Tato země je oficiálně nejšťastnější na světě. A Češi? Tohle umístění si za rámeček rozhodně nedáme
Mnozí z nás někdy přemýšlí, jaké by to bylo žít v zemi, kde jsou lidé opravdu šťastní. Kde se ráno probouzíte s úsměvem, sousedé vás zdraví na ulici a stres je spíš cizím slovem než každodenní realitou. Právě na to odpovídá každoroční World Happiness Report, který už poosmé v řadě vyhlásil nejšťastnější země světa.
Výsledky za letošní rok jsou venku a možná vás překvapí, kdo letos kraluje žebříčku, a hlavně na jakém místě se umístila Česká republika.
Nejšťastnější zemí světa je opět ta, která si drží první příčku už osmý rok. Za ní následují další skandinávští favorité: Dánsko, Island, Švédsko a Nizozemsko. V první desítce se letos objevila i Kostarika, Norsko, Izrael, Lucembursko a Mexiko. Skandinávie tak opět dokazuje, že štěstí není jen o penězích, ale hlavně o životním stylu, důvěře ve stát, silných sociálních vazbách a schopnosti užívat si maličkosti.
Co dělá vítěznou zemi tak výjimečnou?
Podle odborníků je to kombinace několika faktorů jako silný sociální stát, vysoká úroveň vzdělání a zdravotnictví, nízká míra korupce, důvěra mezi lidmi i vůči institucím a v neposlední řadě propojení s přírodou. V zemi, kde je přes 180 000 jezer a kde má každý právo volně se pohybovat krajinou, se žije jinak než ve velkoměstech plných smogu a stresu. Finsko prostě umí žít.

Pověstná finská sauna je pro místní nejen relaxací, ale i společenským rituálem, který pomáhá snižovat stres a posilovat komunitní vazby. V Helsinkách si můžete dát saunu na pobřeží, v zimě skočit do moře nebo si zalyžovat přímo ve městě – a to vše v čistém vzduchu a zeleni.
Zajímavé je, že v první desítce se letos objevily i země, které nejsou typickými ekonomickými giganty, například Kostarika a Mexiko. Podle komentářů expertů je to díky silným rodinným vazbám, optimistickému pohledu na svět a důvěře v budoucnost, která je v těchto zemích navzdory nižšímu HDP často vyšší než v bohatších státech. Štěstí zkrátka není jen o číslech na výplatní pásce, ale i o pocitu sounáležitosti a pochopení smyslu života.
A co Česká republika?
Tady přichází spíš tiché překvapení než důvod k oslavám. Letos jsme se sice dostali do první dvacítky, ale těsně – obsadili jsme 20. místo. Předběhli jsme sice Itálii, Španělsko nebo Spojené státy, které se propadly až na 24. příčku, ale stále je zřejmé, že máme co dohánět. Podle objektivních dat se sice jevíme jako šťastnější, než si sami připouštíme, ale k opravdové spokojenosti nám něco podstatného stále chybí.
Výzkumníci totiž hodnotí nejen subjektivní pocit štěstí, ale i objektivní ukazatele: HDP na obyvatele, sociální podporu, zdraví, svobodu rozhodování, štědrost, důvěru ve spravedlnost a nízkou korupci. To by leccos vysvětlovalo. Česká republika boduje zejména v oblasti zdravotní péče, vzdělání, relativní bezpečnosti a také v tom, že v posledních letech kupodivu roste důvěra v ekonomiku i politické vedení. Češi si podle průzkumů více váží volného času, rodiny a přátel, a i když rádi kritizují, v jádru jsou spokojeni s tím, jak se jim žije.

Na opačném konci žebříčku zůstává Afghánistán, následovaný Sierrou Leone, Libanonem, Malawi a Zimbabwe. Tyto země se potýkají s vážnými ekonomickými a sociálními problémy, které zásadně ovlivňují kvalitu života jejich obyvatel.
Co je psáno, je dáno. Statisticky jsme prý šťastní
Zajímavostí letošního žebříčku je také to, že některé bohaté země se propadly – například Spojené státy, které se letos umístily nejníže ve své historii. Odborníci to přisuzují polarizaci společnosti, poklesu důvěry v instituce a zhoršení sociálních vazeb. Naopak některé menší nebo méně bohaté státy dokázaly „koupit“ štěstí levněji, protože jejich obyvatelé jsou spokojeni i s menším materiálním zázemím, pokud mají pevné rodinné a komunitní vztahy.
Možná je tak čas přestat se srovnávat s ostatními a začít si více vážit toho, co máme. Finsko ukazuje, že štěstí není o luxusu, ale o jednoduchosti, přírodě a důvěře. A Češi? Dávno už prý nejsme jen národem nespokojenců – patříme mezi dvacet nejšťastnějších zemí světa, a to je důvod k úsměvu.
Takže příště, až budete mít pocit, že všude je líp než u nás, vzpomeňte si na letošní žebříček spokojených zemí. Možná zjistíte, že to nejlepší štěstí máme doma. Anebo si začnete lámat hlavu nad tím, kdo byl v této anketě tím dotazovaným statistickým vzorkem…