Tato profese byla dřív považována za šarlatánství, teď je to zlatý důl. Účtují si 2 000 Kč a mají plno
Před čtyřiceti lety by si většina lidí ťukala na čelo. Pomáhat někomu zvládat práci a život znělo jako zbytečné řeči. Lidé dřív řešili především výkony, normy a plány. Situace se ale změnila. V západních firmách tito lidé pracují stejně jako účetní nebo právníci. U nás tahle práce ještě není příliš oblíbená, ale její respekt roste. A pro někoho se stala i velmi dobrým zdrojem obživy.
Kouče si vrcholoví manažeři najímají ve chvíli, když chtějí vylepšit svůj kontakt s podřízenými, efektivněji nakládat se svým časem, zbavit se svých zlozvyků ve vedení firmy nebo třeba vymyslet nový produkt, ale nedokážou se už hnout z místa. Spolupráce běžně trvá rok i déle, někdy se scházejí jen na několik hodin měsíčně, kouč je ale k dispozici na telefonu.
Kouč neučí a neporadí, a v žádném případě za vás ani nerozhoduje. Pomůže vám posílit sebevědomí, ujasnit si priority a najít řešení. Má za úkol vás posunout dál v životě. Mentor většinou čerpá z vlastních zkušeností, snaží se předat své know-how dál a podporuje své mladší kolegy na cestě. V praxi jsou ale tyto role téměř totožné.

Dnešní standard
V západní Evropě nebo v USA je profesní kouč standard, podle místních průzkumů tam má svého kouče každý druhý manažer. V zemích jako je Nizozemsko nebo Skandinávie ho často sama firma přidělí jako součást péče o duševní zdraví a výkon svých zaměstnanců. V Česku zatím koučink nemá tak silné zázemí, ale i u nás už poptávka roste. Jedná se většinou o větší města a profese jako IT, marketing nebo startupisté, kde se koučink stal vyhledávaným nástrojem jak předejít vyhoření nebo se lépe rozhodovat pod tlakem.
Zní to možná luxusně, ale hodinová sazba okolo 1500–2000 Kč není v oboru nijak výjimečná. Kvalitní koučové mají i tak plný diář, a to i na několik měsíců dopředu. Klienti jsou především lidé mezi 30 a 50 lety, ve vedoucích pozicích nebo ve fázi kariérního přechodu. Překvapivě často se ale na kouče obracejí i zaměstnanci, kteří nechtějí „vyhořet“ nebo se ztratit ve změně.
Důležitá informace, obor „koučování“ zatím není oficiálně regulován, koučem se tedy může nazvat kdokoli. Proto je velice důležité si vždy ověřit certifikaci, kurzy které kouč absolvoval (např. ICF nebo EMCC), a proklepnout si kouče na internetu. Po přečtení několika referencí byste měli být v obraze. Dobrý kouč totiž umí nejenom naslouchat, ale i bezpečně a citlivě vést rozhovor k výsledku. Špatný? Ten vám maximálně poradí, co by udělal on sám, což už je ale úplně jiná disciplína.
Zajímavá práce i zlatý důl?
Zkušený kouč, který má za sebou roky praxe, může vydělat víc než manažer v korporátu. Někteří koučové pracují i pro zahraniční firmy, účtují si sazby v eurech a pracují výhradně online. Jiní působí ve firmách jako interní mentoři nebo vedou vlastní programy rozvoje. Kromě individuálních sezení jsou žádané také skupinové workshopy na téma leadershipu, komunikace nebo time managementu.
Ale pozor, být koučem není snadná cesta k rychlému zbohatnutí. Vyžaduje to vysokou míru sebereflexe, trvalý rozvoj a schopnost udržet si důvěru.

Jedná se o profesi budoucnosti?
Možná to bude znít trochu nadneseně, ale koučink má všechny znaky profese budoucnosti. V dnešní době, kdy se pracovní trh mění rychleji než školní osnovy, jsou schopnosti jako rozhodování se, plánování a komunikace velmi důležité. Díky tomu postava kouče může sehrát zásadní roli. Není to váš spasitel, ale průvodce, někdo, kdo vám pomůže najít odpověď.
A v tom je možná největší rozdíl. Dřív lidé čekali zázraky. Dnes dobrý kouč ví, že odpověď nosí člověk v sobě. Jeho práce je pouze pomoci ji najít v tu správnou chvíli, v klidu a bez nátlaku.