Tahle zahradní okrasná tragédie tiše ničí váš dům. Češi ji milují, ale škody jsou obrovské
Jsou krásné a působí luxusně. Když se je ale rozhodnete odstranit, zničí vám dům. Těmto rostlinám se raději vyhýbejte jako čert kříži. Mohou vám být zadarmo drahé, jen co je pravda… Poradíme, co pořídit místo nich.
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak vylepšit vzhled svého obydlí? Mnoho lidí nechává dům s oblibou obrůst nějakou popínavou rostlinou. Je to ostatně rozkošné a dům pak působí jako chaloupka z nějaké pohádky. Jenže pozor, můžete si tím zadělat i na pořádné potíže.
Přestože jde o krásnou dekoraci, mohou některé z popínavých rostlin vážně poškodit fasádu. Pojďme se společně podívat na ty největší chyby, které Češi dělají při výběru a instalaci takových popínavek. Na výběru totiž opravdu záleží.
Obzvláště nebezpečné jsou ty druhy rostlin, kterým po řezu zůstávají krátké, silné a tvrdé pahýly. Ty mohou totiž ve větru nebo během silného deště snadno poškrábat nebo vytrhnout kus izolace či omítky. Následná oprava vyjde na nemalé peníze.
Pokud vlastníte nemovitost, která je zateplená takzvanými zateplovacími deskami, nemusí být navíc instalace okrasných rostlin vůbec možná. Odborníci doporučují k takové fasádě přidělat opěrnou konstrukci, která pomůže k lepšímu upnutí rostlin. Tím zamezíte poškození domu. Nainstalovat takovou konstrukci ale není vůbec levné.

Jakým druhům rostlin se vyhnout?
Nejrozšířenějším typem těchto rostlin je u nás obvykle samoupínací břečťan či přísavník, známý také jako loubinec, který možná znáte i pod názvem psí víno. Jejich úponky se však rozrůstají jak po povrchu, kde poškozují omítku, tak mohou zarůst přímo do fasády, a tím narušit samotné zateplení nemovitosti.
Dalším velkým problémem je zadržování vlhkosti, která způsobuje plísně a podporuje množení bakterií. Problém také nastává, když je chcete ze zdi odstranit. Nejde je jen tak odstříhat, protože se prožerou až pod omítku, která většinou musí pryč i s rostlinou.
Tyto rostliny také mohou být super schovkou pro různé druhy hmyzu, jako jsou vosy nebo komáři, ale také pro hlodavce, kteří v nich často hledají úkryt. A nemluvě o tom, že jsou hořlavé a mohou tak urychlit zkázu domu při požáru. Pokud navíc máte v blízkosti vypěstované jiné rostliny, může je břečťan nebo psí víno dusit. Rostou totiž sice rychle, ale jsou agresivní a bez problémů obalí kmen nebo větve okolních keřů, čímž jim zamezí přístup k živinám.
Které rostliny použít a za jakých podmínek?
Pokud si chcete popínavky přesto vysadit, zvolte napřed kvalitní a stabilní konstrukci, po které se mohou pnout. Nejlépe volte konstrukci betonovou či kovovou, kterou postavíte po obvodu domu, kde necháte mezi ní a fasádou i dostatek místa pro proudění vzduchu. Tím zamezíte tvorbě vlhkosti. Pokud chcete, aby se rostlina natahovala po ocelovém lanu, nesmíte ji nechat omotávat přímo kolem něj, protože se tím lano snadno zkroutí a může se lehce odtrhnout od zdi a poškodit ji.
Odborníci dále radí volit růže či vistárie, které se sice pnou, ale na rozdíl od břečťanu nepoškozují fasádu. Můžete také zvážit vysazení keřů, které rostou u domu, ale nedotýkají se ho, a tím ho tak neničí.

Jaké jsou výhody zeleně na fasádách?
Zelené fasády výrazně zlepšují energetickou bilanci domů, v létě brání před přehříváním a v závislosti na typu zelené fasády mohou v zimě přispívat dokonce k izolaci. Účinnost ochlazování budov dokazuje výzkum z roku 2012. Ten probíhal na univerzitě v Marylandu.
V pokusných stavbách bylo v letním období dosaženo snížení průměrné teploty vzduchu vlivem zelené fasády o 4 °C. Použitím zelené fasády můžete výrazně ušetřit na energii potřebné pro klimatizování budov.