých modelů při běžném zaklapnutí výrazně neklesá, zatímco u nových modelů je tomu jinak. Zvláště pokud užíváte počítač často a byli byste jej tak nuceni několikrát během dne vypnout a znovu zapnout, je lepší nechat přístroj zapnutý. Užíváte-li ale počítač například pouhou hodinu denně, není problém ho vypnout. Přesto časté vypínání a zapínání komponentům moderních počítačů většinou příliš neprospívá.

Jak tedy ušetřit? Můžete investovat do nového modelu notebooku, který nebudete muset přes noc vypínat. Jak poznáte, že je potřeba počítač vyměnit za novější model? Doba se mění rychle, obecně je ale dobré zamyslet se nad investicí do nového přístroje v momentě, kdy webové stránky nebo hry nabíhají pomaleji, než je běžné. Druhou cestou je omezit čas strávený na svém například deset let starém přístroji na minimum a jeho pravidelné vypínání.
Zdroje: mesec.cz, onbusiness.cz, novinky.cz