Tip za milion pro zahrádkáře: Tato rostlina je v létě nejúčinnější proti komárům. Kdo ji zasadí teď, má vyhráno
Léto se blíží a s ním i každoroční boj s nepříjemnými komáry. Místo chemických repelentů ale můžete vsadit na přírodní řešení. Existuje totiž rostlina, která svými vonnými látkami účinně odpuzuje komáry a zároveň krásně oživí vaši zahradu nebo balkon. Kdo ji zasadí už teď na jaře, bude mít v létě vyhráno.
Bohužel i komáři v Čechách mohou přenášet nejrůznější nemoci. Během povodní se u nás šíří druh komára záplavového, který přenáší vir Tahyňa. Celkem u nás žije přes padesát různých druhů komárů a některé z nich nás mohou nakazit i boreliózou. Z důvodu globálního oteplování k nám navíc míří i druhy, které se v Čechách dříve prakticky nevyskytovaly.

Češi se nakazili západonilskou horečkou
Není to tak dlouho, co se na Moravě nakazili dva lidé západonilskou horečkou. Je tedy jasné, že s tím, jak se otepluje, nebudeme řešit pouze klíšťata, známé přenašeče nebezpečných onemocnění, ale také komáry. Nemusíte ale hned sahat po chemii. Mnoho repelentů dráždí kůži a některým citlivějším jedincům opravdu vadí. Například lidem trpícím na astma nebo těm, kteří mají citlivou pokožku. Jsou však i různé přírodní způsoby, jak se komárů zbavit.
Přírodní repelent
Poděkovat můžeme přírodě, protože existují rostliny, které lidem voní, zatímco hmyzáci je nemohou ani vystát. Pokud něco komáři opravdu nesnáší, je to vůně pelargonií. Tyto květiny jsou přitom krásně barevné, estetické a hezky voní. Jestliže tedy přemýšlíte nad tím, co vysadit na balkón nebo na zahrádku, vsaďte právě na pelargonie. Obsahují totiž speciální éterické oleje, které narušují orientační smysl komárů. Ti tak hůře identifikují, kde se jejich „kořist“ nachází.
A kdy je vysadit? Nejlepší je to v dubnu nebo v květnu, tedy ještě dřív, než začne „hlavní sezóna“ komárů. Důležité je však i důmyslně přemýšlet nad tím, kam přesně je zasadíte. Ideální je to poblíž venkovního posezení, nebo na místech, kde se na zahradě často zdržujete, tedy v oblasti dětských hřišť, různých lavic nebo ohniště. Můžete je zkusit zasadit také u vstupních dveří či na parapetech.

Jak zasadit pelargonie
Potěšíme všechny, kteří se za žádné velké zahrádkáře nepovažují. Starat se o pelargonie je totiž poměrně jednoduché. Květina by měla mít dostatek slunce a půda by měla být hlavně dost propustná, aby se rostlina nepřemokřila. Příliš vody totiž v lásce nemá, protože ve vlhku chytá plíseň. Dobře se jí daří spíše v sušších podmínkách. Odměnou vám budou krásné květy až do října.
Rostliny, které odpuzují komáry
Existují ale i další rostliny, které mají repelentní účinky. Příkladem může být citronella, což je tráva pocházející z tropických oblastí Austrálie a jihovýchodní Asie. Většina z nás by si k ní přičichla s radostí, protože voní hezky po citrónu. Jenže komáři tuto vůni příliš neocení. Éterické oleje v citronové trávě totiž maskují látky, které komáři využívají k tomu, aby lokalizovali hostitele. Jakmile jim zmate receptory citronella, nevědí, kam bodnout.
Zmínit můžeme i šantu kočičí, kterou milují, jak už název napovídá, hlavně kočky. Ta obsahuje různé éterické oleje, které odpuzují komáry. Rostlinku si snadno vypěstujete i doma. Vůně levandule nás zklidňuje, pomáhá nám usnout nebo zmírnit úzkostné stavy. Dokonce se má jednat o afrodisiakum. Jedná se však také o jeden z nejúčinnějších přírodních repelentů proti komárům. Skvělé vlastnosti má také máta.
Zdroje: healthlines.com, gardeningknowhow.com, farmingdale-observer.com