Tenhle zápach z lednice nevzniká z jídla. Až zjistíte příčinu, budete se proklínat, že jste to neřešili dřív
Zápach v kuchyni nepotěší asi nikoho. A pokud se line z lednice, je to k vzteku. S uskladňováním čerstvých potravin si zkrátka nikdo nechce spojovat nepříjemný odér. Ne vždy jsou ale na vině zkažené zbytky jídla. Pozor si dejte zejména na tuto drobnost.
Všichni jsme v té situaci už někdy byli. Zaznamenali jsme, že lednice právě nevoní, a tak jsme se pustili do údržby. To je mnohdy velmi náročná operace. Je třeba vyndat veškeré potraviny, vše vymýt a poté uskladnit zpět na svá místa.
Ne vždy to ale pomůže. Důvod je přitom docela prostý. Nejspíš jste neodhalili skutečnou příčinu zápachu. Pozornost proto příště věnujte nenápadnému malému otvoru na zadní straně lednice.

Odtok pro vlhkost bývá příčinou zápachu
Mnoho lidí si ho vůbec nevšimne a netuší proto, k čemu vlastně slouží. Jedná se o odtok kondenzátu, neboli cestu, kudy z lednice může odcházet vysrážená kapalina. Pokud je s otvorem vše v pořádku, pak funguje, jak má, a nebudete o něm ani vědět.
Problém ale může nastat ve chvíli, kdy se odtok ucpe. Poté již neplní svou funkci, kvůli čemuž se v lednici drží vlhkost a může se tvořit také plíseň.
„Voda nemá kudy odtékat, a proto v lednici zůstává. Většinou teče na dno lednice, ale může se objevit i na spodní polici nebo v zásuvkách,“ popisuje specialista na opravy domácích spotřebičů.
Kromě toho může špatné odvádění vlhkosti také snížit chladící výkon lednice. To povede k vyšší energetické spotřebě a rychlejší zkáze potravin. Ohrožena je také celková životnost chladničky.
Jediné řešení je odtok vyčistit
„Mohou se tam tvořit plísně a bakterie, které mohou mít vliv i na samotné potraviny,“ varoval i před možným zdravotním rizikem servisní technik.
Pokud si proto všimnete, že odtok nepracuje, jak má, měli byste neprodleně přikročit k jeho vyčištění. Zhruba jednou měsíčně zkontrolujte, zda je odtok průchozí. Pro jistotu ho můžete ještě manuálně zprůchodnit.
Některé lednice jsou vybavené speciálním nástrojem k tomuto účelu, pohodlně si ale vystačíte například s párátkem nebo vatovou tyčinkou na čištění uší. Pokud chcete odtok také dezinfikovat, stačí na tyčinku nanést trochu octa.
V případě, že už se na dně lednice nachází větší množství vody, bude nejspíš potřeba razantnější zásah. Nejprve proto spotřebič vypojte ze zásuvky a poté odstraňte veškeré potraviny.

Někdy pomůže jedině opravář
Dále bude třeba odstranit vodu a celou lednici vysušit. Pokud se v ní nachází námraza, bude muset také pryč. Následně vyčistěte odtok kondenzátu od nečistot. Pokud máte podezření, že se dostaly hlouběji, nalijte do otvoru teplou vodu a čisticí prostředek. Následně zkontrolujte odtokovou misku.
Pokud nepomůže ani nic ze zmiňovaných kroků a vlhkost společně s plísní se i nadále do lednice vrací, je bohužel možné, že se u ní vyskytla závada. Bude proto nejlepší pozvat opraváře, který se na ni podívá a zhodnotí, zda se dá problém odstranit, nebo bude potřeba zakoupit lednici novou.
Mnohdy přitom stačí, pokud celý odtok opravář vyčistí speciální pomůckou k tomu určenou.
„Naši servisní technici jsou vybaveni dlouhým drátěným kartáčkem určeným přímo na čistění celého odtokového kanálku lednice,“ potvrdil jeden z techniků.
Když už budete lednici čistit, nezapomeňte si posvítit také na její těsnění. To bývá též velmi často semeništěm plísní, které mohou způsobovat nepříjemný zápach.