Tváří se zdravě, ale působí jako jed. Tuto vodu Češi pijí po litrech, přitom narušuje hormony i imunitu
Ve velkých vedrech je doporučován pravidelný pitný režim. Vysoké teploty nás přitom sužují právě nyní, tudíž pijte, pijte a pijte. Zároveň byste se ale měli zaměřit na skladování vody. Nebudete-li postupovat správně, zaděláváte si na pořádný problém.
Vysoké teploty z posledních dnů znamenají, že pijeme velké množství vody. Minimálně bychom tedy měli pít víc. Pokud teploty překračují „třicítku“ a trávíme hodně času venku, doporučováno bývá přijímat o půl litru až litr více tekutin než v jiných obdobích roku. Odborníci přitom doporučují spíše menší dávky, ale častěji. Ovšem pozor! Voda může působit i jako jed. Jak je to možné? A můžeme se tomu bránit?
Teploty jako na Sahaře
Prázdniny začaly tropickými vedry. Od vysokých teplot si příliš neodpočineme ani v noci. Meteorologové přitom očekávají, že i další červencové týdny budou spíše teplotně nadprůměrné. Horka sice mohou potěšit milovníky vodních radovánek, ale jinak jsou dost zničující. Jak se proti nim bránit? Neměli byste se přetěžovat a pobývat na přímém slunci. Podstatný je ovšem rovněž pravidelný pitný režim. V horku pijeme litry a litry vody. Jenže to může představovat i problém.
Tahle voda není bezpečná
Podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) se při vysokých teplotách v balené vodě rychleji šíří nebezpečné bakterie a další mikroorganismy. To platí především pro plastová balení. Na vině je přitom špatné skladování. U plastových lahví navíc existuje ještě jedno riziko, kterým jsou tzv. mikroplasty. Mohou se totiž uvolňovat do vody. Důsledek? Škodlivý vliv mají na hormonální rovnováhu, zažívání, imunitu, reprodukční orgány i nervovou soustavu. „Ve hře“ je navíc i rakovina.

Mikroplasty se dostávají do vody především při vyšších teplotách. Právě v létě, kdy nejvíc pijeme, tedy není vhodné nechávat plastové láhve s vodou na přímém slunci. Navíc není doporučováno je ve vedrech ponechávat v autě. To je však poměrně běžná praxe. Sami ale víte, jaké to je, když nasedáte do rozpáleného automobilu. Extrémní teploty přitom působí i na vodu v láhvi. Ještě v tom lepším případě se vám do těla po napití dostanou bakterie, jejichž vlivem budete mít „pouze“ průjem, který však v horku vede k dalšímu odvodňování.
Mikroplasty ve spermatu a vajíčcích
V posledních letech byly mikroplasty nalezeny v různých lidských tkáních a orgánech. Dokonce se objevují i v mateřském mléce. Drobné částečky plastů se dnes totiž nacházejí úplně všude, nezávisle na zeměpisné poloze nebo nadmořské výšce. Vědci a lékaři z univerzity ve španělské Murcii nedávno zveřejnili, že se mikroplasty dostaly už i do lidských reprodukčních tekutin, tedy do spermatu a vajíček. Identifikováno zde bylo na 12 různých plastů, i když v nijak vysokých koncentracích. Jaký mohou mít vliv na reprodukci se prozatím neví.

Jak se chránit před mikroplasty?
Řešením rozhodně není to, abyste během horkých letních dnů omezovali příjem tekutin. Učinit můžete několik dalších a méně rizikových kroků, jak se mikroplastům ve vodě co nejefektivněji vyhnout. Určitě byste se nad nimi měli minimálně zamyslet.
- Ponechat plastovou láhev s vodou na plném slunci může být nebezpečné i v chladnějších dnech. Proto se toho vždy vyvarujte. Nikdy ji nenechávejte ani v autě.
- Jak problém ve vodě rozpoznat? Informovat o něm vás může zvláštní chuť nebo vůně tekutiny, její zakalení nebo změna tvaru lahve (deformace či změknutí).
- Zvažte, zda se balené vodě nevyhnout úplně. Oproti vodě z kohoutku se totiž nijak neliší. Na cestu si můžete natočit či koupit vodu ve skleněné láhvi, byť ani tu byste neměli ponechávat ve velkých vedrech. Omezení plastů je každopádně i ekologičtější.