Tento cvik by měl znát každý, kdo občas létá letadlem. Zbaví vás ztuhlosti i otoků končetin. Zvládnete ho kdekoliv
Dlouhé a náročné lety mohou být pro naše tělo zátěž, a to zejména kvůli omezenému pohybu. Nekonečné sezení na jednom místě vede často ke ztuhlosti svalů a také otokům končetin. Existuje však jednoduchý cvik, který můžete provádět přímo v letadle na svém místě a který pomáhá všem těmto problémům předcházet.
Tento cvik by měl znát každý, kdo letadlem cestuje pravidelně. Jedná se o střídavé zvedání pat a špiček. Tento nenápadný, ale velmi účinný pohyb pomůže předejít nepříjemnému pocitu těžkých nohou. Nebudete tím ani rušit ostatní spolucestující. Stačí, když si sednete rovně a chodidla položíte celou plochou na podlahu. Zvedněte paty. Špičky zůstávají na zemi. Takto vydržte asi 3–5 sekund. Poté položte paty zpátky na zem a zvedněte špičky. Opět takto vydržte cca pět sekund. Pohyb opakujte 15–20× v několika sériích během letu. Cvik podporuje pohyb krevního oběhu, což pomáhá zmínit otoky a také snižuje riziko krevních sraženin.
Na co si dát během létání pozor?
Kromě cvičení existují i další opatření, která vám pomohou zvládnout let bez problému. Pokud to situace dovoluje, každé 1–2 hodiny vstaňte a projděte se uličkou tam a zpátky. Stačí i pár kroků, abyste předešli ztuhlosti svalů. Pomáhá také nošení speciálních kompresních podkolenek, které jsou skvělé pro udržování správného tlaku v dolních končetinách. Jsou vhodné hlavně pro osoby, které mají sklony k otokům nebo predispozice k trombóze.
Doporučuje se také dodržovat pravidelný pitný režim. Vzduch v letadle je totiž spíše suchý. To může způsobit dehydrataci a následné zahuštění krve. Pijte tedy během letu dostatek vody a vyhýbejte se naopak alkoholu či kávě. Tyto tekutiny tělo odvodňují. Do letadla je ideální se také pohodlně obléct. Volné oblečení vám poskytne dostatek komfortu a snadnější pohyb. Vyhněte se hlavně opaskům a těsným kalhotám, které by mohly tlačit cévy v oblasti pasu a stehen. Do letadla se rovněž vřele doporučuje i cestovní polštářek, který lze využít nejen jako podporu hlavy, ale také nohou.

Hluboké dýchání je základ – pomůže i žvýkačka
Hluboké a pravidelné dýchání nejenže okysličuje krev, ale také pomáhá uvolnit svalové napětí. Snižuje také stres, který bývá s cestováním letadlem spojený. Každou hodinu se zkuste zhluboka nadechnout nosem a pomalu vydechovat ústy. Poctivě si prodýchejte také start letadla a přistávání. Proti zalehnutí uší pomůže žvýkání. „Tyto stavy zmírní žvýkačka nebo takzvaný potápěč – snadný cvik, kdy si člověk zacpe nos a přes něj se pak snaží vydechnout,“ doporučuje fyzioterapeutka.
Klíčem k pohodovému letu je hlavně příprava. Pokud máte možnost rezervovat si sedadlo sami, využijte toho. Volte místo u uličky pro snadnější pohyb během letu nebo u okna, kde si můžete pohodlně opřít hlavu. V příručním zavazadle mějte nezbytné věci jako jsou třeba sluchátka, kniha, voda a již zmiňované žvýkačky.
Při letech přes několik časových pásem se můžete setkat i s tzv. jet lagem, který způsobuje únavu, zmatení organismu a nespavost. Už před letem je tedy vhodné si postupně posouvat spánek. Během letu by pak člověk měl spát podle cílového času, použít špunty do uší a případně i masku přes oči. Jakmile dorazíte do cílové destinace, co nejdříve se vystavte přirozenému světlu. Pomůže to vašemu tělu se rychleji aklimatizovat.

Další možné cviky k protažení
Zvedaní pat a špiček pomáhá k lepší cirkulaci krve v nohách, ovšem existují ještě další spolehlivé cviky. Zvedněte nohu mírně nad podlahu. Kružte kotníkem 10× ve směru hodinových ručiček a poté proti směru. Totéž opakujte i s druhou nohou. Zlepší to pohyblivost obou kotníků. Posílit stehna a celkově si zlepšit stabilitu sedacího postoje můžete i tak, že si rukama zatlačíte na vnější stranu stehen a stehna tlačíte proti nim. Držte aspoň na 5–10 sekund.
Uvolnit napětí lze i kroužením rameny. Zhluboka se nadechněte a s výdechem pomalu zakružte rameny dopředu a dozadu. Poté jemně skloňte hlavu k jednomu rameni a podržte 10 sekund. Opakujte i na druhou stranu. Bradu přisuňte k hrudi. To pomáhá proti bolestem hlavy.
Zdroje: nationalgeographic.cz, prozeny.cz, novinky.cz