Tato rostlina je podle vědců klíčem k dlouhověkosti: Zlepšuje pleť i vlasy a vypěstujete ji snadno doma
Rostlin, které jsou známé svými pozitivními účinky na lidské zdraví, pleť nebo vlasy, je velké množství. Jednou z nich je i bylinka, kterou obvykle využíváme hlavně v kuchyni, aniž bychom tušili, jak velkou službu nám umí prokázat i v péči o krásu a zdraví.
Bylinka, o které mluvíme, se hodí k přípravě jídel, na dochucení masa, chuťově skvěle ladí s rajčaty a výborně chutná na rybách, které dokonale absorbují její silné a s ničím nezaměnitelné aroma. Už víte, o jaký dar matky přírody se jedná? Pokud tipujete rozmarýn lékařský, máte pravdu. Je opravdu skvělý a má bohaté využití.
Rozmarýn lékařský – do koupelny i do kuchyně
Vůni rozmarýnu si s ničím nespletete, je opravdu specifická. A proto není dobré to s rozmarýnem v jídle přehánět – když je ho moc, dokáže přebít všechno ostatní. K lehce voňavému pokrmu stačí pár snítek a pochoutka je na světě. Nejčastěji se používá k dochucování masa, své využití má i v salátech a zálivkách. Z jiných bylinek a přísad si asi nejvíce rozumí s česnekem. Spojení těchto dvou chutí je především u masa naprosto nezapomenutelné.

Velké využití má i v kosmetickém průmyslu
Již naši předci využívali rozmarýn k léčení různých zdravotních neduhů. Výborně se osvědčil jako bylinka s protizánětlivými účinky. Dále napomáhá lepšímu trávení a dokáže působit jako účinné a přírodní antiseptikum. To oceníme hlavně v zimě, kdy se to všude bacily přímo hemží a chřipkové epidemie jsou v plném proudu.
Kromě lepšího zdraví může rozmarýn zlepšit i pleť nebo vlasy. Bylinková voda, jejímž základem je rozmarýn, dokáže vrátit vlasům jejich lesk, urychluje růst a úspěšně bojuje proti nepříjemným lupům. Jemnou masáží za použití rozmarýnové vody odstraníte z vlasové pokožky nečistoty a také ji hydratujete. Tato procedura je vhodná především v zimě, kdy kvůli nízkým teplotám dostává naše kůže pořádný zápřah.
Ani v péči o pleť rozmarýn rozhodně nezaostává. Naopak. Při pravidelném užívání lze trochu oddálit proces stárnutí. Kůži vrací její přirozenou pružnost, a tím jí pomáhá udržovat mladistvý vzhled. Na unavenou kůži je skvělý rozmarýnový roztok ze snítky rozmarýnu, šalvěje a kvalitního bílého vína. Po každé koupeli či sprše jemně vmasírujte připravený přírodní omlazovač do nejkritičtějších míst.
Mimo přípravků, které si snadno vyrobíte doma, lze v obchodech zakoupit celou řadu produktů, které těží z léčivých vlastností rozmarýnu. Ať už to jsou kapsle k užívání, nebo různé pleťové oleje, sirupy či mastičky.

Rozmarýn pomáhá i maminkám po porodu
Pro mnoho maminek je těžké zregenerovat tělo po náročném a dlouhém porodu. I s tím však kouzelný rozmarýn dokáže pomoci. Je úžasně hojivý a skvěle pomáhá léčit poporodní poranění. Při samotném porodu dokáže jeho aroma v kombinaci s dalšími relaxačními bylinkami navodit příjemnou uvolňující atmosféru a pomáhá k celkové harmonizaci těla a mysli.
Pěstujte ho doma i na zahrádce
Velkou výhodou rozmarýnu je nenáročnost jeho pěstování. Dařit se mu bude jak doma v květináči, tak venku na záhonku. Doma ho pěstujte v keramické nádobě na slunném místě, kde není vystaven průvanu. V létě jej vyndejte na zahradu nebo terasu. Pochází s teplého Středomoří, proto u nás bohužel nedokáže přezimovat. Do záhonku ho na léto proto umisťujte v květináči, který na zimu zase snadno přemístíte domů, do chladné místnosti, ideálně komory, sklepa nebo suterénu. Se zálivkou to nepřehánějte, rozmarýn má raději sušší prostředí.
Mít rozmarýn neustále po ruce se hodí. Rychle s ním vykouzlíte chutné pokrmy a slouží jako první pomoc při mnoha zdravotních neduzích.
zdroje: zdravi.euro.cz, idnes.cz, ireceptar.cz, denik.cz