Tisíce Čechů dělají tuhle chybu hned na začátku dovolené. Zloději díky ní přesně vědí, kdy udeřit
Dovolená. Slovo, které v mnoha z nás vyvolává úlevu, radost i očekávání. Balíme kufry, ladíme poslední detaily, odpočítáváme hodiny do odjezdu. Po měsících práce si konečně dopřejeme klid.
Jenže právě v tu chvíli si někdo jiný může mnout ruce. Ne proto, že by vám přál příjemný pobyt u moře, ale protože přesně ví, že zatímco vy se opalujete u vody, váš byt zůstává prázdný. A nejspíš i nedostatečně zabezpečený. Zloději totiž v létě na dovolenou nejezdí, toto období pro ně znamená doslova žně. A to, že nejste doma, ani nemusí nijak sáhodlouze zjišťovat. Lidé jim to totiž obvykle sdělí sami.

Chyba, která se neodpouští
Možná už jste mnohokrát slyšeli, že nemáte dávat fotky z dovolené na sociální sítě dřív, než se z ní vrátíte domů. Jenže realita je jiná. Lidé jsou nadšení a přidávají fotky na sítě už při cestě na letiště. Mnozí bez rozmyslu sdílí přesnou polohu, označují místa a hotely, zveřejňují vše v aktuálním čase. Mezi nejvíce nebezpečné patří sdílení vět typu „konečně 14 dní klid“ a podobně. Na první pohled jsou to nevinné projevy radosti před sledujícími, zloději ale přesně ví, kolik mají na svou „práci“ času.
Někteří z nich si doslova vedou přehledy veřejně dostupných údajů. Sledují, kdo kam odjíždí, co o sobě dotyčný prozrazuje, a podle toho si vybírají cíl. Pokud navíc v minulosti sdílel třeba snímky interiéru bytu nebo označil značky spotřebičů, mají téměř jasno. Představte si například, že někdo sdílí na Instagram fotku z letiště a k ní popisek, že vyráží na 10 dní do Řecka. Pár týdnů zpět sdílel ten samý člověk fotky nového notebooku či jiné drahé elektroniky, jindy zase nevinný pohled z okna na západ slunce, který dokonce prozradil polohu jeho domu. Pro zloděje je to jako mapa k pokladu, kterou si stačí trochu poskládat.
Drahá daň za jednu fotku
Podle statistik policie i pojišťoven dochází v letních měsících k nárůstu vloupání až o desítky procent. A není výjimkou, že si zloději z domácnosti odnesou věci v hodnotě vyšších stovek tisíc korun. Nejčastěji se krade elektronika, ale i šperky, různé starožitnosti, drahé kabelky, hotovost, nebo dokonce doklady.
Často však nejde jen o fotky na sociálních sítích. Zloději mají i jiné finty jak zjistit, že nikdo není doma. Sledují například, zda před domem stojí auta, jestli jsou dlouho zatemněná okna, kontrolují poštovní schránku, ve které se kupí letáky a další pošta. Pokud k tomu přidáme špatné zabezpečení nemovitosti a snadný přístup z ulice, zahrady či balkonu, jde o ideální „úlovek“. Zkušený pachatel pozná takový dům během pár minut a stejně rychle se do něj i dostane.

Jak se chránit, aniž byste přišli o radost z dovolené
Chcete-li se se svými přáteli a rodinou podělit na sociálních sítích o krásnou dovolenou, udělejte to raději až po příjezdu. Nikde předem nezveřejňujte, jak dlouho budete pryč a kam jedete. Kromě toho by i samotný dům neměl vypadat opuštěně. Požádejte souseda nebo známého, aby vybíral schránku. Nezatahujte rolety ani žaluzie na celou dobu, co budete pryč. Zamkněte důkladně všechny dveře a pozavírejte okna.
Cestujete-li často, zvažte i pořízení bezpečnostních zámků a kamer. Jde určitě o investici, která se vyplatí. Stejně tak je dobré zakoupit alespoň jednu chytrou žárovku, kterou lze zapnout třeba přes mobilní aplikaci. A pokud máte doma více cenností, nepodceňujte ani pojištění domácnosti.
Není to paranoia, ale odpovědnost
Není třeba si kazit radost z dovolené a celý pobyt žít ve strachu, jestli se někdo nevloupal do vašeho domu. Stojí však za to mít na paměti, že vaše neuvážená aktivita na sociálních sítích zlodějům přímo nahrává. Mnoho z nich už si nevybírá náhodnou nemovitost, ale na krádež se systematicky připravuje a čeká na ten správný čas. Než příště informujete o odjezdu na dovolenou všechny zúčastněné na vašem veřejném profilu na sociálních sítích, myslete na to.