Tato pokojovka je jako magnet na smůlu a deprese. Každý druhý Čech ji má v obýváku. Chcete riskovat?
- Domácnosti, které oplývají množstvím pokojových květin, jsou útulnější, příjemnější a v člověku vyvolávají pocit klidu a harmonie. Všechny rostliny však nejsou vhodné pro to, abyste si je postavili do obýváku nebo ložnice. Pro dokonalou symbiózu je důležité i jejich rozmístění, prostě tak, aby vše ladilo a souznělo.
Květinářství jsou dnes přímo přehlcena všemožnými druhy běžných i exotických rostlin, ale ne každá květina, která se nám na první pohled líbí, nám přinese očekávanou radost. Je určitě dobré informovat se o tom, jak vybranou rostlinu pěstovat, jak je náročná na péči, světlo nebo zalévání. Snadno by se nám totiž mohlo stát, že místo dobrého pocitu v nás postupně vyvolá negaci v podobě frustrace z neschopnosti se o ni starat tak, aby krásně prospívala. Přinášíme vám tipy na to, jak žít doma s květinami v souladu.
Zapomeňte na umělé květiny
Umělé květiny už sice dávno nejsou, co bývaly – doby, kdy bylo na první pohled jasné, že jde o umělý exemplář, jsou pryč – ale i tak umělá květina zkrátka nedokáže přinést tolik radosti jako živá. Rostliny vyžadují péči. Tím, že se o ně staráte, si spolu tvoříte vztah a vnímáte jejich potřeby. Jsou závislé na tom, jak se o ně staráte, kolik času do nich investujete, a to všechno vám vrací svou chutí k životu a růstu.
Umělé květiny oproti tomu nevyžadují vůbec nic, maximálně z nich čas od času setřete prach, ale nežijí a nemají duši. Pokud se doma chcete cítit opravdu dobře a uvolněně, dejte přednost rostlinám živým.

Umělé květiny vás nepřekvapí. Ve své dokonalosti jsou tak trochu nudné, protože jsou stále stejné v každou roční dobu. Jsou náchylné na vyšisování od slunce, a to hlavně pokud vám stojí na okenním parapetu. Ale pochopitelně i ony mají své využití. Jsou vhodné pro alergiky a osoby, které nemají čas a náturu pečovat o živé pokojovky.
Pokojové rostliny a princip feng-šuej
Čínská filozofie feng-šuej se často skloňuje v souvislosti s nastolením rovnováhy a harmonie mezi různými aspekty života. Věděli jste však, že i pokojové rostliny můžete rozmísťovat podle prastarého principu?
Akceptováním feng-šuej principu můžete doma dosáhnout dokonalé harmonie, a tím i šťastnějšího a pohodovějšího života plného energie a pozitivní nálady. No kdo by o to nestál? Nejvíce prosazovanými pokojovkami jsou kapradiny, bambusy a pnoucí rostliny nebo kvetoucí exempláře se zakulacenými listy.
Klíčové je jejich rozmístění založené na absolutním respektu k vlastnostem jednotlivých rostlin. Jiným druhům se bude dařit v ložnici, jiným v obýváku a některé do spacích prostor ani nepatří. Dobré je pěstovat je v nádobách z přírodních materiálů, aby nic nebránilo vlivu jejich pozitivní energie. Alfou a omegou květin je ve filozofii feng-šuej jejich kondice. Aby mohly květiny dávat radost, musí být především zdravé. Jakýkoliv nedostatek může snížit jejich vliv na harmonické prostředí.
Kaktus prý přináší smůlu a vyvolává deprese
Mnohým z nás dělá v obýváku společnost už dlouhá léta. Kaktus je totiž poměrně hojně pěstovanou rostlinou českých domácností. I přes svůj zajímavý vzhled má však nebezpečné vlastnosti, které člověka dokážou nepěkně potrápit.

Kaktusy vynikají svou nezdolností a schopností čelit i těm nejhorším podmínkám. Dokážou čerpat energii z okolí, a čím více posilují, tím více dokážou dostat do deprese vše ve své blízkosti. Jejich pichlavý vzhled v nás evokuje nepřístupnost, depresi a úzkost.
Mnohé pověry praví, že kaktusy jsou nositeli nebezpečné negativní energie, která dokáže otrávit naši mysl a přivodit ty nejčernější myšlenky. Původ jejich špatného vlivu na okolní prostředí sídlí v pichlavých trnech, které už na první pohled v člověku evokují atmosféru sváru a konfliktu.
Květiny by měly v ideálním případě přinášet jen a jen radost. Necítíte-li se doma dobře a nevíte o ničem konkrétním, co to způsobilo, zkuste se projít bytem a zkontrolovat, jaké rostliny pěstujete a v jaké kondici jsou. To vše může mít vliv na harmonické ovzduší vašeho domova.
zdroje: ceskestavby.cz, tvbydleni.cz